Visok dobiček bank

Banke so v prvi polovici leta dosegle 402 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo.

Kranj – Po podatkih Banke Slovenije so banke v letošnji prvi polovici leta dosegle 402 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo, s čimer so za četrtino presegle dobiček v enakem lanskem obdobju. K visokemu dobičku je prispevalo nadpovprečno povečanje neobrestnih prihodkov, zmerna rast obrestnih prihodkov ter sproščanje oslabitev in rezervacij. V Banki Slovenije ob tem še vedno dokaj visokem dobičku opozarjajo na negotovost glede doseganja stabilnega prihodka v prihodnje, saj bi v pogojih nizke ravni obrestnih mer upočasnjevanje posojilne aktivnosti pomenilo pritisk na obrestne prihodke in s tem na dobičkonosnost bank.

Kapitalska ustreznost bančnega sistema je bila po zadnjih razpoložljivih podatkih (za prvo četrtletje) solidna in blizu evropskega povprečja, so pa glede tega kazalnika med bankami precejšnje razlike. Bilančna vsota, ki kaže na obseg poslovanja, se je še zvišala in je bila junija na medletni ravni višja za 4,4 odstotka, povečuje se tudi kreditna aktivnost bank. Rast potrošniških posojil je bila visoka, rast stanovanjskih posojil tudi visoka, vendar stabilna, rast posojil podjetjem pa je bila na ravni lanskega leta, pri tem pa je bila visoka rast posojil tujim podjetjem.

Obseg nedonosnih izpostavljenosti v bančnem sistemu se še naprej znižuje in je junija znašal 1,4 milijarde evrov, pri tem pa zelo majhen delež izhaja iz poslov, sklenjenih v zadnjih dveh letih in pol. V Banki Slovenije opozarjajo banke na dosledno vzdrževanje doseženih kreditnih standardov, saj se pričakovano ohlajanje gospodarske rasti v prihodnje lahko odrazi tudi v nastajanju novih nedonosnih izpostavljenosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / / 16:00

Obiskali smo Koklov čebelnjak

Po majskem praznovanju svetovnega dneva čebel zanimanje za čebelarstvo ne pojenja, zato smo junija ponovili izlet in obiskali čebelarje na Koroškem in Gorenjskem.

Objavljeno na isti dan


Jezersko / sobota, 5. april 2008 / 07:00

Jezersko sodi na Gorenjsko

Poslanska skupina SDS je v ponedeljek kot sedmo po vrsti v nizu predvidenih štirinajstih pokrajin obiskala Koroško. Skupina gorenjskih poslancev: Branko Grims, Bojan Homan in Rudi Veršnik, je na poti...

Kranj / sobota, 5. april 2008 / 07:00

Predstavili knjigo Lada Ambrožiča - Novljana

Kranj - V gradu Khislstein je Lado Ambrožič, novinar in urednik na TV Slovenija, prejšnji teden predstavil delo svojega očeta Novljanovo stoletje, ki ga je dokončal namest...

Radovljica / sobota, 5. april 2008 / 07:00

Načrt predstavili krajanom

V radovljiški občini so javno razgrnitev prostorskega načrta za središče in za staro jedro Krope podaljšali za en teden, v sredo pa so načrt še enkrat predstavili krajanom.

Gospodarstvo / sobota, 5. april 2008 / 07:00

Največ denarja za naložbe

Kranjska občina bo letos za pomoč kmetijstvu in gozdarstvu namenila 121.850 evrov.

Zanimivosti / sobota, 5. april 2008 / 07:00

Stoletnico dočakala v domu

Med 26 slavljenci, ki so v kranjskem domu upokojencev marca skupno praznovali rojstne dneve, je bila tudi stoletnica Marija Jenko.