Začela se bo volilna kampanja
Potem ko je predsednik države Danilo Türk 21. oktobra podpisal odlok o razpustitvi državnega zbora in razpisal predčasne volitve, so začeli teči roki za volilna opravila.
Kranj - Volitve bodo v nedeljo, 4. decembra. Do ponedeljka, 24. oktobra, so morale stranke odpreti posebne transakcijske račune, s katerih bodo plačevale stroške volilne kampanje. Ta se bo začela prihodnji teden, 4. novembra. Za organizatorje volilne kampanje se je prijavilo dvajset organizatorjev, in sicer: SD, SDS, SLS, LDS, DeSUS, Zares, SNS, Pozitivna Slovenija, Lista Virant, TRS, Gibanje za Slovenijo, NSi, SMS – Zeleni, Demokratična stranka dela, Stranka Humana Slovenija, Stranka enakih možnosti, Stranka slovenskega naroda, Naprej Slovenija, Akacije, kot organizator pa se je prijavil tudi Lazslo Gönz.
Objavljamo nekaj datumov, pomembnih za letošnje volitve.
4. novembra volivci v tujini, ki tam začasno prebivajo, državni volilni komisiji sporočijo, ali bodo glasovali po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu.
9. november opolnoči je zadnji rok za predložitev kandidatur, ki jih vlagajo stranke ali liste.
10. novembra upravne enote razgrnejo volilne imenike za vsa volišča, državljani pa jih lahko pregledajo in zahtevajo popravke.
14. novembra poteka postopek preizkusa kandidatur in list kandidatov.
16. novembra volilne komisije sestavijo sezname potrjenih list kandidatov v volilni enoti po vrstnem redu, ki se določi z žrebom.
19. novembra se seznami tudi javno objavijo.
24. november je zadnji dan, ko oskrbovanci domov za starejše, bolniki na zdravljenju v bolnišnicah, zaporniki, ki želijo glasovati po pošti, svojo namero sporočijo okrajni volilni komisiji ali volilni komisiji volilne enote.
25. novembra bodo potrjeni volilni imeniki in poslani okrajnim volilnim komisijam.
29. novembra lahko predstavnik liste kandidatov sporoči okrajni volilni komisiji seznam zaupnikov na voliščih.
29. in 30. novembra ter 1. decembra od 9. do 17. ure bo predčasno glasovanje na sedežih okrajnih volilnih komisij in na tistih upravnih enotah, kjer okrajne volilne komisije sicer nimajo sedeža.
1. decembra pa je zadnji dan, do katerega morajo volivci, ki želijo glasovati na volišču, dostopnem invalidom, sporočiti svojo namero; enako tisti, ki bi glasovali na volišču v drugem volilnem okraju, in oni, ki bi zaradi bolezni glasovali na svojem domu.
2. decembra opolnoči se preneha javna volilna propaganda in nastopi volilni molk.
4. decembra potekajo splošne volitve.
5. decembra se preštevajo glasovi, poslani po pošti.
12. decembra se preštevajo glasovi, poslani po pošti iz tujine.
16. decembra se razglasijo uradni rezultati volitev in objavijo v Uradnem listu.