Hokej na električnih invalidskih vozičkih
Invalidi so ljudje, ki jih odlikuje vztrajnost in trma. In prav taki ljudje so tudi uspešni športniki.
Ukvarjanje s športom je za invalide že samo po sebi zelo zahtevno. Zato je njihova volja še toliko bolj močna, zagnanost in športni entuziazem pa sta gonilo, ki jim pomagata tudi v vsakdanjem življenju. Šport zanje pomeni aktivno udejstvovanje in tudi samopotrditev, da zmorejo. Prijateljstva in vezi, ki se stkejo med tem, so še toliko bolj pristna, saj jih poleg športa druži tudi prav posebna vez. Športni rezultati tudi niso v ozadju, saj dobri športni dosežki pomenijo motivacijo in zagnanost tudi za naprej.
Hokej na električnih invalidskih vozičkih je v Sloveniji še relativno nepoznan šport, pri katerem lahko sodelujejo tudi posamezniki s hujšimi oblikami invalidnosti, saj je mogoče potrebno fizično moč in gibanje nadoknaditi s pomočjo električnega invalidskega vozička. Pogoj, oziroma sredstvo za sodelovanje pri tem športu je seveda električen invalidski voziček, hokejska palica in žogica kot pri »florbalu« in seveda primerna dvorana. Tudi pravila, ki veljajo za igro so napisana tako, da je mogoče v igro vključiti vse, ki jih to veseli, ne glede na leta ali spol. V tujini se je ta šport dosti bolj razvil, predvsem zato, ker je še vedno opazna razlika v standardu in kakovosti življenja invalidov. Največjo razliko v povezavi s tem športom pa lahko vidimo v tem, da slovenski igralci uporabljajo en voziček za vsakdanje življenje (šola, služba, prostočasne aktivnosti), igralci iz razvitejših držav pa imajo po en voziček posebej prilagojen samo za hokej. Da bi se jim lahko približali tudi v tem segmentu in tako postali bolj tekmovalni, se je začelo z zbiranjem denarja sponzorjev in donatorjev za nakup dveh tovrstnih vozičkov.
V Sloveniji imamo le eno tovrstno organizirano ekipo z imenom »The Trouble Makers«. S svojim delovanjem je začela v letu 1993. Specifika tega športa je tudi v tem, da so vsi udeleženci tako ali drugače odvisni od fizične pomoči drugega človeka in prilagojenega prevoza, kar nekoliko otežuje treninge in udeležbo na tekmovanjih. A kjer je volja in moč so tudi rezultati, vse ob podpori invalidske organizacije Društva distrofikov Slovenije. Ekipa se je udeležila že več turnirjev po Evropi (Nemčija, Nizozemska, Italija). Načrtuje se, da bi nekoč tudi sami organizirali kakšen odmeven turnir, s čimer bi javnosti ta šport bolje predstavili in ga tako dodatno popularizirali med invalidi.