Sodelujoči na pevskem večeru z Manco Perko v sredini / Foto: Luka Rener

Pesmi domačega kraja tudi za bodoče rodove

Manca Perko je z raziskavo Pevska kultura Tržičanov odstrla pomen in razvoj ljudskih pesmi, ki opevajo življenje ljudi in izvirajo iz domačega kraja, s ciljem, da se bodo te pesmi prepevale tudi v prihodnje.

Tržič – Po raziskavi Plesna kultura Tržičanov je sledila še raziskava in predstavitev Pevska kultura Tržičanov, ki jo je raziskala članica Kulturnega društva Folklorne skupine Karavanke in študentka zgodovine in rusistike Manca Perko. »Ljudsko pesem moramo spoštovati kot izročilo prednikov in kot kulturno vrednoto, ki ima svojo ceno,« je dejala Manca, in še, da moraš ljudsko pesem doživeti, da jo lahko vzljubiš. Obiskovalci predstavitve, ki je bila prejšnji petek v dvorani na Balosu v Tržiču, so slovenske ljudske pesmi doživeli v izvedbi otroške in odrasle skupine pevcev ljudskih pesmi, ki delujeta pri Folklorni skupini Karavanke.

Samo predavanje je razkrilo in obudilo marsikaj zanimivega, saj je pesem v preteklosti vsakodnevno spremljala človeka. Ohranjenih je na primer veliko tržiških poskočnic. Veliko zaslug, da se je ljudska pesem ohranila do danes, imajo zbiralci, kot je Karel Štrekelj, eden najpomembnejših zapisovalcev, ki je zbral kar 13 tisoč pesmi, od tega devet tisoč slovenskih. Manca Perko je v raziskavo vključila starejše občane Tržiča, ki so bili pripravljeni z mislimi seči v preteklost, se spomniti prijetnih in neprijetnih trenutkov in zapeti pesmi, ki so jih peli ob najrazličnejših priložnostih. »Take, ta udarne smo peli, cerkvenih nismo smeli. Še kasneje, ko smo delali pri Peku, so nam grozili z odpovedjo, če bomo ta cerkvene peli. Pa saj so mi bile take ta udarne všeč,« so spomini Vike Gosar. V Sebenjah pa so nastopali kakšne dramske igre, večkrat tudi peto igro 'Marička sedi na kamenu', ki se jo danes spominjajo le še redki starejši.

Mlada avtorica je raziskala tudi, kako se je pesem v Tržiču razvijala, kakšne so značilnosti ljudskega petja in v čem se razlikujejo od sodobnih pesmi. Veliko zaslug, da se slovenska ljudska pesem ohranja, ima Folklorna skupina Karavanke.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 23. julij 2020 / 22:17

Pozdravljali so nas, kot da smo prišli z Lune!

Boris Čebulj je že od rane mladosti zapisan športu. Z jeseniškim hokejskim klubom, katerega član je vse od ustanovitve pred več kot sedemdesetimi leti, je osvojil pet naslovov državnih prvakov. Kasnej...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Fantazija v črnem, tehnika v belem

V ljubljanskem Mestnem muzeju je bila modna revija v sklopu prestavitve Elektroluxovih najnovejših pralnih in sušilnih strojev.

Zanimivosti / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Jubilej koče na sv. Jakobu

Na sobotni slovesnosti na sv. Jakobu so se spomnili odprtja tamkajšnje koče pred dvajsetimi leti.

Mularija / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Otroci in mir

Mir se začne s menoj - tako je bila poimenovana razstava del predstavnikov Osnovne šole Škofja Loka - Mesto, ki so svoja dela v petek zvečer predstavili v škofjeloški galeriji Ivana Groharja.

Gorenja vas-Poljane / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Nova športna dvorana ob šoli

Ideja in potreba po gradnji nove športne dvorane ob Osnovni šoli Ivana Tavčarja v Gorenji vasi je stara že več let, saj sedanja ne zagotavlja optimalne izvedbe športne vzgoje v šoli niti ne zadovoljuj...

Žirovnica / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Vse več potreb po pomoči na domu

Žirovniški občinski svetniki so se na zadnji seji seznanili z informacijo o stanju na področju socialnega varstva v občini.