Tudi za najhitrejšimi se nabere kolona
A žal kolona v pogrebnem sprevodu ... Hitrost je namreč poleg alkohola in neuporabe varnostnega pasu eden najpogostejših vzrokov prometnih nesreč.
V Mladinskem centru Jesenice je potekalo zanimivo predavanje s pomenljivim naslovom Tudi za najhitrejšimi se nabere kolona. Pomočnik komandirja za varnost cestnega prometa Policijske postaje Jesenice Simon Sušanj je mlade želel opozoriti na najbolj žgoče probleme v prometu ter jim s statističnimi podatki, zlasti pa s predvajanjem štirih pretresljivih kratkih filmov položiti na srce, naj vendarle vozijo pametno. Hitrost, alkohol in neuporaba varnostnega pasu so po njegovih besedah najpogostejši vzroki prometnih nesreč. S podatki in izkušnjami iz svoje policijske prakse je skušal opozoriti, kakšne posledice ima lahko že majhna prekoračitev omejitve hitrosti, kakšne tragedije lahko povzroči en kozarček preveč in kako nevarna je neuporaba varnostnega pasu.
Na predavanju je sodeloval tudi Miro Volmajer, dolgoletni policist prometnik, ki je spregovoril o svojem vsakodnevnem delu v prometni patrulji. Posebej pomenljiva je bila njegova izjava, da je v prometu le nekaj drobnih sekund potrebnih za razliko med velikim veseljem in hudo žalostjo … Opisal je tudi nedavno prometno nesrečo na Dovjem, ko je mlada voznica zapeljala s ceste, avto se je večkrat prevrnil in prevračanje je bilo tako silovito, da je iz njega popadalo vse, izruvalo je celo vgrajen avtoradio. Ker je bila voznica pripeta z varnostnim pasom, avto pa je imel vgrajene varnostne blazine, je voznica ostala skoraj brez ran. »Ne predstavljam pa si, kam bi jo odneslo, če ne bi bila privezana,« je o velikem pomenu uporabe varnostnega pasu, ki dejansko rešuje življenja, dejal Volmajer.
Sicer pa je Simon Sušanj menil, da mladi vozniki niso nujno slabi vozniki, le vse več jih in včasih jih je težko krotiti. Ob tem pa je tudi menil, da so kazni učinkovite le, če so dovolj visoke in če so takojšnje. Zato ni zagovornik tako imenovanih »polovičk«, ko se kazen zmanjša za polovico, če jo kršitelj plača v roku osmih dni. Prav tako je Sušanj menil, da bi bilo izrekanje kazni mnogo bolj učinkovito, če bi policist od kršitelja lahko takoj zahteval plačilo kazni v gotovini.