Veterani na srečanju v Ratečah
Veterani vojne za Slovenijo z Zgornje Gorenjske so se ob 25. juniju – dnevu državnosti in ob 16. obletnici vojne za Slovenijo srečali na mejnem prehodu v Ratečah. Slavnostni govornik je bil takratni poveljnik jurišnega odreda Marjan Bohinc, ki je na kratko orisal potek vojne na Gorenjskem in poudaril, da v vojni »ni bilo lahko, zlasti ne na Zgornjem Gorenjskem, kjer se je razsul dobršen del gospodarstva, zaprli so se mnogi trgi, povečala se je brezposelnost, padel je standard. A stvari so se na srečo do danes že precej izboljšale in kot nekdaj obmejna regija smo lahko veseli vključitve v Evropsko unijo. V vojni nič ni nikoli podarjenega in nič nemogočega, če je narod složen. In takrat smo bili.«
Predsednik Združenja Sever Gorenjska Andrej Žemva je izpostavil, da je bila vojna za Slovenijo res kratka, vendar vsi, ki so se podali vanjo, niso vedeli, kako dolgo bo trajala in so bili pripravljeni žrtvovati tudi življenje. Predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kranjska Gora Tomaž Lavtižar pa je omenil, da se ob prečkanju meje v Ratečah vedno velja spomniti, kaj se je tam med vojno dogajalo in prav bi bilo, da spomin na te dogodke nikoli ne bi zbledel.
Na Tromeji je med vojno vojake obiskala tudi ekipa nemške televizije, ki je posnela krajšo reportažo, v Rateče pa je prišel francoski novinar. Ta se ni mogel načuditi, da so vsi le vojaški amaterji, in da so bili še nekaj dni pred vojno učitelji, zdravniki, obrtniki, delavci. Začudilo ga je tudi dejstvo, da sploh niso imeli svojih vojašnic. V kulturnem programu so na srečanju na mejnem platoju v Ratečah nastopili veteranski pevski zbor Radovljica–Jesenice ter učenke Osnovne šole 16. decembra Mojstrana Maruša Vrzel, Barbara Dolinšek in Tanja Višnar, pod mentorstvom Polone Žagar.