Pokrajine v javno razpravo
Vlada je prejšnji teden določila besedila predlogov treh pokrajinskih zakonov, predlagala pa tudi območja pokrajin. Vlada uradno predlaga štirinajst pokrajin.
Ljubljana - Pripravljena so besedila predlogov treh pokrajinskih zakonov: zakona o pokrajinah, zakona o financiranju pokrajin in zakona o volitvah v pokrajinah. Poleg tega je vlada predlagala tudi območja pokrajin, njihovih sedežev in imen ter se dogovorila o medresorskem sodelovanju pri pripravi predpisov za uvedbo pokrajin. Vlada se je odločila, da je regionalizacija Slovenije na štirinajst pokrajin najprimernejša osnova za javno razpravo in obravnavo v občinskih svetih, pri tem pa so upoštevani tudi predlogi, ki so se glede prihodnjih pokrajin oblikovali v dosedanji neformalni javni razpravi.
Gorenjska je po vladnem predlogu predvidena kot enovita pokrajina, ki ustreza sedanji statistični in razvojni regiji, obsega osemnajst občin in šteje okoli dvesto tisoč prebivalcev, pokrajinsko središče pa naj bi bil Kranj. Občine zgornjega dela Gorenjske pa so oblikovale predlog, naj se Gorenjska razdeli na dve pokrajini, saj bi bila po logiki, ki velja za financiranje občin, takšna deležna več denarja. Tak predlog podpirajo tudi nekatere stranke, denimo LDS. Med pobudami, ki jih je bilo slišati v minulih tednih, omenimo tudi zamisel, da bi bila Ljubljana kot glavno mesto pokrajina zase, za lastno pokrajino zunaj predlagane osrednje slovenske pa so se zavzeli tudi v občinah vzhodno od Gorenjske. V prihodnjih dveh mesecih, kolikor bo trajala javna razprava, bo še priložnost za oblikovanje predlogov v zvezi s pokrajinami, koliko jih bo upoštevala vlada, ki bo pokrajinsko zakonodajo predlagala državnemu zboru, pa je drugo vprašanje.