Popis nepremičnin se tudi na Gorenjskem zaključuje
Kljub podaljšanim rokom se bo terenski del popisa nepremičnin ponekod v Sloveniji zavlekel v jesen. Na Gorenjskem naj bi zaključili konec julija.
Ljubljana – V sredo so na Geodetski upravi Slovenije spregovorili o zaključevanju terenskega dela popisa nepremičnin, saj se s koncem meseca junija izteka že prestavljen rok tega velikega projekta. Prvotni rok je bil namreč konec meseca aprila, sedaj pa smo izvedeli, da je do konca junija bilo popisanih 1.438.675 enot ali 79 odstotkov stavb in delov stavb, zato bodo s popisom nadaljevali vse do konca avgusta. Položaj je po Sloveniji precej različen: v 26 popisnih centrih od skupno 46 so s popisom na terenu zaključili, v 13 centrih naj bi to storili do konca julija, v preostalih sedmih centrih pa do konca avgusta. Zemljevid pokaže, da je bilo najmanj popisanega na Primorskem in Ljubljani, pri čemer kot vzrok za manjše število popisanih objektov navajajo kompleksno tipologijo gradnje in nerešeno lastniško strukturo, v Ljubljani pa tudi veliko število objektov. Pomemben vzrok za zamude je bilo ponekod tudi pomanjkanje popisovalcev. Skupaj je na projektu popisa nepremičnin sodelovalo 1.736 ljudi, od tega 1.344 popisovalcev in 163 inštruktorjev, za pospešitev popisa pa so vključili kar 721 dodatnih popisovalcev. Seveda tudi v krajih, kjer so zaključili s terenskim delom popisa to ne pomeni, da so popisani prav vsi objekti, pač pa bodo posamezne primere reševali naknadno.
Škofja Loka med prvimi
Gorenjska se je kar dobro odrezala. Na območju Območne geodetske uprave Kranj, kjer so bili štirje popisni centri, je bilo doslej popisanih 126.759 enot, kar v povprečju predstavlja 87,5 odstotka vseh stavb in delov stavb. Kot nam je preko agencije Pristop sporočila Darja Šmid, vodja sektorja za nepremičnine Območne geodetske uprave Kranj, se je najbolje izkazala Škofja Loka, kjer so do 25. junija popisali že 28.860 stavb in delov stavb, kar predstavlja 93,2 odstotka vseh. Sledijo v popisnem centru Jesenice z 90,1 odstotka ter Radovljica s 87,7 odstotka – v teh centrih so s terenskim popisom zaključili, v Kranju, kjer je bilo doslej popisanega 79 odstotkov, pa bodo s popisom nadaljevali še do konca julija. Trenutno je na Gorenjskem aktivnih 129 popisovalcev, začeli so s 70 in dodatno najeli še 74, 15 jih je predvsem zaradi druge zaposlitve in študijskih obveznosti sodelovanje odpovedalo. Popis na Gorenjskem je po mnenju območne uprave potekal brez posebnosti, posebej pa želijo pohvaliti pripravljenost Cerkve, ki je imela podatke vzorno pripravljene.
Popis bo tudi dražji
Skupna sredstva, potrebna za izvedbo popisa nepremičnin, bodo po novih ocenah potrebna v višini 10,5 milijona evrov. Od tega je več kot polovica sredstev namenjenih najemu in plačilu popisovalcev. Skupno odstopanje vrednosti popisa nepremičnin od sprva načrtovanih sredstev znaša 1,3 milijona evrov, ali 12,4 odstotka celotnega proračuna projekta. Dodatna sredstva geodetska uprava potrebuje za 80-odstotno časovno podaljšanje popisa nepremičnin, predvsem pa za pospeševanje izvedbe popisa nepremičnin na terenu. Zanimiv je tudi podatek, da bo popis stal v povprečju 5,8 evra na popisano enoto.
Cilj: register nepremičnin
Z zaključkom popisa nepremičnin pa projekt popisa še zdaleč ni končan, saj je cilj vzpostavitev registra nepremičnin in izvedba množičnega vrednotenja nepremičnin. Po končanem terenskem delu popisa nepremičnin bo geodetska uprava pridobljene podatke ustrezno obdelala ter jih oblikovala v večnamensko zbirko podatkov, ki bo prikazovala dejansko stanje nepremičnin v Sloveniji. Register nepremičnin bo javna evidenca, na voljo vsem uporabnikom, seveda ob upoštevanju določil o varovanju osebnih podatkov. Vzpostavitev registra nepremičnin je pomembna tako za posameznike kot državo, saj je register nepremičnin določen kot odprt večnamenski sistem, ki omogoča, da različni uporabniki s svojimi predpisi in v skladu s svojimi nameni dopolnjujejo njegovo vsebino tako, da določijo dodatne podatke, ki se o nepremičninah vodijo. Podatke o številki stanovanja za stalno ali začasno prijavljene osebe geodetska uprava že med projektom sproti posreduje Ministrstvu za notranje zadeve, ki je pristojno za vodenje registra prebivalstva. Ta bo dopolnjen s številkami stanovanj, s čimer bo popis pripomogel k lažji izvedbi naslednjih popisov prebivalstva ter posredno zagotovil učinkovitejše ukrepanje ob naravnih in drugih nesrečah. Ena izmed uporab registra nepremičnin, ki je že zakonsko predvidena, je v množičnem vrednotenju nepremičnin, ki ga prav tako izvaja Geodetska uprava Republike Slovenije, zaključeno pa naj bi bilo do konca leta 2008.