Občina Kostanjevica na Krki

Uživanje umetnosti in kulinarike na največjem otoku Krke ... Župan Mojmir Pustoslemšek predstavlja občino Kostanjevica na Krki.

Kostanjevica na Krki je danes še mlada občina, zato pa sta toliko bolj bogata njena zgodovina in kulturni utrip, saj velja kar za nekakšno kulturno prestolnico Dolenjske. Ob slikoviti lokaciji to sploh ni presenečenje. Osrednji dela naselja Kostanjevica na Krki leži namreč na umetnem meandru reke Krke, morda celo največjem otoku glavne dolenjske rečne žile. Značilna mestna struktura z dvema ulicama se je ohranila vse do danes, ko je zaradi teh značilnosti, slikovitih mostov ter lege razglašena za kulturni spomenik državnega pomena.

Takšen razvoj se je začel z ustanovitvijo bližnjega cistercijanskega samostana Fons Beatae Mariae, ki ga je leta 1234 ustanovil koroški vojvoda Bernard Spanheim, nakar se v letu 1252 v pisnih virih prvič omenja kot mesto. Kostanjevica je tako najstarejše in hkrati tudi najmanjše mesto na Dolenjskem. A v samostanu že dolgo ne odmeva molitev in petje menihov. Zamenjali so ga ljubitelji umetnosti, zlasti likovne in kiparske. Priznana in z deli bogata je Galerija Božidarja Jakca, kjer so razstavljena slovenska likovna dela 20. stoletja. V njej se predstavljajo glavni predstavniki likovne ustvarjalnosti, kot so Božidar Jakac, France Kralj, Tone Kralj, Bogdan Borčič, Franc Gorše in drugi. Umetnost, ki jo je navdihnila prav zgodovina in vodna narava Krke, pa si lahko ogledate v okolici samostana. Tu so razstavljene mojstrovine, ki so jih umetniki iz vsega sveta od leta 1961 izdelali na kiparskih simpozijih prve Forma Vive v Sloveniji. Na ogled je tudi Pleterska zbirka evropskih mojstrov.

Pri izviru Studene, ob kraškem vznožju Gorjancev, leži čudovita Kostanjeviška jama, ki je bila odkrita ob posebno močnem neurju leta 1937, ko so narasle podzemne vode predrle sedanji vhod. Jama se je tako dobesedno sama odprla okoliškemu svetu in obiskovalcem, in je do danes raziskana v razdalji nekaj nad 2000 metri, kar pa zagotovo še ni končen podatek. V njej so padavinske vode, podzemni vodni tokovi in tektonski premiki skozi tisočletja ustvarjali prečudovite sigaste tvorbe pravljičnih oblik.

Poti po jami so urejene tako, da so primerne za otroke in starejše obiskovalce. Voden ogled s strokovno razlago traja štirideset minut. Iz bližnje Kostanjevice lahko pridemo do jame peš, z avtomobilom ali avtobusom. Kilometer in pol ceste je primerno označen.

Ogled jame je mogoč med 15. aprilom in 31. oktobrom, ob sobotah, nedeljah, praznikih, in v poletnih mesecih (juliju in avgustu) vsak dan. V jami je ves čas stalna temperatura 12 stopinj Celzija. In če si ob obisku vzamete minuto časa za tišino, boste morda začutili, da celo jama ni hladno mrtva. V njej živijo jamske kobilice, ki so hrana večjim prebivalcem jame, to so jamski rakci, jamski polži ter nepogrešljivi spremljevalci teme, netopirji.

Kostanjevica in hriboviti svet Gorjancev, domovina dolenjskih bajk, pa vas po doživetjih umetnosti, narave in zgodovine vabi tudi v številne dobre gostilne, zidanice, vinske kleti. Te poleg dobre dolenjske hrane nudijo celo do 300 vrst vina, zato so ob mirni okolici kot nalašč za praznovanja, poslovna srečanja, v nekaterih pa lahko tudi prenočite. Vse so dobro označene, z informacijami pa vam bodo radi pomagali tudi domačini. Prisrčno vabljeni v Kostanjevico na Krki, občino umetnosti in kulinaričnih dobrot!

 

 

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / sreda, 30. junij 2021 / 15:06

Posebno priznanje županova petica

Kranjska Gora – Župan Občine Kranjska Gora Janez Hrovat je pred dnevi v dvorani Ljudskega doma sprejel devetošolce Osnovne šole (OŠ) Josipa Vandota Kranjska Gora in OŠ 16. decembra Mojstrana, ki so...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 22. julij 2011 / 07:00

Živeti z naravo ni le recikliranje

V Kamniški Bistrici so pripravili mednarodno mladinsko izmenjavo s poudarkom na ekološki ozaveščenosti in sožitju z naravo.

Zanimivosti / petek, 22. julij 2011 / 07:00

V pričakovanju dobre sezone

Turistično društvo Gorje vsako leto obilno vlaga v obnovo in zaščito soteske Vintgar. Če bo sezona dobra, letos do konca oktobra pričakujejo tudi do osemdeset tisoč obiskovalcev.

Zanimivosti / petek, 22. julij 2011 / 07:00

Z žogo tudi poleti

Na nogometnem igrišču v Britofu julija potekajo nogometne počitnice, mlade nogometaše pa pri osvajanju nogometnih veščin ne ustavi niti poletna vročina, zagotavlja trener Robert Marušič.

Šport / petek, 22. julij 2011 / 07:00

Margeta sodnik v Šanghaju

Kranj - Čeprav slovenske vaterpolske reprezentance ni med šestnajstimi državami, ki sodelujejo na svetovnem prvenstvu na Kitajskem, ki se je za vaterpoliste začelo minuli ponedel...

GG Plus / petek, 22. julij 2011 / 07:00

V steni pete najvišje gore sveta

Osrednjo alpinistično odpravo letošnjega leta pod okriljem Planinske zveze Slovenije je vodil kamniški alpinist Marko Prezelj. Cilj preplezati Makalu v alpskem stilu zaradi slabih vremenskih razmer si...