Za boljšo internetno povezavo
V predlogu proračuna je največ denarja predvidenega za obnovo občinskih cest, pomembni sta tudi investiciji v gradnjo telovadnice OŠ Jela Janežiča in nakup vozila za gasilce v Davči. Dogovori o boljši širokopasovni internetni povezavi.
Železniki - Ta četrtek bodo občinski svetniki v Železnikih drugič obravnavali proračun. Osnutek je že za njimi, župan Mihael Prevc pa je pojasnil, nad čim so svetniki imeli pripombe: »Ni jih bilo veliko. Pojavljale so se pripombe, da bi morali več denarja predvideti za dejavnosti športnih in kulturnih društev ter za kmetijstvo. Nekaj pripomb je bilo tudi nad tem, da imamo za rekonstrukcijo cest predvideno precejšnjo mero preobremenitev, saj z izvajalcem v teh primerih podpišemo dvoletno pogodbo. To pomeni, da se rekonstrukcija izvede v letošnjem letu, plačamo pa jo iz proračuna v naslednjih letih. Povišali bomo tudi sredstva za nakup gasilskega vozila za PGD Davča. Upam, da bodo svetniki proračun sprejeli, saj bomo le tako lahko začeli pravočasno izvajati investicije.«
Katere najpomembnejše investicije predvideva proračun?
»Najprej bi izpostavil izgradnjo telovadnice pri OŠ Jela Janežiča v Škofji Loki. Investicije se lotevamo vse štiri občine na Škofjeloškem; občina Železniki v letošnjem proračunu za to predvideva 52 tisoč evrov. V medijih so se pojavile napačne informacije, da naša občina ni podpisala postopka za začetek javnega razpisa. Skrbi pa nas, da je investicijski program podhranjen, na kar smo opozorili tudi občino Škofja Loka. Prepričan sem, da bomo letos prav zaradi te investicije vse občine morale izvesti rebalans proračuna.
Pomembna investicija je tudi že omenjen nakup vozila za PGD Davča. Vredno bo 63 tisoč evrov, občina bo prispevala 70 odstotkov. Društvo bo vozilo dobilo ob 20-letnem jubileju, ki ga bomo združili z vedno bolj odmevno etnografsko prireditvijo Dan teric. Za obnovo občinskih cest bomo namenili 540 tisoč evrov, dobro polovico teh sredstev bomo izplačali letos, ostalo pa v prihodnjem. Takoj ko bo proračun sprejet, bomo izbrali izvajalce in podpisali dvoletne pogodbe.
Večkrat nas svetniki opozarjajo, da bi lahko pridobili več državnih sredstev. A naj dodam, da bomo letos nadaljevali z rekonstrukcijo regionalne ceste Podrošt–Sorica in sanacijo plazov, za kar je v državnem proračunu v naslednjih dveh letih predvidenih dobrih 1,2 milijona evrov. Nadaljevali bomo tudi rekonstrukcijo regionalne ceste v Davčo. Za nas je najbolj pomembna rekonstrukcija regionalne ceste Češnjica–Rudno na odseku Log. Gre za edino strnjeno naselje v Železnikih, ki ni zavarovano s pločnikom. V kratkem pričakujemo podpis sofinancerske pogodbe; občina bo financirala pločnike, razsvetljavo, vodovodno inštalacijo in fekalno kanalizacijo. Vrednost investicije bo milijon evrov, 30 odstotkov tega zneska bo krila občina.«
Ali boste kakšen projekt financirali tudi z evropskim denarjem?
»Ne sredstva EU ciljamo z velikim projektom ureditve porečja Sor, ki ga pripravljamo vse štiri občine na Loškem. S pridobljenimi sredstvi bi lahko zaključili kanalizacijo na območju Selca–Dolenja vas ter zgradili fekalni kanal in zamenjali salonitne cevi v Racovniku. Odprli bi možnost celostne ureditve starega jedra, s tem pa prehajamo že na drugi projekt, ki je namenjen urejanju starih mestnih jeder, prijavili pa ga bomo preko Razvojne agencije Gorenjske.«
Ali podjetniki v občini kažejo zanimanje za industrijsko ali obrtno cono?
»V prostorskem planu nameravamo kompleks Primčev log opredeliti kot industrijsko cono, ki bi jo občina tudi komunalno opremila in pripravila za potrebe širitve industrije. Načrtujemo tudi dve obrtni coni; v Selcih pod Zavrnikom in na koncu Železnikov na Jesenovcu. Za izvedbo prostorskega plana smo v proračunu predvideli dobrih 125 tisoč evrov, upam pa, da bo čim prej sprejet, saj so od tega odvisne številne investicije.«
Pred kratkim je Elektro Gorenjska predstavil idejni projekt izgradnje visokonapetostne daljnovodne povezave med Železniki in Bohinjsko Bistrico. Med krajani Podlonka in Sorice je čutiti zadržanost. Kakšno pa je stališče občine?
»Dejstvo je, da takšen projekt povzroči vrsto pomislekov glede obremenitev naravnega okolja. Nenazadnje gre za podratitovške vasi, ki so kulturno-spomeniško zaščitene, poleg tega pa sem sega še območje Nature 2000. Prvotni načrt, da bi ta daljnovod speljali na Prtovč in skozi vasi, so morali spremeniti, še preden so ga predstavili krajanom, saj takšen projekt za občino absolutno ni bil sprejemljiv. Tako so v idejnem projektu zdaj predvideli, da bi daljnovod potekal bistveno nižje, speljali bi ga po gozdu, da bi bil čim manj viden in moteč. Ognili so se tudi območju Nature 2000 in arhitekturno bogatim vasem. Krajani so postavili veliko povsem upravičenih vprašanj in so bili res nekoliko zadržani, a so prisluhnili investitorju. Še posebej so bili sprejemljivi do predloga, da bi investitor v sklopu te investicije lastnikom gozdnih površin zgradil gozdne vlake, dovozne poti.«
Občani vse bolj tarnajo nad slabo internetno pokritostjo ...
»Tega problema se dobro zavedamo. Največje težave imajo v Martinj Vrhu, Davči, pa celo v nižjih strnjenih območjih. Veliko gospodinjstev se ne more priključiti na internet, kar je v današnjem času velik problem. Pri razvoju obrti, turizma ali dopolnilnih dejavnostih na kmetijah je to nujno potrebno. Povem lahko, da smo se prav v teh dneh s Telekomom dogovarjali o večji pokritosti njihovih storitev na našem območju. Z direktorjem smo vzpostavili terminski plan, kako bomo problem reševali po posameznih vaseh. Na tem področju je velika konkurenca in tako smo Telekomu dali vedeti, da če ne bodo hitro ukrepali, se bomo pač obrnili na konkurenco, ki bo imela večji posluh za naš problem.«