Po moško in za moške
Vendar se okusnih dobrot in prijazne razlage o avstrijskem žganju nismo branile niti ženske. Odkar smo emancipirane, pač delujemo po principu: če je okusno za fantke, je tudi za deklice. Avtomobilski ključ je šel tokrat v moške roke, rdeča nit Mengeške marele pa bodo tokrat očetje in sinovi.
Boštjana Napotnika – večina ga pozna kar po vzdevku Napo, smo srečali na Bledu, v kuhinji chefa Uroša Štefelina. Pisec o kulinariki se v bližini hrane ni znašel po pomoti ali po naključju. Oba omenjena mojstra sta namreč sklenila, da tokrat večerja ne bo vsebovala klasičnih romantičnih, že kar nujnih sestavin: penečega vina in jagod, pa raznih čokoladnih okusov. Šlo je pravzaprav za neke vrste kombinacijo 'valentinovanja' in Napove kuhinje po moško, kjer so določene jedi iz znane knjige – v nastajanju je že druga, dobile Urošev pridih. Jedi so bile pripravljene v osnovi po receptih iz knjige Kuhinja za prave moške, vendar nadgrajene. »Vsak dec to pač naredi po svoje,« pove Napo. Edino sorbet je pa ostal takšen, kot je – z zelenim čajem, ginom in limeto. Tega Uroš ni spreminjal. S kitaro pa sta v restavraciji hotela ustvarjala kulinarično–ambientalno vzdušje Peter Bulovec iz Smokuča in Staš Hrenič z Jesenic.
V St. Jakobskem Macher's Landhotelu pa smo doživljali drugačne okuse. Podali smo se v svet zanimivih okusov žganja – iz avstrijske perspektive. Degustacija za prave moške, bi lahko znova rekli, vendar tudi damam kakšen bolj aromatičen okus prija. Heimo Macher je edini v vsej dolini, ki se ukvarja z žganjekuho, in to že sedemnajst let. Pošali se, da ni šuštar, je pa 'šnops maher'. Razloži, da pitje žganja zahteva lep in majhen kozarec na peclju, pije se ga pri sobni temperaturi, nikoli na 'eks' – kozarček nagneš tudi tri-, štirikrat. Največ zanimanja je vzbudil tako imenovani Ostirroler Pregler, poseben sadni zvarek, ki ga dobite le v teh krajih. Ženskam pa se je zanimiv zdel liker iz macesnovih storžev. Saj veste: kar je zdravilno, ne more biti slabo. Če pa se vam kje v omari slučajno že več let valja kakšen stoodstotni sadjevec, je verjetno še vedno užiten, sploh pa velja, starejši je, boljši je.
Ostajamo pri moških in temu se je res nasmehnila sreča: v petkovi oddaji Zadetek v petek je bil namreč Dejan iz Kranja tisti srečnež, ki je prvi uganil iskano številko in Klemen Slakonja mu je ključe novega avtomobila prinesel kar na dom.
Še Mengeška marela, ki bo jutri ob 19. uri v Kulturnem domu v Mengšu, je bolj moško naravnana. Tokratna rdeča nit sta 'oče in sin', po tradiciji pa oba igrata pri godbi. In ker je takih očetov in sinov pri mengeški godbi kar nekaj, bo program zagotovo pester, raznolik in zanimiv.