Ajbiš, rastlina, ki že v svojem botaničnem imenu obljublja veliko zdravja. Slednje izvira iz grške besede althein, kar pomeni zdraviti.

Ali bi ajbiš?

Že dolgo nismo nobene rekli o ajbišu, izjemnem antibakterijskem zelišču z dobro zvenečim ljudskim imenom. Čas je, da to popravimo in ga ponovno postavimo na zeliščni piedestal. Tudi znanstveno je dokazano, da ima blažilni učinek pri suhem dražečem kašlju ter pri vnetjih v ustni votlini, grlu in ušesih.

Pokončna zdravilna rastlina žametnih listov in svetlo rožnatih cvetov, ki so jo od 9. stoletja gojili v slehernem samostanskem vrtu, navdušuje še dandanes. Medtem ko že od nekdaj poznajo njene blažilne učinke pri kašlju in želodčnih težavah, so njen spodbudni učinek na imunski sistem odkrili šele v zadnjem času.

Proti vnetjem v ustni votlini in grlu …

Ajbiš oz. slez (Althea officinalis) so uporabljali že v starem veku. Omenja ga Sveto pismo, čislali so ga v kitajski in arabski medicini. V času velike lakote je bilo cenjeno hranilo. Slez spada v družino slezenovk, ki šteje kar tisoč vrst. Vse druži zdravilna mehčalna sluz. Ajbiš vsebuje obilo sluzi, zaradi česar so mu pripisovali številne zdravilne učinke, najbolj prepoznaven pa je bil po tem, da pomirja kašelj in se zoperstavlja vnetjem v ustni votlini, grlu in ušesih. Sluzi iz ajbiša namreč napravijo nekakšno zaščitno oblogo na površini vnetih sluznic. Slez se za uspešnega izkaže pri hripavosti, katarjih glasilk, kašlju, oslovskem kašlju, bronhitisu, parodontozi in pri rasti zobovja otrok.

… in v prebavnem traktu

Slezove rastlinske sluzi ne blažijo le vnetij v zgornjih dihalih, pač pa tudi vnetja v celotnem prebavnem traktu in na koži. Obnese se pri vnetju želodčne in črevesne sluznice, želodčnih čirih, živčnih bolečinah želodca, katarjih prebavil in pri driskah, posebno pri dojenčkih in malčkih. Deluje tudi pri celjenju ran, zato se zunanje koristi pri zdravljenju bul, turov in ognojkov. Pomaga pri nabreklih krčnih žilah. Obkladke uporabljamo pri kožnih vnetjih, pri srbeči, suhi koži otrok in pri srbenju kože v starosti. Slez ohranja kožo gladko in voljno.

Hladni izvleček

Najboljši način uporabe sleza je kot hladni izvleček, pripravlja pa se tudi kot poparek, sirup in tinktura. Hladni izvleček pripravimo tako, da dve žlički suhe ali sveže korenine namočimo v hladni vodi in pustimo, da stoji nekaj ur. Pred pitjem segrejemo do primerne temperature. Na ta način pripravimo tudi čaj iz slezovih listov in cvetov. Kadar slez uporabljamo v prsnih in prehladnih čajnih mešanicah, ga uporabimo kot poparek. Zelo dobro se meša z lapuhom, komarčkom, trpotcem in janežem.

Slezova mešanica

Pri kašlju in prehladu se zelo dobro obnese čaj, v katerem uporabimo vse slezove dele. Enake dele slezove korenine, listov in cvetja pripravimo kot hladen izvleček in ga pijemo po dve do tri skodelice na dan.

»Marsh-mallow«

V anglosaškem svetu je zelo priljubljena gobasto penasta sladica marsh ma­llow (=močvirski ajbiš), katere tradicionalna naravna sestavina je bil ravno slez. Sluz iz njegovih v prah zdrobljenih korenin, ki se v vodi zgosti, so skupaj s sladkorjem segrevali tako dolgo, da so dobili sladko, rahlo te­sto. Dandanes je še vedno priljubljena sladica s tem imenom, vendar nima več veliko skupnega z nekdanjim receptom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 3. maj 2022 / 17:41

Voznik med vožnjo zaspal

Škofja Loka – Škofjeloški policisti so v preteklem tednu obravnavali voznika, ki je med vožnjo zaspal, oplazil ograjo na nasprotnem smernem vozišču in nato čelno trčil v drugega udeleženca. Po poda...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 20. februar 2014 / 16:13

V lesarstvu je veliko možnosti

V srednji šoli za lesarstvo Šolskega centra Škofja Loka so v sklopu informativnih dnevov minuli petek odprli tudi novo demonstracijsko učilnico.

Kronika / četrtek, 20. februar 2014 / 16:11

Geolog ni ocenil nevarnosti plazu

Na okrožnem sodišču v Kranju se je nadaljevala obravnava v primeru družina Bremec proti Občini Bohinj in Republiki Sloveniji (državi) zaradi zemeljskega plazu, ki je leta 2008 v bohinjski Srednji vasi...

Zanimivosti / četrtek, 20. februar 2014 / 15:54

Delo z lesom jih veseli

Učenci se bodo v prihodnjih mesecih odločali, v katero srednjo šolo naj se vpišejo. Izbiro so jim poskušali olajšati z informativnimi dnevi, ki so jih v srednjih šolah pri­pravili v petek in soboto. T...

Nasveti / četrtek, 20. februar 2014 / 15:51

Ali bi ajbiš?

Že dolgo nismo nobene rekli o ajbišu, izjemnem antibakterijskem zelišču z dobro zvenečim ljudskim imenom. Čas je, da to popravimo in ga ponovno postavimo na zeliščni piedestal. Tudi znanstveno je doka...

Razvedrilo / četrtek, 20. februar 2014 / 15:48

Sveža zakonca Celar

Matjaž Celar in Katarina Nastran sta se 1. februarja 2014 poročila v mestni hiši v Kranju, poročno slavje pa se je nadaljevalo s kosilom na Vodnikovi domačiji v Adergasu. Katarina bo avgus...