Novosti s knjižnih polic

Ruski pisatelj Vladimir Sorokin je v mladosti pripadal tako imenovanemu umetniškemu toku soc-art, ki se je v ruski umetnosti (najprej likovni) uveljavil v sedemdesetih letih. Temeljni cilj gibanja je bilo znova poudariti individualnost, ki je bila desetletja podrejena klišejem sovjetske socrealistične kulture. Sorokin je s svojim šokantnim pisanjem pri tem segel na skrajni rob, saj pri mnogih bralcih zbuja nelagodje in odpor. Njegov prvi roman v slovenščini Led, ki ga je izdala založba Modrijan, je »postmodernistična srhljivka, ki razkrinkava klišeje totalitarizma« (iz spremnega besedila Mihe Javornika).

Ista založba je izdala tudi delo Kje se slovensko neha in hrvaško začne zgodovinarja Marka Zajca. V dvanajstih poglavjih obravnava razvoj problematike slovensko-hrvaške meje, in sicer od 19. in do začetka 20. stoletja. Avtor v uvodu poudarja, da so ga bolj kot konkretni politični odnosi zanimale »meje v glavah«. Današnja žgoča vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško so namreč posledica tvorbe ideoloških meja med Slovenci in Hrvati v času izoblikovanja modernih nacionalizmov.

Nežen in subtilen roman Morje je delo irskega pisatelja Johna Banvilla (Učila), ki velja za enega stilistično najboljših avtorjev svoje generacije. Roman pripoveduje zgodbo o ostarelem umetnostnem zgodovinarju, ki po ženini smrti vnovič zahrepeni po majhnem obmorskem mestecu, kjer je kot otrok preživljal srečne počitnice. Roman je bil leta 2005 nagrajen z Bookerjevo nagrado.

Vanda Cedilnik je prevedla in v samozaložbi izdala obsežno biografijo (870 strani) nekdanjega kitajskega voditelja Mao Zedong: neznana zgodba. Skupaj z možem, zgodovinarjem, strokovnjakom za sovjetsko zgodovino, Jonom Hallidayem jo je napisala britanska avtorica kitajskega rodu Jung Chang. Delo velja za enega najboljših kritičnih opisov Maovega življenja in dela. Jung Chang je zaslovela z avtobiografijo Divji labodi: tri hčere Kitajske, v kateri je opisala življenje kitajskih žensk treh generacij. Pri nas je knjiga izšla 1997.

Knjiga Pokoplji me pokončno s podnaslovom Romi in njihovo potovanje je knjiga »o največji, najmanj poznani in najbolj zatirani manjšini Evrope« (Washington Post). Avtorica novinarka Isabel Fonseca je svoje osupljivo delo napisala tudi na osnovi večletnega bivanja v romskih skupnostih. Z vsestranskim pristopom do tematike ji je uspelo stvarno spregovoriti o življenju Romov srednje in vzhodne Evrope. (Založba Sanje)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / četrtek, 25. november 2010 / 07:00

Leški zmaj že buri duhove

Lesce - V krožišče Hraške ceste in glavne ceste v Lescah so pred dnevi postavili veliko kovinsko skulpturo zmaja, ki sta jo občini podarila Eka in Tomaž Kristan z Zgornjega Otoka...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Varčevanje ne bo prizadelo zavarovanja

Država bo letos za zavarovanje kmetijske pridelave in ribištva namenila približno enak znesek kot lani.

GG Plus / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Dobra tehnična zaščita odvrača vlomilce

Policija svetuje, da svoje stanovanje pred odhodom na dopust naredite storilcem nedosegljive in da objekt ne daje videz "zapuščenega".

Šport / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Na kaj ne smete pozabiti pred Franjo?

Kolesarski maraton Franja BTC City, Musseuew Classic je vsako leto vrhunec sezone med rekreativnimi kolesarji.

Zanimivosti / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Želijo si dom za starejše

Društvo upokojencev Žirovnica je pred kratkim praznovalo šestdeseto obletnico delovanja.

Zanimivosti / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Kolo privlačno za upokojence

Šenčur - Letošnje kolesarsko srečanje gorenjskih upokojencev so organizirali v Šenčurju. Tam se je minuli petek zbralo 77 kolesark in kolesarjev iz desetih društev. Dobrodošlico sta j...