Visok dobiček bank

Banke so v prvi polovici leta dosegle 402 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo.

Kranj – Po podatkih Banke Slovenije so banke v letošnji prvi polovici leta dosegle 402 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo, s čimer so za četrtino presegle dobiček v enakem lanskem obdobju. K visokemu dobičku je prispevalo nadpovprečno povečanje neobrestnih prihodkov, zmerna rast obrestnih prihodkov ter sproščanje oslabitev in rezervacij. V Banki Slovenije ob tem še vedno dokaj visokem dobičku opozarjajo na negotovost glede doseganja stabilnega prihodka v prihodnje, saj bi v pogojih nizke ravni obrestnih mer upočasnjevanje posojilne aktivnosti pomenilo pritisk na obrestne prihodke in s tem na dobičkonosnost bank.

Kapitalska ustreznost bančnega sistema je bila po zadnjih razpoložljivih podatkih (za prvo četrtletje) solidna in blizu evropskega povprečja, so pa glede tega kazalnika med bankami precejšnje razlike. Bilančna vsota, ki kaže na obseg poslovanja, se je še zvišala in je bila junija na medletni ravni višja za 4,4 odstotka, povečuje se tudi kreditna aktivnost bank. Rast potrošniških posojil je bila visoka, rast stanovanjskih posojil tudi visoka, vendar stabilna, rast posojil podjetjem pa je bila na ravni lanskega leta, pri tem pa je bila visoka rast posojil tujim podjetjem.

Obseg nedonosnih izpostavljenosti v bančnem sistemu se še naprej znižuje in je junija znašal 1,4 milijarde evrov, pri tem pa zelo majhen delež izhaja iz poslov, sklenjenih v zadnjih dveh letih in pol. V Banki Slovenije opozarjajo banke na dosledno vzdrževanje doseženih kreditnih standardov, saj se pričakovano ohlajanje gospodarske rasti v prihodnje lahko odrazi tudi v nastajanju novih nedonosnih izpostavljenosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 27. junij 2022 / 15:54

Z gora rešujejo že sto let

Člani Društva Gorska reševalna služba Kamnik so stoletnico delovanja pred dnevi zaznamovali s slavnostno akademijo in umetniško prireditvijo z naslovom Želja pomagati.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Ohraniti želijo čim več zelenja

Študenti in profesorji Fakultete za arhitekturo so v Škofji Loki predstavili rešitve, ki so nastale na mednarodni arhitekturno-urbanistični delavnici Kamnitnik.

Zanimivosti / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

V jeseniški porodnišnici prvi Andrej

Nekaj minut čez osmo zjutraj je na svet prijokal tudi prvi letošnji novorojenček v jeseniški porodnišnici. Tri in pol kilograme težki Andrej je četrti fant v družini Fajdiga – Komar iz Bohinjske...

Zanimivosti / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Kulturni dom dostopen tudi invalidom

Večina denarja za nakup dvigala je bila zbrana na spomladanskem dobrodelnem Županovem plesu.

Gorenja vas-Poljane / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Dražji vrtci v Gorenji vasi in Poljanah

Na predlog župana Milana Čadeža so gorenjevaško-poljanski svetniki sprejeli povišanje cen varstva otrok za deset odstotkov.

GG Plus / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Mesto se umiri, ko vzide sonce

Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (8)