Protestni shod proti smetišču
Krajani Mlake in Tenetiš so odločeni: "Nobenih smeti več na deponijo Tenetiše. Siti smo praznih obljub." Komunala Kranj odvaža smeti drugam, zaradi tega se lahko cena odvoza na gospodinjstvo zviša za štirikrat.
Kranj - Zapiramo smetišče! V smradu je strupeni metan! Občini gre samo za denar! Ne dovolimo regijskega centra 500 metrov od naših domov! To je le nekaj sloganov iz množice transparentov, ki so jih v petek dopoldne nosili krajani Griča, Mlake, Tenetiš na protestnem shodu proti podaljšanju obratovalnega dovoljenja deponiji Tenetiše in proti gradnji regijskega centra za ravnanje z odpadki na tej lokaciji. Veliko si jih je simbolno nadelo maske. »Podtalnica je zastrupljena. Mejne vrednosti po Uredbi o standardih kakovosti podzemne vode presegajo 6 od skupaj 14 parametrov,« je povedal udeleženec shoda Marjan Jerele.
»Doma sem z Griča. Zelo smrdi in ne želim, da je tukaj še smetišče,« je povedala dvanajstletna Polona Zupanc. Anica in Marjan Perčič sta že štirideset let v Tenetišah, torej še pred odprtjem smetišča. »Ob odprtju so nam rekli, da bomo okoliški prebivalci dobivali rento, da nam bodo zastonj odvažali smeti, da nam bodo zgradili pločnike in postavili javno razsvetljavo. Razsvetljavo smo v vasi dobili šele pred približno tremi leti, pločnik pa gradijo v tem času na prošnjo krajanov. Ne verjamemo več obljubam in vztrajali bomo toliko časa, da bodo smetišče v resnici zaprli. Da bi pa sem vozili smeti iz cele regije, pa nikakor ne bomo dovolili!« Marjan Cimprič je povedal: »Ne želim nobenega denarja za odškodnino, ampak samo življenje v zdravem okolju.« Družina Hegler pa: »Hišo smo na Griču kupili pred devetimi leti na javni občinski licitaciji. Tedaj so nam zagotovili, da je smetišče v zapiranju.«
Ob deseti uri je bilo pred obstoječo deponijo po grobi oceni okrog tristo ljudi. Protestni shod je potekal mirno, policijski inšpektor na Policijski upravi Kranj Boštjan Omerzel je povedal: »Policija ne bo prekinila neprijavljenega shoda, bomo pa napisali kazen organizatorju v skladu z Zakonom o javnih zbiranjih.«
Kranjske smeti na druga smetišča, zaradi tega dražji odvoz
Na dan shoda je kranjsko občinsko vodstvo sklicalo novinarsko konferenco. Direktor občinske uprave Aleš Sladojević je še enkrat povedal, da referendum za občane Mestne občine Kranj bo in sicer v nedeljo 11. novembra; na posvetovalnem referendumu se bodo odločali, ali naj regijski center za ravnanje z odpadki gradijo na mestu sedanje deponije v Tenetišah. »Na območju občine je šestindvajset krajevnih skupnosti in skoraj vsaka je obremenjena z delovanjem kakšnega objekta v javno dobro (čistilna naprava, železniški promet, zdravstveni dom, fakulteta, ipd.). Odločanje o posameznem projektu, ki je pomemben za vse občane, ne more biti avtonomna pravica samo enega dela občine. Ožji del pa se ima pravico pogovarjati o zaščiti in pogojih za predvideno dejavnost,« je menil Sladojević.
Deponiji je poteklo obratovalno dovoljenje konec oktobra, odločbe o podaljšanju obratovanja s strani Agencije RS za okolje pa (še) ni. Prizadeti krajani so prepričani, da je tudi ne bo, kranjsko občinsko vodstvo in komunala so prepričani, da bo. »Ne želimo priti v konflikt z okoliškimi krajani deponije, zato bomo smeti v času, ko čakamo na dovoljenje, vozili drugam. V petek smo jih vozili v Kovor. S tem se bodo zvišali stroški; štiričlanska družina je doslej za odvoz odpadkov iz 120 litrske posode enkrat na teden plačevala 8,1 evra, po naših novih izračunih naj bi plačevala 31 evrov. Cena deponiranja odpadkov na deponiji Tenetiše znaša 24 evrov na tono, cene deponiranja, ki jih plačujejo občine brez lastnih deponij za odlaganje na drugih deponijah, pa se gibljejo med 85 in 95 evri na tono deponiranih odpadkov,« je povedal direktor Komunale Kranj Ivan Hočevar in dodal: »Za morebitno povišanje cen storitve ravnanja s komunalnimi odpadki najprej odločajo v občinskih svetih, nato sledi predlog na ministrstvo za gospodarstvo, dokončno odločitev pa sprejme Vlada RS.«
Krajani so na petkovem shodu jasno dali vedeti, da bodo preprečili vsako namero po nadaljnjem obratovanju smetišča. In kako bo ravnala Komunala Kranj, če bo dobila soglasje k podaljšanju? »V primeru, da se bodo protesti civilne iniciative kljub podaljšanemu dovoljenju nadaljevali in nam bodo onemogočali opravljati obvezno javno gospodarsko službo, se bodo o nadaljnjih ukrepih odločili naši lastniki (občine Kranj, Jezersko, Cerklje, Preddvor, Naklo in Šenčur),« je povedal Hočevar. Rezervnega načrta kranjska občina v tem trenutku še nima.