Veliko uničenih krajevnih cest
"Gradnja avtoceste bo uničila 70 odstotkov krajevnih cest v Mošnjah," pravi Franc Peternel, predsednik krajevne skupnosti Mošnje.
V Mošnjah praznujete krajevni praznik v začetku maja v spomin na vrnitev krajanov iz taborišč po drugi svetovni vojni. Kako ste praznovali letos?
»Pripravili smo meddruštveno gasilsko vajo, strelsko in namiznoteniško tekmovanje in proslavo, na kateri smo podelili krajevna priznanja Petru Jeramu, Francu Horvatu in Ivanki Nemanič ter zahvali Alojzu Knavsu in Miri Stušek.«
Ob koncu lanskega leta ste v KS ustanovili tudi turistično društvo. Zakaj?
»Z ustanovitvijo društva bi radi pospešili razvoj turizma. Društvo že upravlja krajevni muzej, pričakujemo pa, da bo dobilo v upravljanje tudi arheološko najdišče, ki so ga odkrili ob gradnji avtoceste. Letos ali prihodnje leto naj bi tudi izdalo zloženko, v kateri bo predstavilo turistične zanimivosti in ponudbo.«
Kako gradnja avtoceste vpliva na življenje v KS?
»Graditelji spoštujejo dogovor o prometnem režimu v času gradnje, zato težav ni, vendar pa bo avtocesta uničila kar 70 odstotkov krajevnih cest v Mošnjah. Nekatere bo »povozila«, druge bo prizadela gradnja. Občina si skupaj s KS prizadeva, da bi jih graditelji potlej popravili ali še celo izboljšali. V KS predlagamo, da bi cesto Globoko–Graben razširili in jo iz krajevne spremenili v lokalno cesto, ki bi jo prebivalci desnega brega Save lahko uporabljali za hitrejši dostop do avtoceste na Dobrem polju, družba za avtoceste pa za vzdrževanje avtoceste. Poleg tega predlagamo, da bi cesto ob gozdni učni poti Radovljica–Mošnje »navezali« na transportno pot izvajalca gradbenih del in da bi se nadaljevala vse do ceste Črnivec–Naklo.«
Kaj načrtujete letos v KS?
»Poleti naj bi začeli obnavljati 450 metrov dolg odsek ceste Podvin–Globoko od trgovine do Mežnarja, pri tem pa pričakujemo, da se nam bo gradbeno podjetje Primorje za vse nevšečnosti, ki nam jih prinaša gradnja avtoceste, oddolžilo z asfaltiranjem 600 metrov dolgega odseka od gasilskega doma do Mežnarja. Na kulturnem domu bomo zamenjali kritino, na pokopališču v žarnem zidu uredili deset dodatnih mest in nadaljevali prizadevanja za pridobitev zemljišča za nogometno igrišče.«