Delodajalci iščejo mlade
Kako resna je brezposelnost med mladimi? Statistika je lani izmerila, da je brez zaposlitve skoraj 14 odstotkov mladih, starih med 15 in 24 leti.
Kranj - Pregled podatkov, ki jih mesečno objavlja Republiški zavod za zaposlovanje, za letošnji marec kaže, da je v Sloveniji med 74.216 brezposelnimi 10.241 ali 13 odstotkov mladih od 18. do 25. leta starosti. V ostalih starostnih skupinah je brezposelnost še večja, največja v starosti od 50 do 60 let, ki številčno še enkrat presega število najmlajših brezposelnih in je marca presegla 21 tisoč. Sodeč po teh številkah brezposelnost med mladimi ne predstavlja posebej resnega problema. Večjo težavo predstavlja dejstvo, da je med brezposelnimi veliko število iskalcev prve zaposlitve, kar 14.735 ali dobrih 18 odstotkov. In tudi to so večidel mladi, čeprav so že prešli starostno mejo 25 let, ker so pri poznejši starosti zaključili šolanje in iz različnih razlogov ne dobijo dela. Eden od teh je lahko tudi dejstvo, da so se izšolali za tako imenovane suficitarne poklice, po katerih delodajalci ne povprašujejo.
Na Gorenjskem, kjer imamo v primerjavi z državo zavidljivo nizko stopnjo brezposelnosti, marca 4464, se to stanje pozna tudi pri mladih. V starostni skupini med 18 in 25 let jih je 456, torej dobra desetina vseh. V vsaki naslednji starostni skupini je večje število ljudi brez zaposlitve, od 620 v starostni skupini od 25 in 30 let do 1795 med 50 in 60 let. Iskalcev prve zaposlitve je bilo marca 574, torej manj kot 13 odstotkov vseh.
»Delež mladih brezposelnih na Gorenjskem ni zelo dramatičen, padel je močno pod 20 odstotkov,« meni Lučka Žižek, direktorica območne službe Zavoda RS za zaposlovanje v Kranju. »Poleg tega so mladi zelo iskani, pri delodajalcih vlada precejšnje povpraševanje po mladih. Število mladih, ki iščejo zaposlitev, se najbolj poveča zgodaj jeseni, ko po končanem šolanju iščejo delo, v naslednjih mesecih pa spet upade.«
»Nekje moraš začeti, tudi če ne v svojem poklicu,« meni 26-letno dekle, ena od številnih diplomantk visoke poslovne šole, ki je dobila zaposlitev za določen čas kot prodajalka.