Tekmovanja v turnem smučanju so zanimiva tudi za gledalce. (Foto: Gorazd Kavčič)

S "psi" pozimi v gore na smučeh

Predstavljamo tekmovalno turno smučanje, katerega središče je zagotovo Jezersko.

Turno smučanje je šport, s katerim se ukvarja vedno več ljudi. Pravijo, da je tisto, kar vleče, neokrnjena narava, smuka po celem snegu, adrenalin,... Da je adrenalina še več, se je razvilo tekmovalno turno smučanje, ki združuje elemente planinstva, turnega smučanja, teka na smučeh in alpskega smučanja. Tekmovanja potekajo v gorah in zahtevajo od tekmovalcev smučarsko znanje, gorniške izkušnje in odlično telesno pripravljenost. Tekmovalci se po skupinskem startu podajo na nekajkilometrsko označeno progo, ki vključuje tako vzpone kot tudi spuste. Pred vzponom tekmovalci dajo na smuči kože za vzpenjanje, bolj poznane pod imenom »psi«.

Tekmovalno turno smučanje ima pri nas že tradicijo. Zadnja leta je najbolj odmevno turnosmučarsko tekmovanje na Jezerskem - Memoral Luke Karničarja in Rada Markiča. Nasploh velja Jezersko za nekakšno središče tekmovalnega turnega smučanja. »Jezersko ima okrog 700 prebivalcev, s turnim smučanjem se jih zagotovo ukvarja več kot 50, od tega jih 20 skoraj vedno starta na tekmah,« pravi Drejc Karničar, predsednik GRS Jezersko. Povprašamo ga za prvo tekmovanje v tem športu pri nas: »Za začetek štejemo Triglavski smuk iz Kredarice v 30. letih prejšnjega stoletja. Takrat so smuči na Kredarico še nesli, v dolino pa smučali drugi dan. Tekmovalno turno smučanje smo Slovenci zelo intenzivno začeli spoznavati v 80-tih letih in takrat smo začeli hoditi v tujino, z Jezerskega predvsem v Italijo, Štajerci bolj na Češko in Slovaško. V 90-tih letih so se tekmovanja po enakih pravilih začela tudi pri nas. Tekmovalno turno smučanje je ena od najresnejših kandidatk, da postane olimpijska disciplina.« V Sloveniji je bila pri PZS ustanovljena Komisija za tekmovalno turno smučanje. V letošnjem koledarju je pet tekem (Krvavec, Jezersko, Pokljuka, Tržič, Okrešelj) in na vsaki povprečno nastopi okrog petdeset tekmovalcev, najpogostejša priimka pa sta zagotovo Karničar in Šenk.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 10. januar 2018 / 08:42

Vsepovsod in še kje

V Sokolskem domu se predstavlja fotograf Andrej Tarfila iz Železnikov z razstavo Vsepovsod. O, da – marsikam nas popelje njegovo izkušeno fotografsko oko.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 1. marec 2007 / 06:00

Ivana Kozjek (1914-2007)

V spomin

Gorenjska / četrtek, 1. marec 2007 / 06:00

Janez Bole (1919-2007)

V spomin

Gorenja vas-Poljane / četrtek, 1. marec 2007 / 06:00

Kupili bodo avto

Todraž – Prvo obravnavo občinskega proračuna so gorenjevaško-poljanski svetniki tokrat opravili v sejni sobi Rudnika Žirovski Vrh. Morebitno sevanje na razpoloženje svetnikov ni v...

Komenda / četrtek, 1. marec 2007 / 06:00

Mladost zdrava norost

S takšnim sloganom so se mladi v Komendi lotili ustanovitve mladinskega centra, ki bo imel svoje prostore v kleti kulturnega doma.

Gospodarstvo / četrtek, 1. marec 2007 / 06:00

Zamuda pri vlaganju zahtevkov

Zaradi usklajevanja s finančnim ministrstvom se bo vlaganje zahtevkov za ukrepe kmetijske politike začelo predvidoma v ponedeljek. Kmetijski svetovalci so pripravljeni.