Sedanjost in prihodnost knjižnice

Splošna knjižnica v Šenčurju ima več kot 18 tisoč enot najrazličnejšega knjižničnega gradiva.

Na kaj pomislite, ko slišite besedo knjižnica? Na prostor, kjer se police upogibajo pod težo številnih knjig, popolno tišino v njem pa moti le obračanje listov? Na prijazno knjižničarko, ki zna svetovati, kakšno branje potrebujete za počitnice? Na vrvež osnovnošolcev, ki si hitijo izmenjevat vtise o najljubšem filmu in komaj čakajo, da pridejo na vrsto za brskanje po internetu? Ali pa mogoče na temen hodnik, ozke stopnice in premalo prostora pred izposojevalnim pultom? Mogoče pa na prijetno srečanje s sosedo! Vse to in še kaj lahko najdete tudi v knjižnici v Šenčurju, ki se skriva v prvem nadstropju hiše na Stranski poti. Tam se na približno 60 kvadratnih metrih stiska več kot 18 tisoč enot najrazličnejšega knjižničnega gradiva: knjige, revije, glasbene zgoščenke, poučni cd romi, video kasete in filmi na DVD-jih, za mlade in odrasle bralce, od romanov do priročnikov, od pravljic do strokovnih knjig o naravoslovju, psihologiji, verstvih, medicini, zgodovini, umetnosti in športu.

Knjižnico je v lanskem letu 831 članov obiskalo 9.459-krat, izposodili pa so si 32.317 enot gradiva. Pri tem je treba posebej poudariti, da število članov, obiskovalcev in izposojenih enot gradiva vsako leto naraste vsaj za četrtino. Občina tudi kar dobro skrbi za denar, ki je namenjen dotoku novega gradiva, tako da se zbirka leto poveča za 1000 enot. Prostora zanje pa je že zdavnaj zmanjkalo. Izposoja gradiva je računalniško podprta, dva osebna računalnika obiskovalcem omogočata pregled domačega in vseslovenskega računalniškega kataloga COBISS ter iskanje ostalih informacij na internetu, člani lahko preko bibliofona podaljšujejo roke za izposojo gradiva 24 ur dnevno. Vsak drugi četrtek v mesecu se v prostorih knjižnice srečujejo člani bralnega krožka Z Natašo v Šenčurju, ki ga vodi Nataša Kranjc Škofic.

In kaj obiskovalci knjižnice najraje berejo? Odrasli največ povprašujejo po romanih avtoric Corinne Hofmann, Dirie Waris, Nore Roberts, Elisabeth Berg in Dana Browna, po vrtnarskih in kuharskih priročnikih, vzgojnih knjigah za otroke in mladino, priročnikih za medsebojne odnose, turističnih vodnikih. Otroci si radi izposojajo filme in risanke, domače branje, gradivo za referate, seminarske naloge in plakate, najmlajši pa Mavrične vile, Miška Tipa, Prave princeske in dogodivščine Vražje nogometne druščine … Splošna knjižnica je pomemben del vsakega okolja – vasi, mesta, pokrajine - v katerem deluje, saj dviguje kakovost življenja njegovim prebivalcem, tako da mladim ponuja možnostmi za drugačne oblike druženja, kot alternativo drogam, alkoholu, vandalizmu, skratka nekvalitetnemu izkoriščanju prostega časa, zagotavlja prostore in pogoje za razvijanje ustvarjalnosti in vseživljenjskega učenja, nudi odprt prostor za komunikacijo in medsebojna srečanja posameznikov in različnih skupin občanov, podpira delovanje lokalnih društev, in združenj. Z najrazličnejšim gradivom, ki ga hrani, strokovno obdeluje in posreduje, uporabnikom nudi informacije, omogoča učenje in študij, spodbuja razvoj bralne kulture ter tako vpliva na osebnostno rast. Prostori sodobne splošne knjižnice so namenjeni različnim prireditvam, na katerih se predstavljajo lokalni ustvarjalci in njihova dela, literarnim in glasbenim večerom, pravljičnim uram, predstavam za otroke, seveda pa tudi vsakdanjemu prebiranju časopisov, druženju s prijatelji, študiju ali poslušanju glasbe.

Razvoj tehnologije v informacijski družbi ter številni socialni izzivi pred knjižnice postavljajo nove naloge. Njihovim klasičnim nalogam (izposoja knjižnega gradiva) se vse hitreje priključujejo vloge knjižnic kot multimedijskih centrov (zgoščenke, cd romi, video kasete, DVD) uporabnikom prijaznih vstopnih točk do elektronskih virov informacij in znanja, učnih centrov, ki nudijo podporo vseživljenjskemu učenju ter nove naloge knjižničarjev kot vodnikov in učiteljev v zapletenem svetu informacij. Knjižnica tako postane središče občine. V Šenčurju domuje knjižnica na Stranski poti. Občani, ki knjižnico radi obiskujejo, in knjižničarji pa upamo, da bo kmalu dobila večje in bolj primerne prostore za svojo dejavnost. Sporočamo vam tudi novi urnik, ki je začel veljati z aprilom 2007: ponedeljek, torek, četrtek, petek: od 14. – 19. ure, sreda: od 8. – 13. ure.

(Prispevek smo v uredništvu skrajšali.)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 3. maj 2010 / 07:00

V sprevodu prek sto konjenikov

Gorje - S tradicionalnim Jurjevim sprevodom konjenikov, kočij, narodnih noš in Godbe Gorje so tudi letos zaokrožili Jurjev semenj, ki so ga pripravili že 19. leto po vrsti. V pov...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 9. marec 2021 / 16:17

Gorenjska in rak

Pri moških je bil po zadnjih analiziranih podatkih na prvem mestu rak prostate, pri ženskah pa kožni rak (brez malignega melanoma).

Mularija / torek, 9. marec 2021 / 16:15

Znajo z denarjem

To so dokazali učenci Osnovne šole prof. dr. Josipa Plemlja z Bleda, saj so postali zmagovalci nacionalnega tekmovanja Evropski denarni kviz.

Rekreacija / torek, 9. marec 2021 / 16:08

Cerkniška planinska pot, 2. del

Slivnica (1114 m n. m.) in Velika Špička (955 m n. m.) – V prejšnji številki Gorenjskega glasa smo obiskali dva vrhova Cerkniške planinske poti: Veliki Javornik in Križno goro. Danes bomo prehodili še...

Slovenija / torek, 9. marec 2021 / 15:57

Razmerje se je lani še poslabšalo

Kako je lani posloval Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ), koliko pokojnin je izplačeval in kolikšne, kakšna so razmerja teh s plačami in podobne podatke vsebuje poročilo z...

Kultura / torek, 9. marec 2021 / 15:57

Tako fotografirajo ženske

Pogled skozi žensko oko je naslov vsakoletne skupinske razstave članic Fotografskega društva Janez Puhar ob 8. marcu, dnevu žena. Galerija Layerjeve hiše tokrat gosti dela dvanajstih fotografinj.