Utrinek s predstavitve knjig

Obisk dijakov iz Celovca

Minuli teden so šolarji v Žirovnici gostili dijake slovenske gimnazije v Celovcu.

Sodelovanje OŠ Žirovnica s slovensko gimnazijo v Celovcu poteka že tretje šolsko leto. Žirovniški učenci so jih nazadnje obiskali lanskega aprila, 27 dijakov tretjega letnika iz Celovca pa jim je pretekli teden vrnilo obisk. Na gimnaziji izvajajo projekt Kugyjev razred, ki ga obiskujejo učenci iz Slovenije, Italije in avstrijske Koroške. Pouk tako poteka v treh jezikih: v nemščini, italijanščini in slovenščini, pri čemer je poudarek na zadnjem jeziku. Kot je pojasnila profesorica slovenskega jezika Marica Flödl, poleg tega predmetnik vključuje še štiri ure slovenščine na teden.

Rdeča nit njihovega obiska je bil projekt Knjiga in na to temo se je navezoval ves teden. V Žirovnici so obiskali tiskarno Medium, spoznali so Bled in se povzpeli na tamkajšnji grad, ker jih je že pričakal mojster Janez in jim odtisnil Prešernovo Zdravljico. Obiskal jih je ilustrator Uroš Hrovat, poleg tega pa so obiskali Ljubljano in Cankarjev dom, kjer so prisluhnili najlepšim zborom iz oper. Kot je povedala Flödlova, so se še pred prihodom pri pouku posebej posvetili Francetu Prešernu. Vsak dijak je moral skupaj z učencem iz Žirovnice izbrati knjigo, jo prebrati, ustvariti ilustracijo in vsebino na kratko predstaviti drugim. Matjaž Dolinar iz Celovca je pretekli teden preživel pri Niku Hladetu, odločila pa sta se, da drugim predstavita Kekca. »Knjigo sem poznal že od prej in je nasploh prva knjiga, ki sem jo kdajkoli prebral,« je dejal Matjaž in dodal, da mu bo v spominu najbolj ostal obisk blejskega gradu, od koder je čudovit razgled. Pravi, da slovenščina ni težka, še najtežja je slovnica. Profesor likovnega pouka Kristijan Sadnikar opaža, da tisti učenci, ki prihajajo s podeželja, ponavadi bolje znajo slovensko in se tudi doma pogovarjajo v tem jeziku, medtem ko se v mestih večinoma pogovarjajo le še v nemščini, zato je znanje teh učencev precej slabše. Po besedah koordinatorice projekta na OŠ Žirovnica Polone Kus, si želijo, da bi šolarji ohranili stike in se tudi v prihodnje obiskovali. Učenci so nam povedali, da so si že zdaj dopisovali po elektronski pošti in si pošiljali SMS-e ter da stikov ne nameravajo pretrgati.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / petek, 24. april 2015 / 11:35

Jutri Jurjev in cvetlični sejem

Stara Loka, Škofja Loka – Jutri, v soboto, 25. aprila, bo na Starološkem trgu Jurjev semenj, organizatorji pravijo, da ob vsakem vremenu. Na stojnicah bo na prodaj marsikaj lepega, uporabnega in po...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 19. oktober 2023 / 23:46

Kolesarska povezava Škofja Loka–Virmaše

Škofjeloški in kranjski župan, Tine Radinja in Matjaž Rakovec, sta v petek na mejo med občinama prikolesarila. S srečanjem sta uradno odprla kolesarsko povezavo Škofja Loka–Virmaše.

Slovenija / četrtek, 19. oktober 2023 / 23:31

Želimo živeti v miru

Izrael je v soboto, 7. oktobra, po raketnem napadu in vdoru borcev palestinske oborožene skupine Hamas uradno razglasil vojno stanje. V deželi že osem let živi in dela Jan Zavrl z Jame pri Mavčičah.

Mularija / četrtek, 19. oktober 2023 / 23:18

Jezikovna tržnica

Ob evropskem dnevu jezikov so na Osnovni šoli Gorje pripravili kulturni dan, ki so ga poimenovali Jezikovna tržnica. Gostili so tujejezične govorce, ki živijo v Sloveniji.

Nasveti / četrtek, 19. oktober 2023 / 23:18

Jabolčne rezine z orehi

Jabolčne rezine z orehi so še en dokaz, kako uporabna so jabolka v naši kuhinji. Gre za enostavno pecivo, sestavljeno iz plasti krhkega testa, sočne jabolčne plasti in mehke orehove meringe. Tako o...

Bohinj / četrtek, 19. oktober 2023 / 18:51

Bohinjska hiša odpira vrata

Izpraznjene prostore nekdanjega vrtca v Bohinjski Bistrici namenjajo delavnicam medgeneracijskega centra, ki nosi ime Bohinjska hiša.