Velika nevarnost lubadarja
Januarski sneg je v gozdovih na Zgornjem Gorenjskem poškodoval 70 tisoč kubičnih metrov drevja. Visoke spomladanske temperature so že prebudile lubadarja.
Bled – »Zdaj, ko se zima počasi umika tudi iz gorskih gozdov, dobivajo razsežnosti januarskega snegoloma na Zgornjem Gorenjskem pravo sliko. Prvotna količina 45 tisoč kubičnih metrov podrtega drevja se je že povzpela na 70 tisoč, kar predstavlja polovico povprečne letne količine posekanega lesa na območju blejskega zavoda za gozdove,« ugotavlja vodja območne enote zavoda Andrej Avsenek in dodaja, da je teža snega večinoma polomila mlado smreko na Pokljuki, Jelovici in Mežakli ter na pobočju Karavank v višinskem pasu med 800 in 1.200 metri nadmorske višine. Polovica podrtega drevja je v državnih gozdovih, 30 odstotkov v zasebnih in petina v gozdovih Ljubljanske nadškofije.
Na delu 25 gozdarskih ekip
»Že lansko jesen smo ob ugodnih vremenskih razmerah ugotavljali pretirano namnožitev smrekovih podlubnikov. Visoke spomladanske temperature, ki so se začele z velikonočnimi prazniki, so jih že prebudile. Podrto drevje jim nudi odlične pogoje za njihov razvoj, pri tem pa je velika nevarnost, da se bodo naslednje leto usmerili v zdravo drevje in povzročili ogromno gospodarsko in ekološko škodo,« opozarja Andrej Avsenek in poudarja, da se s spravilom podrtega drevja ukvarjajo vsi za to usposobljeni izvajalci z blejskega območja, nekaj pa jih je tudi z drugih območij Slovenije in celo iz tujine. Na delu je 25 ekip, med njimi tudi dve s procesorsko tehnologijo oz. s stroji za strojno sečnjo. »Žal ugotavljamo, da se z leti hitro zmanjšuje pripravljenost in usposobljenost lastnikov za delo v lastnem gozdu. Pospravilo podrtije zato predvsem v zasebnih gozdovih poteka zelo počasi,« pravi Avsenek in poudarja, da bo gozdarska javna služba prav zaradi velike nevarnosti namnožitve podlubnikov dosledno vztrajala pri izvedbi del v predpisanem roku. Lastniki gozdov, ki bi delo v gozdu glede na določeni rok v odločbi že morali opraviti, a tega doslej niso storili, bodo v naslednjih dneh prejeli sklepe o upravni izvršbi. To pomeni, da bo delo na lastnikove stroške opravil pooblaščeni izvajalec, gozdarski inšpektor pa bo začel postopek o prekršku.
Poziv lastnikom gozdov
V blejski območni enoti zavoda za gozdove ponovno pozivajo lastnike, da pregledajo svoje gozdove. Če ugotovijo, da je drevje polomljeno ali da se že suši, naj o tem obvestijo revirnega gozdarja in takoj, ne da bi čakali na odločbo zavoda, začnejo s spravilom. Lastniki, ki so že prejeli odločbo o izvedbi potrebnih varstvenih ukrepov, naj brez odlašanja opravijo delo. Vse usposobljene izvajalce prosijo, da storitve ponudijo lastnikom gozdov ali da pripravljenost za delo v gozdu sporočijo gozdarski javni službi. Obiskovalce gozdov opozarjajo na previdnost, saj »napeto« drevje predstavlja stalno nevarnost. Poškodovano drevje preti tudi ob naravnih znamenitostih, kot sta Pokljuška soteska in Vintgar.