Ene zadnjih kavk v Kranjski Gori, večina jih je že odletela nazaj v gore, v triglavsko pogorje.

Planinske kavke v Kranjski Gori

Prek zime se je v središču Kranjske Gore zadrževalo na stotine planinskih kavk. Nekateri jih hranijo, drugi bi jih najraje pregnali.

V središču Kranjske Gore, zlasti v okolici hotela Prisank, so se vso zimo zadrževale planinske kavke. Črne ptice z rumenim kljunom in rdečimi nogicami so zaščitene živali, ki se prek zime spustijo s svojih planinskih domovanj nože, v bližino človekovih bivališč, kjer iščejo toploto in hrano. A mnenja ljudi o teh pticah so zelo različna. Nekateri jih preganjajo, spet drugi jih hranijo. Ena tistih, ki so jim prek zime vsak dan prinašali hrano, je gospa Bernarda. Kot nam je povedala, jih je večkrat opazovala in videla, da so lačne, saj so po Kranjski Gori iskale hrano. Tako jim je začela prinašati kruh, včasih pomešan z mesom, in kavke so se je hitro navadile. Tako jih je včasih priletelo tudi več kot sto, ki so se zbrale na travniku za hotelom Prisank, kjer jih je hranila gospa Bernarda. »Kavke so kot druge ptice, ki jih je prek zime treba hraniti. V dolino priletijo, ko v gorah zapade sneg, na pomlad pa odletijo nazaj v triglavsko pogorje, veliko jih je tudi na Krvavcu,« je povedala sobesednica. Žal pa gospa Bernarda ni povsod naletela na razumevanje, kajti nekateri domačini so se nad kavkami začeli pritoževati, češ da z iztrebki onesnažijo okolico, fasade, šipe in celo perilo. »Nekaterim ni všeč, da so kavke v Kranjski Gori in jih ne marajo. Zato bi bilo treba najti poseben prostor, kjer bi jih lahko hranili in kjer ne bi nikogar motile,« je razmišljala sogovornica, ki se ne želi zapletati v spore s tistimi, ki niso takšni ljubitelji živali.

Sicer pa je s hranjenjem to pomlad zaključila, kajti večina kavk se je že vrnila v gore, kjer bodo ostale do naslednje zime. Gospa Bernarda upa, da se bodo tudi v Kranjski Gori našli ljubitelji živali, zlasti ptic, ki bodo začeli razmišljati drugače in bodo pripravljeni poskrbeti tudi za planinske kavke. Nenazadnje so to zaščitene živali, ki so po podatkih Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije zunaj ogroženosti, a obstaja možnost ponovne ogroženosti.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 18. maj 2009 / 07:00

S ceste v drevo

Moše – V torek okoli 17. ure se je na lokalni cesti pri Mošah smrtno ponesrečil 19-letni voznik osebnega vozila iz okolice Šenčurja. Z Renaultom Cliom je vozil po lokalni cesti i...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Izkušnja pri družinski hiši

Kakšne so izkušnje delovanja male komunalne čistilne naprave pri novi družinski hiši v Javorniškem Rovtu nad Jesenicami?

Zanimivosti / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Poleti dopust, ne pa volitve

V zgodovini samostojne Slovenije še nismo šli na volitve med poletnimi počitnicami. Kaj pa letos, ste za to, da so državnozborske volitve v času dopustov?

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Borijo se za preživetje

V škofjeloški Odeji, kjer se zadnja leta ukvarjajo z izgubo, so lani pridobili nove kupce in začeli na novo zaposlovati, za finančno in tehnološko prestrukturiranje pa računajo tudi na pomoč države.

Kronika / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Bremčevi tožbo izgubili

Sodišče je zavrnilo odškodninski zahtevek družine Bremec iz Srednje vasi v Bohinju za škodo, ki jo je povzročil plaz. Sodba še ni pravnomočna.

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Povprečna zamuda pri plačilih se zmanjšuje

Ljubljana – Bonitetna hiša I, d. o. o., iz Ljubljane, ki ima v svoji bazi več kot 24 milijonov plačil, ugotavlja, da je bila marca povprečna zamuda pri plačanih računih devetnajst dni in da se je t...