Signalna zavita ali "S" trobenta (Foto: Janez Jocif)

Srednjeveška glasba v Srednji vasi

Janez Jocif, priznani loški zborovodja in kulturni delavec, je na srednjeveških freskah v Srednji vasi pri Šenčurju razbral tudi zanimivo in dragoceno pričevanje o glasbeni kulturi tistega časa ...

Poznana, zgledno obnovljena in vzdrževana dvojna cerkev sv. Radegunde in sv. Katarine v Srednji vasi pri Šenčurju, hrani poleg dragocenih arheoloških, arhitekturnih in likovnih elementov tudi zanimiva pričevanja o glasbeni praksi časa, v katerih je nastajala.

Severna stena starejše Radegundine cerkve je poslikana z ikonografskima sklopoma Kristusovega pasijona in pohoda svetih treh kraljev ter je datirana v čas okoli leta 1440. Med kraljevim spremstvom, za katerega so gotski freskanti pogosto jemali vzore kar iz svojega realnega sveta, so naslikani tudi glasbeniki. Med upodobljenimi inštrumenti zasledimo različne vrste trobil (»bucine«, »s« trobente), šalmaje (pihala z dvojnim jezičkom, predniki sodobne oboe, v ljudski glasbi so se v naši soseščini ohranili kot istrske »sopele«) in pavke (par različno uglašenih kotlastih bobnov). Lahko trdimo, da gre za upodobitev najbolj znane in po zvoku fascinantne renesančne inštrumentalne zasedbe, t.i. »alte capelle«, ki jo sestavljajo dva ali trije šalmaji v različnih velikostih (sopran, alt, tenor), renesančna pozavna (v basovski vlogi) in različna spremljevalna tolkala. Njeno nasprotje je »bassa capella«, v kateri lahko sodelujejo lutnja, harfa, kljunaste in prečne flavte, fidel itd. Namenjena je intimnejšemu muziciranju v zaprtih prostorih. Inštrumente iz omenjenih skupin zasledimo v rokah angelov, ki »prepevajo božjo slavo« na stropih mnogih prezbiterijev naših gotskih cerkva. Zanimivo je, da dokaze o obstoju obeh zasedb najdemo v pisnih virih za zgodovino nekaterih naših večjih mest. Mestne oblasti so namreč (dokumentirano v 16. st., verjetno pa tudi že prej) vzdrževale profesionalne glasbene skupine deželnih trobentačev (»alta capella«), člani so opravljali tudi diplomatske naloge) in mestnih piskačev (glasbeniki nižjega ranga, igrali so različna pihala, godala in druge inštrumente in običajno niso bili na rednih plačilnih listah). Oboji so sodelovali na protokolarnih dogodkih, ob praznikih tudi pri cerkvenem bogoslužju, predvsem pa na pogostih družabnih prireditvah in plesih.

V sosednji cerkvi sv. Katarine nas z glasbenim svetom povezujejo miniaturne upodobitve angelov na lesenem, kasetiranem baročnem stropu v cerkveni ladji. Ob pozornem ogledu, bomo v rokah nekaterih zelo shematsko upodobljenih angelov prepoznali tipične baročne instrumente: violine, violončelo, lutnjo in težko določljivi trobili. Če pri freskah lahko govorimo o poskusu nazornega prikaza realnega sveta, služijo približno tristo let mlajše upodobitve predvsem dekorativnim namenom. Kljub shematičnosti in zaradi slabše ohranjenosti ponekod že težji razpoznavnosti pa nam številni natančno naslikani detajli inštrumentov govorijo o tem, da jih je slikar dobro poznal, iz česar lahko sklepamo, da so bili del njegovega vsakdanjika.

Zaradi redkosti materialnih dokazov obstoja zgodnje glasbene prakse na Slovenskem, so tudi omenjene upodobitve pomembni kamenčki na poti proti duhovnemu svetu naših prednikov.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 2. julij 2019 / 08:30

Presenečenje v Radovljici

Da je slovenski članski državni kolesarski prvak v cestni vožnji iz ekipe Bahrain Merida, ni presenečenje, precej bolj pa, da je to Domen Novak. Pri članicah najhitrejša Eugenia Bujak.

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Ko gre za zlorabo, nikoli ne potrpimo!

"Na primer moški pije in ženske kar trpijo. To ne gre," pravi terapevt Drago Jerebic iz Zakonskega in družinskega inštituta Krog.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Pogumni Jezerjan spet doma

Alpinistični smučar Davo Karničar je ob vrnitvi z Antarktike doživel veličasten sprejem na letališču Brnik. Ob ženi Petri in sinu Izidorju so ga tam pričakali drugi svojci in znanci.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Jezerska zastava na afriškem vrhu

Že dolgo je v nas tiho tlela ideja, da bi se odpravili na skupno potovanje, kjer bi združili vse naše hobije; plezanje, hribolazenje in deskanje na snegu. Po tehtnem premisleku smo se odločili za dalj...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Naj bo tudi drugo leto požarno varno

Prostovoljno gasilsko društvo Jezersko je vse leto pripravljeno na morebitne intervencije. Prav tako se aktivno vključujemo na vseh področjih dela v občini. Sodelujemo skoraj na vseh prireditvah...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Planinci pred pomembnimi jubileji

Vse Jezerjane lepo vabim na občni zbor, ki bo konec februarja 2007.