Prostata "pesti" tretjino moških
Prostata ali obsečnica je izključno moški organ in večina smrtnikov niti ne ve zanj, dokler se le-ta ne oglasi s težavami, ponavadi takrat, ko moški vstopa v starejše življenjsko obdobje.
Prostata v otroštvu miruje in nima funkcije. Razvije se šele v puberteti, ko tudi postane dejavna. Težave lahko prinaša že pri štiridesetih, običajno pa desetletje kasneje. Bolezni prostate so mnogokrat povezana s sramom, zdravniki pa povedo, da bi bila pogostnost bolezni prostate manjša, če bi bolniki spregovorili o svojih težavah takoj, ko se te pojavijo.
Prostata ni večja od kostanja
Prostata je pritlikavka med organi, saj pri odraslem, zdravem moškem ne preseže teže 20 gramov in bi jo po velikosti lahko primerjali s kostanjem. Organ obdaja lupina, ki je iz močnega vezivnega tkiva, znotraj pa se tkivo niza v krožnih odsekih, ki so obdani s tankim vezivnim tkivom, po obliki zelo podobnim mandarini ali pomaranči. Leži med sečili in spolnim traktom, neposredno pod mehurjem. Prav zato, ker gre sečnica iz mehurja skozi prostato, to žlezo štejemo k sečilom, čeprav nima nobene funkcije, ki bi vplivala na proizvodnjo seča.
Pomembna za aktiviranje spermijev
Vloga prostate ni samo teritorialna, kot stična točka dveh sistemov, ampak se v njej proizvaja izloček, ki se pred izlivom semenčic primeša semenski tekočini. Prostata proizvede približno 30 odstotkov semenske tekočine. Sluzasti, beli sekret, ki ga proizvede prostata, je pomemben za aktiviranje semenskih celic. Ker je bazičen, nevtralizira kislo okolje v nožnici, ki bi bilo sicer škodljivo za semenčice, kar ima zelo pomembno vlogo pri razmnoževanju. Predel sečnice, okoli katere je prostata, imenujemo prostatina sečnica. Tam so mišice zapiralke, ki imajo pomembno vlogo pri preprečevanju semenskega izliva v napačno smer. Podobno nalogo imajo tudi pod prostato, ko zapirajo sečnico in preprečujejo iztek seča. Delujejo pod vplivom naše volje in se jih že v otroški dobi naučimo uporabljati zavestno.
Težave povzroča v zrelem obdobju
Spremembe na prostati se običajno začnejo pojavljati po petdesetem letu starosti, ko mali organ začne rasti in izpodrivati tkivo v svojem okolju. Takrat lahko nastopijo težave, ki so s starostjo vse bolj očitne, čeprav povečana prostata sama po sebi ne pomeni nujno tudi zdravstvenih problemov. Če raste iz območja sečnice navzven, težave niso prisotne. Vzrok za povečanje prostate je nastanek tkivnih nabreklin v njej, kar kaže na obolenje, ki ga stroka pozna pod imenom hiperplazija prostate. Dejavnik tveganja, ki je najbolj očiten, je starost, saj podatki kažejo, da ima hiperplazijo prostate pri petdesetih letih vsak tretji, pri sedemdesetih vsak drugi, pri devetdesetih letih pa že vsak moški, razen redkih izjem. Težave nastajajo zaradi posebne lege organa - povečanje prostate vpliva na sečnico, ker zožuje njen notranji prostor in otežuje uriniranje. Znaki hiperplazije prostate so poleg oteženega uriniranja tudi oslabljen curek seča, občutek, da mehur ni popolnoma izpraznjen, pogosto uriniranje, posebno v nočnih urah, in napor na začetku uriniranja.
Ob težavah nujno k zdravniku
Če bi pri sebi prepoznali katerega od naštetih bolezenskih znakov, je obisk splošnega zdravnika, ki vam po razgovoru predlaga obisk specialista, na mestu. Opozoriti je treba, da pri sebi lahko opazite vse simptome, pa vaša prostata ni povečana. Če zaradi sprememb na vezivnem tkivu pride do otrdelosti notranje mišice zapiralke, so bolezenski znaki enaki kot pri povečani prostati. Tudi prehlad mehurja lahko kaže nanje. Zato je obisk zdravnika še toliko bolj potreben, saj boste edino na ta način dobili prave informacije o svojem zdravstvenem stanju in potrebnem zdravljenju.