Sprejeli osnutek proračuna
Marčevska seja medvoškega občinskega sveta se je začela z enourno razpravo pri potrjevanju zapisnika. V nadaljevanju so svetniki sprejeli osnutka proračuna za letošnje in prihodnje leto.
Medvode – 4. seja občinskega sveta Občine Medvode je bila 27. marca, zapletla pa se je že na začetku, pri potrjevanju zapisnika z nadaljevanja 3. seje. Kljub temu da je bil tokrat prvič spoštovan čas, namenjen za razpravo, ki lahko traja največ pet minut, replika pa dve minuti (na mizi predsedujočega je bila ura, ki je po izteku omejenega časa zapiskala), je ta točka dnevnega reda trajala skoraj eno uro. Če povzamemo: 3. redna seja (potekala je 19. februarja) je bila na podlagi 31. člena poslovnika, ki govori, da lahko seja traja največ pet ur, prekinjena nekaj pred polnočjo. Svetniki so se načelno dogovorili, da bi želeli nadaljevanje seje imeti še isti teden, saj so bile teden kasneje počitnice, in da naj jih o datumu občinska uprava obvesti preko elektronske pošte in preko telefona. Na nadaljevanje seje so prišli vsi z izjemo Janeza Šušteršiča (N.Si), ki pravi, da vabila ni dobil, niti ni vedel za dogovor med svetniki. Meni še, da je bil sklic sporen in da je nadaljevanje seje skupaj z odločanjem potrebno ponoviti. Župan Stanislav Žagar je pojasnil, da je bilo vabilo vsem poslano po elektronski pošti in da ga na telefon po večkratnih poskusih niso uspeli priklicati, ter dodal: »Zares neverjetno je, da je bilo prisotnih vseh 22 svetnikov razen vas. Zagotovo pa ne drži, da bi vas namensko ne povabili na sejo.«
Na nadaljevanju 3. seje so svetniki odločali predvsem o kadrovskih zadevah, med drugim so potrdili tudi petega člana Nadzornega odbora, kjer bi bil najverjetneje glavni razpravljalec prav Šušteršič. Sledila je dolga razprava, o tem, ali je šlo za kršitev poslovnika ali ne, pa ni bilo enotnega mnenja. Nadalje je Sonja Podgoršek (SDS) opozorila še na eno dilemo okrog poslovnika, ki je delno vezana tudi na sestavo Nadzornega odbora. Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja (Kviaz) je na seji o kandidatih za Nadzorni odbor odločala s tajnim glasovanjem, v 53. členu poslovnika pa piše, da je glasovanje delovnih teles javno. Enotnega mnenja med svetniki tudi pri tej temi ni bilo. Nekateri člani Kviaza so pojasnili, da je bil tak dogovor in da v tem ne vidijo nič spornega. »S tajnim glasovanjem smo le še nadgradili standard odločanja in ne znižali,« je menil Aleksander Bartol (SD), medtem ko je Janez Barle (SDS) dejal: »Zaradi tajnega glasovanja je zame osebno Nadzorni odbor nelegalno izvoljen. Kar se pa nadaljevanja seje tiče: če svetnik Šušteršič res ni bil vabljen, naj se seja ponovi.« Samostojna svetnica Jelena Aleksić je obrazložila, da bi svetniki po poslovniku lahko sami prevzeli odgovornost za obe interpretaciji: »Odločitev, ali je šlo za kršitev ali ne, je na koncu naša. Mi sami o tem lahko odločimo in predlagam, da to storimo čimprej in se lotimo naslednjih pomembnih točk dnevnega reda.« Svetniki o morebitnih kršitvah niso odločali, bo pa o tem mnenje predvidoma do naslednje seje pridobila Statutarno pravna komisija.
Zelena luč za HIT PRELESS
Svetniki so na prejšnji seji zaradi nedorečenosti in pomanjkljivosti odloka o občinskem lokacijskem načrtu (OLN) za območje urejanja v Žlebeh, ki zadeva podjetje pohištva HIT PRELESS, odločanje o tej točki prestavili. Na tokratni seji pa je Občinski svet brez večje razprave svetnikov dal zeleno luč za legalizacijo že zgrajenih objektov in možnost za prostorsko širitev. V vmesnem obdobju je bilo veliko usklajevanj in končni odlok je po mnenju župana Stanislava Žagarja odraž želja in potreb tako lokalne skupnosti kot tudi investitorja. Zadovoljen je bil tudi Janez Šušteršič (N.Si): »Vseh deset amandmajev, ki sem jih podal na prejšnji seji, so bili sprejeti in vnešeni v odlok in res moram pohvaliti občinsko upravo, župana in pripravljalca. Ključna pripomba je bila na program komunalnega opremljanja. Upam, da bo investitor sprejeti odlok tudi dosledno spoštoval, da ne bo ostalo vse zgolj na papirju.«
Osnutka proračuna so svetniki sprejeli soglasno, a z njima niso povsem zadovoljni
V nadaljevanju seje so svetniki sprejeli sklep o podaljšanju začasnega financiranja proračunske porabe, saj proračun za letošnje leto še ni sprejet. Na tokratni seji so svetniki sprejeli njegov osnutek, prav tako pa tudi že osnutek proračuna za prihodnje leto. Prihodkovna stran proračuna za leto 2007 in 2008 je drastično padla. V osnutku proračuna 2007 je prihodkovna stran za okrog 1,34 milijona evrov manjša od predvidene realizacije za leto 2006. Razlog je v tem, da ni več prihodkov iz naslova delitvene bilance z Mestno občino Ljubljana, prav tako je za nekaj časa izčrpana možnost zadolževanja, saj skupna zadolženost občine Medvode trenutno znaša dobrih 1,2 milijona evrov. Realni proračun občine bo kot kaže za letošnje leto znašal dobrih 11 milijonov evrov. Ob dejstvu, da je več kot polovica proračuna namenjena za financiranje zakonsko določenih nalog in da je poplačati in zaključiti potrebno že začete investicije, je jasno, da prav veliko manevrskega prostora svetniki nimajo več. Osnutek proračuna je bil sicer sprejet, a z nekaterimi pripombami. Urška Repnik (SD) je poudarila: »Bistveni problem se mi zdi, da nismo presegli ozkih lokalnih interesov in ostali na ravni posameznih odsekov cest in nekaj deset metrov kanalizacije.« Župan Stanislav Žagar se z očitki, da proračun ni razvojno naravnan, ni strinjal: »Proračun se je usklajeval in delal na odprti sceni. Bilo je veliko usklajevanj, nihče ni bil izključen.« Mitja Ljubeljšek (SDS) je izpostavil splošno znano, da so potrebe in želje velike, denarja pa premalo. Svetniki so razpravljali okrog urejanja centra Medvod, predvidene gradnje doma za zaščito in reševanje na Svetju, o obnovi Kkulturnega doma Medvode in zaključku obnove Doma krajanov Pirniče (naj se slednja konča v letošnjem letu), o investicijah v ZD Medvode, znova pa tudi o načrtovanem sofinanciranju katoliškega vrtca v Preski. Janez Burgar (NLNKOM) je o tej temi povedal, da so nekatere enote vrtca Medvode v izredno slabem stanju in se ob tem spraševal, ali so dovoljene investicije občine v zasebne objekte, kot je katoliški vrtec, ter da se mu to glede na stanje, v kakršnem je medvoški vrtec, ki je javni zavod, zdi prav cinično. Vprašanja svetnikov so se nanašala tudi glede načrta naložb, ki naj jim ne bi bile dovolj dobro predstavljene. Pismo o obrazložitvi vseh nedokončanih in načrtovanih naložbah so na župana že pred sejo naslovili v svetniški skupini LDS. Podprli so jih tudi ostali svetniki. »Za 2007 je že malce pozno, za 2008 pa želimo, da se naredi prioritetni vrstni red investicij, tudi zato, da bodo občani točno vedeli, kdaj bo kakšna investicija prišla na vrsto,« je menil Barle.