Maja bodo v Tržiču že 35. mednarodni dnevi mineralov, fosilov in okolja.

Prijatelji mineralov in narave

Društvo prijateljev mineralov in fosilov Slovenije deluje že 30 let. Vsi člani niso za vzor, so menili na občnem zboru.

Tržič – Pred 35 leti so organizirali v Tržiču prvo razstavo mineralov in fosilov. Organizatorja Mirko Majer in Jože Rakovec sta kmalu spoznala, da je dejavnost Turističnega društva Tržič preozka za krog zbiralcev. Zato so leta 1977 ustanovili Društvo prijateljev mineralov in fosilov Tržič, ki je pozneje dobilo vseslovenski pomen. Danes je v društvu že 240 članov iz vse države.

»Doslej še nismo imeli toliko članov. Društvo nadaljuje svoje poslanstvo. Redno izdaja revijo Društvene novice, objavlja zanimivosti na spletni strani, organizira ekskurzije v tujino in strokovna predavanja, posamezni člani so sodelovali pri izdaji nove knjige in poštne znamke, uredili so društveno knjižnico, letos pa se bomo srečali na jubilejni prireditvi MINFOS v Tržiču. Žal pa posamezniki mečejo slabo luč na društvo. Moramo se vprašati, kdo smo in kaj smemo! Nujno moramo dopolniti svoj kodeks in v njem razjasniti, kaj pomeni biti zbiralec. Ne smemo dopustiti ropanja nahajališč mineralov in fosilov zaradi komercialnih interesov,« je bil kritičen predsednik Franc Pajtler s Pragerskega.

Razprava je razkrila, da po mnogih letih trdega dela spoštuje ljubiteljske zbiralce celo stroka. Kot je dejal Matija Križnar iz Godešiča, aktivni člani pripravljajo razstave in kažejo zbirke drugim. Žal jih nekateri skrivajo, dokler ne najdejo koga za odkup. Za velik denar prodajo zbirke dvomljive kakovosti, je opozoril Jure Žalohar iz Kranja. Čudil se je nerazumevanju državnih ustanov za zaščito pomembnih najdb in financiranje raziskovalnih dejavnosti mladih. Na zboru so ocenili, da bo nujno izobraževati nove zbiralce in morda uvesti izpite. Sami so dopolnili društvena pravila, v katerih bodo definirali tudi kršitve. Za zdaj niso dobili odgovora, kako priti do več denarja za dejavnosti. Je pa tržiški župan Borut Sajovic izrazil pričakovanje, da bodo s pomočjo društva bolj razvili turizem in spodbudili trženje Dovžanove soteske.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 27. junij 2012 / 07:00

V potoku Žabnica poginile ribe

Zgornje Bitnje - V soboto zvečer so domačini v Zgornjih Bitnjah opazili, da so v tamkajšnjem potoku Žabnica poginile ribe. Posredovali so kranjski poklicni gasilci in ugotovili, da je do p...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 13. avgust 2008 / 07:00

Jezerske ovce spet v dolini

Tradicionalni ovčarski bal na Jezerskem prirejajo že pol stoletja. Scenarij zanj je napisal domačin Vencij Krč, uprizarja pa stare običaje ob jesenskem prigonu ovc v dolino.

Kranj / sreda, 13. avgust 2008 / 07:00

Temeljni kamen za obnovo šole v Žabnici

Kranj - Na Podružnični šoli Žabnica je bilo v preteklosti že nekaj obnov, ki pa so bile preskromne ali preveč časovno oddaljene, da bi še lahko ustrezale sodobnemu pouku. Zato so...

Zanimivosti / sreda, 13. avgust 2008 / 07:00

Pripravljajo se na jubilej

V Domu starejših občanov Preddvor se pripravljajo na šestdesetletnico ustanove, ki jo nameravajo praznovati oktobra.

Zanimivosti / sreda, 13. avgust 2008 / 07:00

Na razglednici tudi Marija Terezija

Turistično društvo Šenčur bo v začetku septembra izdalo razglednico s kipom Marije Terezije.

Zanimivosti / sreda, 13. avgust 2008 / 07:00

V Gorjah se je razlegalo ubrano petje

V počitniškem domu v Gorjah je minuli teden letovalo 35 varovancev društva Sožitje z ducatom spremljevalcev. Vsi navdušeni nad glasbenim taborom.