Ne revolucija, le korak naprej
Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Zgornje Gorenjske, bo kandidiral za predsednika Čebelarske zveze Slovenije. "Na zvezi ni potrebna "revolucija", treba pa je storiti korak naprej," pravi.
Breznica – Potem ko je cerkljanski župan Franc Čebulj novembra lani odstopil kot predsednik Čebelarske zveze Slovenije, bodo na občnem zboru zveze 14. aprila volili novega predsednika. Na petkovem občnem zboru Čebelarske zveze Zgornje Gorenjske, ki združuje petnajst čebelarskih društev, je kandidaturo za predsednika napovedal 33-letni Boštjan Noč, ljubiteljski čebelar z 250 čebeljimi družinami s Sela pri Žirovnici, občinski svetnik, predsednik Čebelarske zveze Zgornje Gorenjske ter tudi eden od podpredsednikov Čebelarske zveze Slovenije. »Na zvezi ni potrebna »revolucija«, treba pa je storiti korak naprej,« pravi Noč, ki se zavzema za enakopravno obravnavanje čebelarjev ne glede na velikost (število panjev) in območje ter za takšno organiziranost zveze, da bo lahko opravljala društveno in pridobitno dejavnost ter izvajala javna pooblastila.
Kranjska čebela je ogrožena
»Prepričan sem, da je kranjska čebela v Sloveniji ogrožena. Če tako ocenjuje tudi stroka, potem moramo storiti vse, da ogroženost dokažemo Evropski uniji in da skrb za kranjsko čebelo uvrstimo v Kmetijsko okoljski program, ki finančno podpira ogrožene živalske vrste,« pravi Noč, ki se zavzema tudi za to, da bi bil v Sloveniji sedež svetovne priznane rejske organizacije za kranjsko čebelo.
Zaščita z geografsko označbo
»Zveza bo morala nekaj storiti tudi pri odkupu medu. Prodaja slovenskega medu »na veliko« nima prihodnosti, doseči moramo, da ga bodo prodajali v manjših, butičnih trgovinah, kjer ponujajo naravno hrano oz. izdelke višje kakovosti in znanega porekla. V stiku smo že z manjšimi odkupovalci z območja Evropske unije, ki so pripravljeni za kilogram medu, pakiranega v lično embalažo in z ustreznimi oznakami, plačati od 10 do 14 evrov,« pravi Noč in dodaja: »Blagovno znamko Slovenski med je treba nadgraditi z geografsko označbo. Čebelarska zveza že vse predolgo pripravlja to zaščito, čebelarji pa si jo želimo, saj bi se s tem povečala prepoznavnost našega medu in dolgoročno tudi cena. Zavzemam se tudi, da bi v okviru geografske označbe razvili lastno embalažo.«
Obdavčitev ni sprejemljiva
Noč v svojem programu za predsednika opozarja tudi na nekatere druge probleme. Sedanja obdavčitev za čebelarje ni sprejemljiva. Zatiranje varoze in drugih bolezni bo uspešno le z enotnim programom zatiranja. Čebelarski center v Lukovici je še slabo izkoriščen, velike možnosti prinaša apiterapija. Članarine ne bi smeli povečati, ampak bi morali več denarja pridobiti na državnih in evropskih razpisih.