Preskrba in kvaliteta pitne vode v jeseniški občini
Oskrba z zdravo – strokovno rečemo zdravstveno ustrezno in skladno pitno vodo - pomeni v današnjem času enega od poglavitnih pogojev za obstoj skupnosti na določenem prostoru. Pod zdravstveno ustrezno pitno vodo razumemo takšno vodo, ki ne vsebuje mikroorganizmov (bakterij), parazitov in njihovih razvojnih oblik v takšni meri in številu, da bi lahko predstavljali nevarnost za zdravje ljudi. Pitna voda pa je skladna s predpisi takrat, kadar ne vsebuje različnih kemijskih substanc (samih oz. v kombinaciji z drugimi snovmi) v takšnih koncentracijah, kakor so v maksimalni dopustni koncentraciji določene z veljavno zakonodajo.
V podjetju JEKO-IN, javno komunalno podjetje, d. o. o., Jesenice, sektorju Vodovod si prizadevamo do vseh odjemalcev v občini distribuirati vodo v naravnem stanju – torej takšno, kot priteče iz vodnih zajetij (brez dodatka kemikalij). Naše delo temelji na preventivi – na načelu bolje preprečiti kot zdraviti, to pomeni s preventivnimi dejanji preprečevati oz. odstranjevati dejavnike, ki bi utegnili vplivati na poslabšanje kvalitete vode. Praktično to pomeni izvajanje preventivnih pregledov vodovplivnega in vodozbirnega območja vodnih virov (vodovarstvenih pasov), objektov za zajem in zbiranje pitne vode (zajetja, vodohrani, raztežilniki), cevovoda (primarnega oz. delno sekundarnega) ter izvajanje preventivnih posegov na vodozbirnem in vodovplivnem območju (čiščenju terena, urejanju odvodnjavanja zalednih voda nad zajetji, ureditvi obstoječih kanalet ipd.). Mesečno izvajamo preventivna čiščenja in dezinfekcijo objektov za zajem in zbiranje pitne vode, spiranje in dezinfekcijo nove in obnovljene vodovodne napeljave ter t. i. mrtvih krakov na primarnem oz. sekundarnem vodovodnem omrežju in nasploh hidrantnega omrežja.
Uspešnost oz. neuspešnost preventivnih dejanj preverjamo z odvzemi vzorcev vode za potrebe določitve mikrobiološke kvalitete vode po t. i. hitri metodi (mikrobiološki hitri testi), izvajanjem meritev fizikalno-kemijskih parametrov v pitni vodi (ki so pomembni za oceno ustreznosti pitne vode) ter odvzemom vzorcev za potrebe mikrobioloških preiskav in kemijskih analiz, katere se opravljajo v za to pooblaščenih laboratorijih. Kontrola zdravstvene ustreznosti pitne vode se izvaja z odvzemom vzorcev vode za potrebe internega nadzora oz. državnega monitoringa (katerega koordinator je Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije). V ta namen smo v sklopu internega nadzora oz. je bilo v okviru državnega monitoringa v letu 2006 iz javnih vodovodov v jeseniški občini odvzetih 315 vzorcev za potrebe mikrobioloških preiskav in kemijskih analiz. V spodnjem grafu so prikazane količine prodane pitne vode iz vodovodov v jeseniški občini med letoma 2002 in 2006.
Zaključek
Lahko rečemo, da prebivalci občine Jesenice za zdaj pijejo pitno vodo visoke kakovosti v glavnem brez dodatka kemikalij (klora, flokulantov ipd.), razen iz vodnih virov Planina pod Golico in Plavški rovt, kjer se izvajata stalna oz. občasna dezinfekcija. Ena izmed prioritet dela na vodovodu (kakor tudi lokalne skupnosti) bo v prihodnjih letih kljub trenutno zelo zadovoljivi preskrbi občanov z zdravo pitno vodo na skoraj vseh območjih občine) gradnja novega vodovoda Planina pod Golico (tudi Plavškega rovta), katerega vir je mikrobiološko in kemijsko stabilen (ustrezen), tako da priprava vode s kemikalijami pred distribucijo v omrežje ne bo potrebna. Vsekakor pa bo kot pogoj na področju zagotavljanja preskrbe s pitno vodo treba po korakih dograjevati sistem krožnega (oz. nadomestnega) napajanja, ki bo v primeru pomanjkanja vode oz. morebitnih težav zaradi neustreznosti še zagotavljal nemoteno preskrbo. Tak sistem bo treba zaradi hitrejšega obvladovanja postopno opremiti s telemetričnim (on line) monitoringom podatkov.Vsekakor največja skrb upravljavca vodovodov kakor tudi skrb lokalne skupnosti ostaja zaščita vodnih virov z upoštevanjem režima ravnanja in posegov v vodovarstvenih pasovih. Podatki o preskrbi z vodo in kvaliteti pitne vode so na voljo na naši spletni strani www.jeko-in.si.