Pred začetkom gradnje
Za kvadratni meter novogradnje investitorji povprečno odštejejo 700 do 800 evrov. Poceni? Že, toda temu je treba prišteti ceno zemljišča.
V nepremičninskih oglasih lahko večkrat zasledimo stavek: zgrajeno do tretje gradbene faze ali tretje podaljšane gradbene faze ali prodamo hišo zgrajeno do četrte gradbene faze. Kaj to pomeni? Je naša želena družinska hiša pod streho, ima vgrajena okna in vrata? Ali so bila izvedena inštalaterska dela? Koliko denarja moramo še zagotoviti za zaključek gradnje? Naj najprej odgovorimo na slednje vprašanje. Podatki, ki smo jih pridobili na slonep.si, pravijo, da gre 47 odstotkov vseh stroškov za gradnjo objekta do vključno tretje gradbene faze, 37 odstotkov predstavlja četrta gradbena faza in 16 odstotkov dokončanje objekta oziroma izvedba pete gradbene faze. Po teh podatkih se znova postavljajo vprašanja, kaj pomeni navedba posamezne gradbene faze. V tem in naslednjih prispevkih bomo opisali posamezne gradbene faze (v tej in prihodnjih številkah Kranjčanke).
Stroške gradnje je težko oceniti. Načeloma lahko naročimo predračunsko vrednost gradnje (predračun izvajalca), ki pa velikokrat odstopa od dejanske cene. Vzrokov za to je veliko, od napak v projektu pa do posebnih želja investitorjev ter trajanja gradnje. Gradbena stroka je za pomoč investitorjem razvila uporabno metodo za izračun stroškov gradnje. Najbolj znana je t. i. izkustvena metoda, ki temelji na znanih stroških v istem časovnem obdobju realiziranih gradenj. Po tej metodi danes velja, da kubični meter objekta v Evropski uniji velja približno 250 evrov, v Sloveniji še nekoliko več ali povprečno 700 do 800 evrov za kvadratni meter površine. Po odločitvi za gradnjo hiše in zagotovitvi sredstev se mora vsak investitor najprej spopasti z iskanjem primerne lokacije. Gradbena parcela je bistvenega pomena za kakovost bodočega objekta in kakovost bivanja. Sledi pridobitev dokumentacije in – gradnja.
Pred začetkom še nekaj nasvetov. Pred začetkom gradnje je namreč priporočljivo skleniti gradbeno pogodbo, ki bo obsegala natančne določbe o splošnih tehničnih pogojih, ki jim mora ustrezati posamezno izvedbeno delo (to velja tudi za manjša dela, kot je adaptacija kopalnic in podobno). Pogodba naj vsebuje čim bolj natančno vrednost del in davek, začetek in zaključek del, način obračunavanja in plačevanja del, obravnavno storjenih napak, določbo o opravičljivih zamudah, višina penalov ob zamudi, opredelitev obveznosti naročnika in izvajalca ter imena delovodij in nadzornika. Predzačetkom gradnje je potreben pregled projekta in ostale dokumentacije z investitorjem, nadzornikom in izvajalcem, kar omogoča vsem stranem, da se podrobneje seznanijo z gradnjo, zahtevami in potekom gradnje načrtovanega objekta. Tako gradnja poteka hitreje in zanesljiveje, brez nepotrebnih zapletov in zavlačevanj.