Vodovod občini ali ne

Vodno dovoljenje za preskrbo s pitno vodo na Štefanji Gori ima občina Cerklje, vodovod pa je v lasti vaščanov, ki jim prav nič ne diši, da bi tudi lastništvo prenesli na občino.

Štefanja Gora – Prebivalci Štefanje Gore in Občina Cerklje se že dalj časa pogovarjajo o usodi vaškega vodovoda. Župan Franc Čebulj predlaga, naj ga predajo v last občini, kar pa vaščani zavračajo, dokler bo župan vztrajal pri stališču, da morajo ob prehodu na javni vodovod plačati priključnino. Ta je do lani za gospodinjstva znašala 200 tisoč tolarjev, z letošnjim letom pa je bila znižana na 500 evrov (120 tisoč tolarjev). Za pocenitev so se odločili tudi zato, da bi lažje prepričali Štefanjce, pravi župan.

»Vodovod na Štefanji Gori bo treba kmalu popolnoma obnoviti, kar bo stalo vsaj sto milijonov tolarjev. Prepričan sem, da se bodo tedaj vaščani obrnili na občino,« meni župan, ki tudi opozarja, da so mikrobiološke analize že večkrat pokazale, da je tamkajšnja voda oporečna. Čeprav gre za vaški vodovod, pa je vodno pravico za preskrbo s pitno vodo in s tem odgovornost za njeno ustreznost tudi za Štefanjo Goro država dodelila občini. Občinski svet je zato na zadnji seji na županov predlog sprejel spremembo odloka o preskrbi s pitno vodo, s katero so omogočili, da lahko župan upravljanje vaškega vodovoda in s tem odgovornost zanj prenese na lastnike.

Svoj vodovod so sicer Štefanjci zgradili leta 1980 in vse od tedaj pijejo brezplačno vodo. Kot pravi predsednik vaške skupnosti Jože Škerjanc, vodovoda niso pripravljeni predati v last občine pod pogoji, kakršne jim trenutno postavlja župan, torej proti plačilu priključnine. Pod kakšnimi pogoji bi privolili v prenos lastništva, se lastniki vaškega vodovoda sicer še niso dogovorili, so se pa zaradi nedodelitve vodnega dovoljenja že pritožili na ministrstvo za okolje in prostor. Na odgovor še čakajo. Škerjanc je še povedal, da je voda v »zgornji vasi« dobra, res pa težave imajo z vodo v »spodnji vasi«, kjer je menda treba le očistiti rezervoar.

Po pravilniku o preskrbi s pitno vodo za vodovode, s katerimi se preskrbuje več kot 50 oseb (na Štefanji Gori jih je 96), se vodno dovoljenje izda pristojni občini in ne lastnikom objektov, ki se sicer preskrbujejo in so lastniki vodovoda. V tem primeru se namreč mora preskrba s pitno vodo izvajati kot storitev javne službe, na svoji spletni strani razlaga Agencija RS za okolje.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / nedelja, 12. januar 2020 / 18:46

Anže in prijatelji

Ljudski dom v Kranjski Gori je ponovno gostil koncert Anžeta Gregoriča - Anzheta in njegovih glasbenih prijateljev, ki ga je Anže preprosto poimenoval kar Anzhe in prijatelji.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Skupina NLB širi poslovanje

Ljubljana - Skupina NLB je v Beogradu predstavila novo družbo za dodatno pokojninsko zavarovanje - NLB Novo penzijo. Zakon o prostovoljnih pokojninskih fondih in pokojni...

Žiri / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Borci se bodo zbrali Pr´ Zet

Žiri - Občinsko združenje borcev in udeležencev NOB Žiri to nedeljo, 14. marca, vabi na občini zbor, ki se bo začel ob 14. uri v gostilni Pr' Zet (prej pri Aleksu) na Do...

GG Plus / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Podarjeno za vedno

Zgodba o Nataši

Splošno / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Izboljšati sodelovanje s pihalnim orkestrom

Z januarjem je vršilec dolžnosti ravnatelja Glasbene šole Škofja Loka postal skladatelj in profesor klavirja Peter Kopač.

Splošno / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Zbirka radioaktivnih kamnov pod posteljo

Franc Braniselj je znano škofjeloško ime. Ugledni direktor več podjetij na Škofjeloškem, ki je v petdesetih letih z družino prišel iz Ljubljane, se v pokoju posveča svojemu najljubšemu konjičku, miner...