Gostinska ponudba starega Kranja
Projekt Sejem bil je živ
V četrtek, 1. marca 2007, je lokalna projektna skupina organizirala dogodek v okviru projekta Sejem bil je živ, sofinanciranega s strani Norveškega finančnega mehanizma. Tako sta v gradu Khislestein v Kranju potekali predavanje dr. Janeza Bogataja in delovno srečanje na temo gostinska ponudba v starem Kranju. Dogodka so se udeležili gostinci iz starega mestnega jedra Kranja, ekipa Zavoda za turizem Kranj in člani lokalne projektne skupine. Kranjski župan Damijan Perne je uvodoma poudaril partnerski pristop in pomen vključevanja vseh interesnih skupin pri oživljanju Starega Kranja ter vse udeležence povabil k sodelovanju. Tanja Varl, lokalna vodja projekta Sejem bil je živ, je predstavila projekt, ki vključuje dva dela: obnovo objekta za vzpostavitev Kranjske hiše in oživljanje mestnega jedra kot dolgoročni proces.
Dr. Janez Bogataj, priznani slovenski etnolog in umetnostni zgodovinar, je udeležencem srečanja predstavil slovensko strategijo razvoja gastronomije. Strategija predstavlja model razvoja in promocije gastronomije za potrebe turizma Slovenije. Poglavitni cilj je z gastronomijo, to je z jedmi in pijačami, sooblikovati celovito prepoznavnost Slovenije kot turističnega območja. Dr. Janez Bogataj, soavtor gastronomske strategije, je predstavil jedi, po katerih prepoznamo slovenske kulinarične regije in ki bi jih ponujali gostinski obrati kot dediščinsko kuhinjo svojega okolja. Posebno pozornost je namenil predlogom gastronomskih usmeritev za Kranj. Poleg avtohtonih jedi in pijač je gostinskim ponudnikom priporočil pripravo jedi iz Prešernovega časa, ki bi bile sestavni del jedilnih listov kot posebna ponudba. Predlagal je, da bi Gorenjski muzej pripravil gastronomsko študijo in nudil pomoč gostinskim ponudnikom. Po vzoru gastronomskega zemljevida Slovenije bi takšna študija lahko služila izdelavi gastronomskega zemljevida Kranja in okolice, kar bi bil tudi na lokalnem nivoju čudovit prispevek k razvoju turizma. Gostincem je svetoval, naj raziskujejo lokalne jedi, jih vključujejo v svojo ponudbo in jih pokažejo na sejmih in vseh drugih promocijskih dogodkih v Evropi in svetu.
Drugi del srečanja je bil namenjen razpravi o vključitvi gostinske ponudbe v program promocije Kranja v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji. Predlog programa in pripravljalne aktivnosti je predstavila Natalija Polenec, direktorica Zavoda za turizem Kranj. Predlog programa zajema pet projektov (Kranj v barvah EU, Tipične kranjske jedi in pijače, Prešernov smenj 2008, Praznik kranjskih jedi in obrti in Mednarodni teden slovenske drame v Prešernovem gledališču 2008). Gostinci so izrazili željo po medsebojni povezavi in predlagali, da bi bil Zavod za turizem Kranj tisti, ki bi skrbel za njihovo povezovanje. Dogovorjeno je bilo, da se bodo redno srečevali na skupnih sestankih. Gostincev bodo občinski upravi posredovali predlog za ukinitev komunalnih taks in najemnin za gostinske vrtove v zameno za njihovo vlaganje v opremo gostinskih vrtov. Podrobneje ga bodo izoblikovali na svojem naslednjem srečanju. V okviru projekta Sejem bil je živ se bodo nadaljevala delovna srečanja z vsemi interesnimi skupinami. Tako je v aprilu predvideno srečanje s prebivalci starega Kranja.