Prostore med seboj povezuje dolg, ozek hodnik, sama kaverna pa naj bi bila dolga 92 metrov.

Živeti v kaverni

Minilo je že skoraj 60 let, odkar sta se takrat Julija in Ana Carl s svojo družino vselili v vojaško kaverno pod Mrzlim Vrhom.

Družina, v kateri je bilo takrat od enajstih živečih doma še šest otrok, je prej živela pri nekem kmetu, po vojni pa je oče šel vprašat na občino, če bi se lahko preselili v zapuščeno kaverno. Zgradba, ki ni nikoli uspela služiti svojemu pravemu namenu, je po vojni ostala popolnoma izropana, ostale so samo gole stene, železne naoknice in glavna vhodna vrata. Domačini pravijo, da so prihajali ljudje iz drugih krajev in iz kavern odnašali vse, kar se je odnesti dalo. Železne postelje, mize, volnene žimnice in celo okna. Volno iz žimnic so ženske kasneje uporabile za pletenje jop in nogavic.

Carlovi, ki so kaverno dobili v najem, so si tam uredili skromen dom. Večina otrok se je sčasoma odselila v bližnje kraje in tujino, danes pa tu bivata le še sestri Ana Eniko in Julija Cigale s svojimi možmi. Včasih je v delu zgradbe obratovala planinska koča, za katero je deset let skrbela Julija, sedaj pa sta tu le še dve skromni stanovanji in vrsta neobdelanih prostorov, ki jih v zadnjem delu povezuje dolg, ozek hodnik. Ko je pred dobrimi desetimi leti v Posočju pustošil potres, se je delno razmajala tudi streha kaverne, ki sedaj občasno ob večjem deževju in snegu zamaka. Sicer pa pravijo, da jim tu nič ne manjka, če jim bo le zdravje še dolgo služilo. Imajo vse, kar potrebujejo, pred leti so napeljali tudi telefon. Poleti je v kaverni, ki je vzidana globoko v breg, prijetno hladno, pozimi pa prijetno toploto oddajata štedilnik in krušna peč. Hiša je vedno polna obiskov, zato jim nikoli ni dolgčas. Sedaj ko so upokojeni, radi pridejo v varstvo tudi Anini in Viktorjevi pravnuki, ki se lahko brezskrbno igrajo v zavetju narave.

Družini bi radi uredili lastništvo, da bi kaverno lahko odkupili, pa se še vedno ne ve povsem natančno, komu sploh pripada. Državi, vojski, občini, zasebnikom ... Tako bi lahko kakšno stvar popravili, kaj dozidali in prenovili, dokler se še splača.

 

 

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Letos pet občinskih nagrajencev

Na slavnostni akademiji ob letošnjem občinskem prazniku bodo podelili pet grbov občine Škofja Loka, zlatega in po dva srebrna in bronasta.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sobota, 30. november 2019 / 12:51

Nagrade za javna stranišča

Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen je podelilo nagrade in priznanja za najbolj urejena javna stranišča v Sloveniji za leto 2019.

Kranj / sobota, 30. november 2019 / 12:50

Nov zalet za propadajoči stavbi

Kranjski mestni svetniki so na sredini seji podprli prostorski načrt, s katerim naj bi investitorji prenovili propadajoča samska domova na Planini in v Stražišču.

Gorenjska / sobota, 30. november 2019 / 12:49

Na Gorenjskem zaprt en bolnišnični oddelek

Kranj – V nekaterih slovenskih bolnišnicah je pomanjkanje zdravstvenih delavcev že tako pereče, da zapirajo oddelke in zmanjšujejo število postelj. In kako je na Gorenjskem? Iz Splošne bolnišnice (...

Slovenija / sobota, 30. november 2019 / 12:44

V nedeljo že naprodaj nove vinjete

Kranj – V nedeljo se začne prodaja vinjet za leto 2020. Te bodo zlato-rumene oziroma barve olivnega olja, medtem ko cene že sedmo leto ostajajo nespremenjene. Letna vinjeta za osebna vozila bo tako...

Kronika / sobota, 30. november 2019 / 12:43

Niso upoštevali semaforja

Predoslje – Na cesti v Predosljah, kjer gradijo kanalizacijo in promet ob delovanju semaforja začasno poteka izmenično enosmerno, pogosto prihaja do kršitev prometnih pravil, zato kranjski policist...