Dušica za dušo in dihala
Pripravki iz materine dušice (Thymus serpyllum) lahko olajšajo različne tegobe od prehlada, bronhitisa, pljučnice prek prebavnih težav in krčev do nespečnosti in težav z ledvicami in mehurjem. Čaj iz dušice si lahko privoščite tudi kar tako, za dušo. Dobro bo del tudi ranjeni duši alkoholikov.
Zrasla je iz solz lepe Helene
Ta srčkana, drobcena, plazeča se rastlina ima nešteto domačih imen, med drugim ji rečemo babja dušica, bukvica, duša, dušek, materinka, mačešica, poljski timijan, prežilka. Naj jo imenujemo tako ali drugače, zanjo sta značilna vonj in okus, ki ju, kadar jo spoznamo, ne moremo več zgrešiti. Moja babica je bila velika poznavalka in ljubiteljica te zeli in tudi zame ni čajčka na svetu, ki bi ga imela raje od tiste iz babje dušice. Poglejmo v skrivnostne začetke škrlatne rožice. Antična zgodba pripoveduje, da se je lepa Helena nekega večera jokala na trojanskem zidu. Njene solzice so padale na peščeno pobočje pod obzidjem. Naslednje jutro so na tistem mestu zrasli prelepi grmički. Mimo je prišel junak z grdo rano na prsih in si nanjo pritisnil pest cvetov z bližnjega grmička. Rana se je v hipu zacelila. Stari Germani so materino dušico posvetili boginji Freyi, po pokristjanjenju pa je postala Marijina zel.
Obolenja dihal so v njeni domeni
Dandanes je materina dušica najbolj znana po tem, da je močan antiseptik, ki s svojo aromo mimogrede pomori raznovrstne bacile. Kar najbolje pa vpliva tudi na dihala, zdravi prehlad, bronhitis, pljučnico. Eterično olje, ki ga vsebuje, mehča sluz in pospešuje njeno izločanje iz dihalnih organov. Razkrijmo še druge zdravilne odlike, ki jih ima dušica precej.
Prijateljica želodca in prebavil
Priznani francoski naravni zdravilec Maurice Messegue je prepričan, da je materina dušica zvesta prijateljica želodca in prebavil. Zelo dobro se obnese po mastnih jedeh, ki jih z njeno pomočjo lažje prebavimo. Dobre kuharice jo uporabljajo tudi v omakah, solatah in juhah, saj vedo, da gre ljubezen skozi želodec. Učinkovito blaži vsakršne krče, od oslovskega do običajnega kašlja, pa razbijanja srca, želodčne krče, astmo in nespečnost. Je tudi diuretik, zato pomaga pri težavah z ledvicami in mehurjem, protinu in revmatizmu. Priporoča se tudi epileptikom in slabokrvnim otrokom. Krepčilno deluje pri vsakršni oslabelosti organov, posebej še pri slabostih živčevja, kot so depresije, hipohondrija, apatija, in krvnega obtoka, kar se kaže v vrtoglavici, migreni in šumenju v ušesih.
Pripravkek iz materine dušice za alkoholike
Ker materina dušica zdravi zunaj in znotraj, tako kožo kot celo telo, čiščenje »od znotraj« pa odvaja strupe skozi jetra, je zanimiv ljudski recept za zdravljenje alkoholikov. Štiri zvrhane jušne žlice so prelili z merico vroče, a ne vrele vode ter jo pustili stati pol ure. Nato so zvarek precedili in dali pijancu vsake četrt ure izdaten požirek tega čaja. Posledice so bile huda driska, močno uriniranje, slabost, bruhanje in potenje, ki mu je sledila neutolažljiva želja, ki jo je pijanec lahko potešil le s studenčnico. Že res, da se je ob prvi priložnosti spet napil, a ko je skrbna roka postopek »zdravljenja« večkrat ponovila, je vsak vinski bratec postal zmernejši pri uživanju rujnega vinca.
Poparek za zdravje ali kar tako
Poparek iz materine dušice ponavadi pripravimo tako, da vzamemo zvrhano žlico zeli in jo poparimo s pol litra vrele vode, takoj pokrijemo in pustimo, da se čaj nekoliko ohladi, nato ga precedimo. Popijemo tri do štiri skodelice tega čaja dnevno. Poparek v tej obliki lahko uporabimo pri bolezenskih tegobah ali pa kar tako - za družabno pitje čaja. Pri prehladu ali težavah s kašljem ga lahko osladimo z medom, za lajšanje težav z želodcem pa vedno pijmo grenek čaj! Poparek bo okusnejši, če materini dušici dodamo slez (Althaea officinalis), trpotec (Plantago lanceolata) in janež (Pimpinella anisum). Z domačimi čaji in mešanicami, kot je ta, lahko krepimo zdravje, razvajamo naše najbližje ali pa prijetno presenetimo goste. Proti težavam z jetri sezimo po poparku iz ščepca dušice in ščepca sladkega janeža na skodelico vode. Pri glavobolu si pomagajmo z dišečo blazinico iz materine dušice, ki jo položimo na glavo. Po dušici lahko sežete mirne duše, saj ni škodljiva!