Vrnitev iz brezna
Mednarodna raziskava je pokazala, da si kar sedeminsedemdeset odstotkov tistih, ki sodelujejo na svetovnem nogometnem prvenstvu brezdomcev, po vrnitvi v domovino uredi svoje življenje in najde primerno zaposlitev.
Na kongresu mednarodnega združenja uličnih časopisov (INSP) leta 2001 v Capetownu (Južnoafriška republika) sta prišla Avstrijec Harald Schmid in Škot Mel Young na zamisel, da prek športa, konkretno nogometa, zbližata in povežeta brezdomce z vseh ulic na svetu ter jim tako ponudita možnost vrnitve iz brezna v normalno življenje. Leta 2003 je bila ustanovljena mednarodna krovna organizacija Homless World Cup (HWC) s sedežem na Škotskem, ki je še isto leto v avstrijskem Gradcu organizirala prvo svetovno nogometno prvenstvo brezdomcev, na katerem so sodelovale ekipe iz dvanajstih držav. Rezultati so bili presenetljivi in projekt so podprli Evropska nogometna zveza, Organizacija združenih narodov ter največja proizvajalka športne opreme Nike.
Življenjska priložnost
Leta 2004 je svetovno nogometno prvenstvo brezdomcev potekalo na Švedskem, naslednje leto na Škotskem, lani pa v Južnoafriški republiki, kjer je sodelovalo že oseminštirideset držav. Dosedanji svetovni prvaki so bili Italijani (dvakrat), Rusi in Avstrijci. Letošnje svetovno prvenstvo, na katerem bo v belo zelenih dresih z državnim grbom prvič sodelovala tudi slovenska nogometna ekipa brezdomcev, bo potekalo na Danskem; od 29. julija do 4. avgusta bodo na ulici pred vladno palačo v Köbenhavnu na igrišču, ki meri 22 × 16 metrov, za svetovni pokal igrale ekipe iz oseminštiridesetih držav. Ekipa, ki jo sestavlja osem igralcev, je lahko moška, ženska ali mešana. Tekme sodijo uradni sodniki HWC z licenco za ulični nogomet. Za spremljanje letošnjega svetovnega prvenstva je akreditiranih že dvajset televizijskih postaj in več kot petsto novinarjev. Med slovenskimi brezdomci je že približno devetdeset kandidatov za pot na svetovno prvenstvo v Köbenhavn. Časa za trening bo približno mesec dni, nagrada za udeležbo na svetovnem prvenstvu pa je medalja, ki jo dobi vsak igralec, ne glede na uspešnost ekipe in, kar je najvažnejše, priložnost, izviti se iz somraka ulice. Tudi ta je dana vsem udeležencem svetovnega nogometnega prvenstva brezdomcev.