Velik dan za Žiri in mizarstvo
V začetku meseca je M Sora, enota Mizarstvo odprla nove proizvodne prostore. V petih letih načrtujejo podvojitev proizvodnje.
Žiri – »Za nas je danes velik dan, saj uresničujemo dolgoletne sanje. Kljub temu da je tradicija mizarstva v Žireh zelo dolga, pa so bile v preteklosti prisotne tudi ideje, da bi ga enostavno ukinili. Temu smo se upirali, zato lahko danes tudi odpiramo okno v svet sodobne tehnologije,« je ob odprtju povedal direktor M Sore Aleš Dolenc. Na slovesnosti ob odprtju se je zbrala polna hala gostov iz dvanajstih držav, med njimi tudi z Japonskega. Prav z japonskimi podjetniki so na ta dan v M Sori podpisali dolgoročno pogodbo o sodelovanju.
Čeprav je bila delniška družba M Sora v sodni register vpisana šele oktobra lani pa korenine zadruge segajo skoraj 60 let nazaj, ko je bila leta 1948 ustanovljena Kmetijsko nabavno prodajna zadruga Žiri. Skozi leta se je ime, povezovanje in organizacija spreminjala skladno z družbenimi eksperimenti, že kmalu pa so začeli razvijati številne dejavnosti. Tako danes odkup mleka in živine predstavlja zgolj osem odstotkov prihodkov. Družba ima danes pet prodajaln, žago s sušilnico, veleprodajo stavbnega okovja in proizvodnjo stavbnega pohištva.
»Danes odpiramo 2400 kvadratnih metrov proizvodnih prostorov in še dodatnih 600 kvadratnih metrov dodatnih prostorov v skupni vrednosti tri milijone evrov. V nove prostore bomo preselili celotno proizvodnjo oken M Sora, delo bodo obdržali obstoječi delavcev. Z njimi načrtujemo v naslednjih petih letih podvojiti proizvodnjo,« je ob odprtju povedala Neja Rupnik, direktorica enote Mizarstvo. Poleg osnovne investicije v objekt, so v družbi veliko pozornost namenili še novi opremi. »Že ob gradnji novega objekta smo razmišljali tudi o novi proizvodnji opremi. Prepotovali smo Evropo, pogledali tudi h konkurenci in se odločili za popolnoma avtomatizirano linijo za izdelavo oken, druga velika naložba pa je bila izbira sodobne tehnologije za lakirnico. Z njo bomo še izboljšali kvaliteto proizvodnje, kjer ne bomo zavrgli niti kaplje laka. To je pomembno tudi z ekološkega vidika,« pravi Aleš Dolenc.