Zdravstveni nasveti
Grenivka zmanjšuje holesterol v krvi
Grenivke so nam lahko v pomoč pri zdravljenju bolezni srca in ožilja, saj zmanjšujejo holesterol v krvi, rdeče grenivke bolj kot bele, so objavili na spletni strani Health News. Grenivke imajo blagodejne učinke, ker vsebuje veliko antioksidantov, vseh sestavin pa še ne poznajo. Nekatere raziskave so pokazale, da imajo grenivke v kombinaciji z nekaterimi zdravili nezaželene učinke, zato priporočajo posvetovanje z zdravnikom, ki vam je zdravila predpisal.
Povezava med sladkimi pijačami in povečanjem maščob
Raziskovalci iz Univerze v Washingtonu so še enkrat pokazali, da je uživanje sladkih pijač povezano s povečevanjem maščob v organizmu. To so pokazali s pomočjo poskusov na miših. Pijača, ki vsebuje veliko fruktoze, je povečala količino maščob v organizmu, kljub temu da so miši uživale zmanjšane količine druge kalorične hrane. Fruktoza se namreč v jetrih na različne načine spremeni. Zaradi tega je sladkor eden izmed ključnih dejavnikov pri povečevanju debelosti. Način kako fruktoza, v primerjavi z drugimi sladkorji, povečuje debelost, še ni natančno poznan in ali je tudi glavni faktor povzročitve debelosti.
Do znižanja telesne teže in dolgega življenja z jogurtom
Raziskovalci so ugotovili, da ljudje, ki živijo v deželah, kjer je jogurt redna sestavina njihove prehrane, živijo daljše življenje. V sistemski razporeditvi prehrane je jogurt najbolj bogat vir kalcija, fosforja, riboflavinov, vitaminov B2, B12, B5, joda, cinka, kalija ter različnih proteinov. Kakovosten jogurt vsebuje velike količine živih bakterij, ki koristijo organizmu – takšen jogurt krepi imunski sistem in podaljšuje življenjsko dobo. Raziskovalci so na 162 starejših ljudeh skozi obdobje petih let pokazali, da se je smrtnost v skupini, ki so več kot trikrat na teden uživali jogurt, zmanjšala za 38 odstotkov. Uživanje jogurta pri ženskah pa je pokazalo tudi zmanjšanje vnetij vagine. Druge študije so pokazale, da prehrana, ki vsebuje veliko kalcija, znižuje količino maščob v organizmu. Strokovnjaki zato ljudem, ki želijo znižati telesno težo oziroma debelost, priporočajo prehrano z visoko vsebnostjo kalcija. Sicer način, kako jogurt znižuje maščobe v organizmu, še ni natanko poznan. Jogurt vsebuje bakterije lactobacillus, ki imajo ključno vlogo pri zaviranju razvoja artroze, rezultate te raziskave je objavila ameriška revija za prehrano. Večkratno klinično raziskovanje je pokazalo tudi, da jogurt zavira razvoj bakterije, ki povzroča čir na želodcu. Strokovnjaki priporočajo jogurt kot vir kalcija tudi dekletom v obdobju razvoja. Čeprav so nekatere študije pokazale, da je jogurt z manj maščobami bolj koristen, so raziskovalci dokazali, da uporaba jogurta in drugih mlečnih izdelkov (sir, maslo,...), čeprav vsebujejo več maščob, zavira raka na črevesju. Saj mlečni izdelki, kljub relativno veliki vsebnosti nasičenih maščobnih kislin, po drugi strani vsebujejo takšne maščobe, ki organizem ščitijo pred rakom in zavirajo njegov razvoj. Uporaba 90 gramov jogurta dvakrat na dan tudi zmanjšuje količino vodikovega sulfida in drugih spojin, ki vsebujejo sulfide in ki povzročajo slab zadah. Jogurt tako tudi izboljša ustni zadah in zavira razvoj zobnega kariesa.
Uživanje jajc za zdrave oči
Uporaba jajc v prehrani pomaga pri ohranjanju zdravja oči. Rumenjak namreč vsebuje dva antioksidanta, lutein in zeaxanthin. Ta dva antioksidanta sta edina karotenoida, ki ju najdemo v očeh in ki ju telo ni sposobno samo proizvajati. Zato omenjena antioksidanta organizem za svoje potrebe črpa iz hrane, kot je jajčni rumenjak, iz sadja in zelenjave, običajno tiste s širokimi zelenimi listi. Lutein, ki je prisoten v rumenjaku, se v organizem najlažje absorbira skupaj s špinačo. Klinična raziskava je pokazala, da eno zaužito jajce na dan pri zdravih ljudeh ne poveča količine holesterola v krvi, hkrati pa pomaga pri ohranjanju zdravja oči. Študija je potekala v dveh skupinah na 24 ženskah. Prva skupina je dnevno užila določeno količino sladkorja, druga skupina pa po eno jajce na dan. V obeh skupinah ljudi so opazili povečano razmerje antioksidantov, luteina in zeaxanthina. Očesni pigmenti imajo ključno vlogo pri zaščiti oči pred škodljivimi žarki. Pri ženskah, ki so uživale jajca, se je zaščita zelo opazno povečala. Medtem pa se je količina holesterola pri ženskah, ki so jedle sladkor, povečala, pri tistih, ki so jedle jajca, pa je količina holesterola ostala relativno nepovečana.
Med, lahko bolj učinkovit kot antibiotiki
Nemški strokovnjaki so ugotovili, da je terapija z medom pri zdravljenju ran bolj učinkovita kot antibiotiki. Vsak med sicer nima te zdravilne moči – najbolj učinkovit je medicinski med, ki pomaga tudi pri najbolj kroničnih ranah, ki so zaradi odpora bakterij rezidentne na učinkovanje antibiotikov. Medicinski med uporabljajo tudi v nekaterih bolnicah, med drugim tudi v Nemčiji, kjer so izkušnje strokovnjakov potrdile izredno blagodejnost vpliva medu – sicer znanstveno še niso dovolj raziskali vzrokov za njegovo blagodejno moč. Spoznali pa so, da ima med močan vpliv proti mikrobom in bakterijam. Raziskava je pokazala, da čebele pri izdelavi tega naravnega čudeža medu dodajo encim, ki se imenuje glukozni oksid, ta encim nadalje omogoči, da se sladkor, ki je prisoten v medu pretvori v majhne količine peroksida, ki uničuje bakterije in mikrobe.
Uničevalni valovi mobitela lahko skuhajo tudi jajce
Ruska strokovnjaka sta z enim jajcem in dvema mobilnima telefonoma izvedla preizkus vpliva telefona v času komunikacije. Valovi mobilnih telefonov so tako škodljivi, da nas ne sme presenetiti, da lahko skuhajo celo jajce, ki je položeno med dva aktivna mobilnika. V 15 minutah namreč jajce postane toplo, čez 25 vroče in čez 65 minut je kuhano. Ta eksperiment nam lahko daje več kot zgolj slutiti škodljiv vpliv dolgih telefonskih pogovorov na možgane.
Zdravilna kombinacija – sir in orehi
Orehi so zelo bogat vir zdravih maščob, nasičenih maščobnih kislin brez holesterola – krepijo živčni sistem, tudi srčno mišico. So zelo priporočljivi pri zdravljenju srčnih in žilnih bolezni. Vsebujejo veliko energije – zato so zelo priporočljivi za starejše ljudi, ki potrebujejo veliko moči. 125 gramov orehov vsebuje 760 kilokalorij, 30 gramov proteinov, 71 gramov zdravih maščob, 5 miligramov sladkorja, 73 miligramov kalcija, 85 miligramov fosforja, železo, kalij, natrij, vitamin A, B2 in niacin. Strokovnjaki predlagajo, naj bi orehe uživali skupaj z mlečnimi izdelki, posebej s sirom, kar je zelo priporočljiva kombinacija za zajtrk. Ta kombinacija je zelo dobra tudi zaradi tega, ker zavira razvoj demence in alzheimerjeve bolezni, nasprotno pa uživanje samega sira lahko povzroči luknje v spominu. Uživanje orehov in sira skupaj pa vpliva nadvse blagodejno, saj orehi vsebujejo takšen encim, ki je organizmu potreben za prebavo sira kot tudi obratno. Zato strokovnjaki priporočajo, da, če je le mogoče, uživajte v izvrstni kombinaciji zdravja in okusa, sira in orehov.