Nižji stroški, manj izpustov CO2
Fakulteta za organizacijske vede Kranj je v sklopu projekta Zero Trade organizirala dva javna foruma za deležnike in več akcij ozaveščanja potrošnikov.
Minulo sredo in četrtek je FOV organiziral mednarodno srečanje projektnih partnerjev s pregledom dosedanjih rezultatov, v četrtek še delavnico, kjer so projektnim partnerjem predstavili primere dobrih praks, mnenja lokalnih akterjev in oblikovali smernice oziroma priporočila za aktivnejše zmanjševanje izpustov ogljikovega dioksida v trgovskem sektorju na Gorenjskem.
»Rezultati so pričakovani in dobra podlaga za nadaljevanje projekta. Vidimo možnosti ne le ozaveščanja, ampak tudi pilotne projekte, kjer bi trgovci konkretno znižali izpuste ogljikovega dioksida,« pravi vodja gorenjskega dela projekta Zero Trade prof. dr. Robert Leskovar. Rezultati temeljijo predvsem na zmanjševanju porabe energije, kar najbolj prispeva k zmanjševanju CO2. »Hkrati vsi, ki se odločijo ukrepati, privarčujejo pri stroških ogrevanja,« pojasni Leskovar.
Elena Giovannini prihaja iz mesta Cesena, ki je vodilni partner projekta, pravi, da so z ukrepi na področju povezovanja lokalnih trgovcev in prizadevanja za zmanjševanje izpustov CO2 začeli dve leti pred začetkom projekta: »Velik uspeh je bil že, da nam je uspelo za isto mizo posesti konkurenčne trgovce. Dogovorili smo se za skupne cilje. Tako so se zavezali in iz trgovin izgnali plastične vrečke, kar je kasneje posnemala tudi država s sprejetjem zakona o prepovedi uporabe plastičnih vrečk.« Med rezultati je tudi vzgoja osnovnošolcev in dijakov, ki so jim priporočili nakupe izdelkov z manj obremenjujočo embalažo. Gre za dolgotrajen proces, v Cesani se zavedajo, da bodo rezultati vidni šele čez leta.
V četrtek je partnerjem v projektu Petja Šegatin iz trgovinske zbornice predstavila pomen lokalne (samo)oskrbe, Maja Koković s finančnega ministrstva zelena javna naročila, Vojko Bernard iz Alpe Adria Green pomen ozaveščanja trgovcev in potrošnikov o okoljevarstvu, Karel Lipič iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije pa problematiko zmanjševanja emisij v luči slovenske prometne politike. Aleš Polič iz Iskre Sistemi je predstavil spremljanje porabe energije, Božo Dukić iz Inštituta za obnovljive vire Kranj pa referat Gorenjski trgovci in njihov prispevek k zmanjšanju porabe energije.
Daniela Žagar je predstavila rezultate projekta Območno obrtno-podjetniške zbornice Kranj: »Sodelujemo v dveh smereh, prva je kako ukrepati v lastni hiši, druga pa ozaveščanje članov k manjšemu izpustu CO2.« Ob analizi porabe energije v Podjetniškem centru Kranj so se zgrozili, kako potratni so, pravi Žagarjeva: »Le menjava petih klasičnih žarnic z varčnimi, ki gorijo več ur dan, pomeni 60 evrov prihranka na mesec. Skupni prihranki so še veliko višji.«
Z različnimi ukrepi konkretno varčujejo (pri energiji, s tem pa stroških), hkrati obrtniki varujejo okolje. Oboje so predstavili po sekcijah zbornice. Ugotovili so, da so veliki poslovni ali proizvodni prostori veliki porabniki energije, zato so organizirali konzorcij podjetnikov, ki bo kolegom svetoval pri nižanju stroškov.
»Cilji projekta so doseženi, a bi radi delo nadaljevali v prihodnje. Zanimanje med trgovci, predvsem pa potrošniki je ogromno, zato upamo, da nam bo uspelo pripraviti nov projekt, v katerem bi aktivnosti še nadgradili.«