Koraki po dehtečem bazarju
Društvo Klub en korak več in Center Korak sta že deveto leto zapored pripravila adventni dobrodelni bazar, ki je minuli ponedeljek zvečer potekal v znamenju dehtenja.
Brdo pri Kranju – Dvorana Kongresnega centra Brdo pri Kranju je bila premajhna za vse prijatelje Koraka, ki vsako leto nestrpno pričakujejo dobrodelni bazar in prav tako sedaj že tradicionalno modno revijo. Prireditev, ki jo z veliko dobre volje in srčnosti več mesecev pripravljajo tako v Centru Korak kot članice in člani društva En korak več, je zadnja leta postala predpraznično srečanje, ki so ga mnogi vzeli za svojega. Z udeležbo in nakupom izdelkov po svojih močeh obiskovalci pomagajo Centru Korak, kjer skrbijo za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo.
Zbrane je pozdravila predsednica društva En korak več Tanja Žumer, ki je bila vesela dejstva, da so letos k sodelovanju na dehtečem bazarju pogumno pristopili mladi z Gimnazije Kranj, ki so skupaj z varovanci Centra Korak na odru peli, plesali, igrali in se predstavili na s cvetjem posuti modni reviji. Obiskovalci prireditve so na odru zaploskali tudi olimpijcu, maratoncu Sandiju Novaku, svojo zgodbo pa možganski poškodbi pa je opisal Robert Ravnikar.
»Ni dovolj, da človek s pridobljeno možgansko poškodbo le fizično preživi. Življenju je treba dati vrednost in pomen. V letošnjem letu smo se v Koraku zazrli vase in pri oblikovanju strateškega načrta tako nas zaposlenih kot naših uporabnikov, prostovoljcev in svojcev opredelili vrednote, ki nas zaznamujemo in jim sledimo. To so toplina, fleksibilnost, strokovnost, samostojnost in dostojanstvo. Vsaka od teh vrednost se dotika slehernega izmed nas, ki smo v Koraku, in vseh vas, ki ste z nami. Vsak ima svojo zgodbo, svojo vlogo in nalogo. Verjamem, da se v teh vrednotah vidite tudi vsi, ki nas spremljate, nas podpirate in nam pri našem delu pomagate,« je zbrane nagovorila direktorica Centra Korak Mateja Korošec.
Še več o tem, s kakšnimi težavami se srečujejo tisti, ki preživijo možgansko poškodbo, je povedal slavnostni govornik Klemen Grabljevec, predstojnik oddelka za rehabilitacijo bolnikov po možganski poškodbi URI Soča. »Center Korak s svojo aktivnostjo na strokovnem področju, s svojo vpetostjo v okolje in s svojo vztrajnostjo predstavlja redek primer in izjemo v slovenskem okolju in omogoča dolgotrajno rehabilitacijo bolnikov po nezgodni možganski poškodbi,« je povedal Grabljevec in poudaril, da se možganska poškodba lahko zgodi vsakemu izmed nas. Žal je teh poškodb – tudi zaradi hitrega tempa življenja – vedno več, raziskave pa kažejo, da smrtnost po možganski poškodbi ne upada.