Oddaja že štirideset let
Radio Sora se je prvikrat oglasil 11. septembra 1979 kot radio Žiri. Njihov program je usmerjen v lokalno okolje, slišijo ga ne le v krajih, ki jih povezuje porečje Sore, pač pa na vsem spodnjem delu Gorenjske.
Škofja Loka – Tako kot valovi reke Sore tudi valovi Radia Sora povezujejo, pa tudi informirajo in zabavajo, in to že štirideset let, so zapisali sodelavci Radia Sora, ki na dan ustanovitve radia, 11. septembra, ob 19. uri vabijo na praznovanje štiridesetega rojstnega dne. Kot je povedala direktorica Nada Jamnik, ki z ekipo dvajsetih sodelavcev, med njimi osmih redno zaposlenih, ustvarja vsebino Radia Sora, je pobudo za ustanovitev takratnega Radia Žiri dala skupina krajanov. To so bili: Milan Oblak, Boris Oblak, Rudi Krvina, Milan Novak, Zdenko Bekš, Miran Šantej in Marjan Kočevar. Prvi urednik je postal Nejko Podobnik, za njim je urednikovanje prevzela Jelka Mlakar, zdaj pa je že poldrugo desetletje odgovorna urednica Tanja Barašin. Leta 1986 je radio postal enovita delovna organizacija za obveščanje v takratni občini Škofja Loka. Studio je še ostal v Žireh, uprava je delovala v Škofji Loki, leta 2000 pa se je radio v celoti preselil v Škofjo Loko, v sedanje prostore v Nami.
Radio Žiri se je preimenoval v Radio Sora. Na žirovski izvor niso pozabili, sedanje ime pa simbolizira prostor, ki mu je radio namenjen. Oddaja namreč na območju občin v porečju Sore, sicer pa je slišen na širšem območju spodnje Gorenjske. »Na začetku je radio oddajal le nekaj ur dnevno, danes pa se naš program sliši sedem dni v tednu 24 ur dnevno, od tega gre več kot deset ur programa na dan v živo,« pove direktorica Nada Jamnik in poudari, da ostajajo neodvisni lokalni radio z bogato vsebino. »Vsako leto se prijavimo na ministrstvo za kulturo za sofinanciranje programa. Vselej dobivamo visoke ocene glede programske sheme. Celotni program je usmerjen v lokalno okolje, poročamo domala z vseh lokalnih dogodkov. Odlikuje nas tudi visok delež slovenske glasbe. « Ena od posebnosti Radia Sora je tudi poseben program, ki Civilni zaščiti omogoča neposredno javljanje v eter, kadar pride do naravne nesreče.
Sodelavce radia Sora druži posebna ljubezen do tega lokalnega medija. »Rada delam radio, ki ima vsebino blizu ljudem,« pravi urednica Tanja Barašin, ki se ji poleg informativne vloge radia zdi pomembna tudi njegova izobraževalna funkcija. Zadovoljna je, da je radio v okolju cenjen. Temu pritrdijo tudi Jana Jenko, ki je za otroško oddajo na radiu začela delati že kot sedmošolka v žirovski osnovni šoli, Teja Potočnik, ki dela v komerciali in jo pri delu spodbuja pozitivna klima med sodelavci, Matevž Vugrin, moderator, tehnik, novinar, oblikovalec, upravljavec družbenih medijev, in Matjaž Novak, glasbeni urednik in kot elektronik po izobrazbi tudi odličen poznavalec radijske tehnike.