Kaj je dovoljeno vzeti na letalo?
Evropska uredba o omejenem vnosu tekočin v letala še vedno velja. Prenosni računalniki so še lahko del ročne prtljage.
Zgornji Brnik - Poletni dopusti so se začeli in z njimi tudi potovanja v bolj oddaljena letovišča, v katere se običajno odpravimo z letalom. Na željo več bralcev smo zato znova preverili predpise, ki določajo, kaj smejo potniki vzeti s sabo na letalo in česa ne.
Potniki so razmeroma dobro obveščeni, da od novembra lani na vseh letališčih v Evropski uniji na letalo v ročni prtljagi načeloma ne smemo prinesti tekočin, je uvodoma pojasnila Brigita Zorec z Aerodroma Ljubljana. Še vedno pa je dovoljeno prenašati manjše količine potrebščin za osebno nego – parfume, gele, zobne paste, razpršila in podobno, ki pa morajo biti shranjene v embalaži, veliki sto mililitrov ali manj, in so spravljene v litrsko prozorno plastično vrečko. To je treba na nekaterih letališčih plačati, na brniškem letališču pa jih še delijo brezplačno na okencih za prijavo leta.
»V litrske vrečke shranjene tekočine morajo potniki pokazati na varnostni kontrolni točki in jih dati varnostno pregledati,« pojasnjuje Zorčeva. Izjeme so zdravila in otroška prehrana, če so ta potrebna med letom. Da ne bo prihajalo do nepotrebnih zapletov, pa je priporočljivo, da si pridobite zdravniško potrdilo, da zdravila resnično potrebujete. »Tekočine, ki jih nujno ne potrebujete, je najbolje shraniti kar v oddano prtljago,« dodaja Zorčeva. Potniki sicer smejo na letalo nesti pijačo in drugo tekočino, ki so jo kupili na nadzorovanem delu letališča ali na varnostnem območju omejenega gibanja.
Kljub napovedim, da po novem na letalo v ročni prtljagi ne bo dovoljeno prinesti računalnika, to (za zdaj) ne velja. »Prenosni računalniki so še vedno lahko v osebni prtljagi, vendar pa morajo iti skozi varnostni pregled. To pomeni, da jih je treba odpreti in jih na pregled predložiti posebej. Tudi za druge občutljive naprave, kot so fotoaparati, je priporočljivo, da ga imate v osebni prtljagi. Seveda pa že ves čas velja, da je treba med letom vse elektronske naprave izklopiti,« je razložila Zorčeva.
Maksimalno dovoljena teža za ročno prtljago se lahko od prevoznika do prevoznika razlikuje, v splošnem pa velja, da ne sme biti težja od 8 do 10 kilogramov. Za kovčke (in nahrbtnike) velja, da ne smejo presegati dimenzij 56×45×25 centimetrov.