Glasba nekje vmes

Udarila sta drugič, a njun udarec je tokrat šibkejši od prvega. Ne gre pa zanemariti dejstva, da je kreativni duet s kompanijo v uličnih debatah od ust do ust eden najvidnejših predstavnikov slovenske popularne glasbe.

Skladba Vedno zame s prvenca Dolce vita je v letu 2003 povzročila pravo malo revolucijo. Napovedovali so, da sta Gušti in Polona (v intervjuju navajamo Guštija z G in Polono s P) glasbena smernica, ki nas v prihodnje zna impresionirati s svojim inovativnim pristopom. Impresija traja.

Album GP je izšel pri založbi Streetz 100. V čem je prednost izdaje plošče pri manjših založbah in v čem slabost?

G: »Prednost je popolna kreativna svoboda. Omenjeno založbo smo si izmislili sami (samozaložba), sami peljemo odnose z javnostmi, sami sponzorje, tako da nam finančnih sredstev ni treba deliti z založbo. Slabost ali pa tudi ne je to, da ne porivamo svojih člankov konstantno v vse revije. Bila je opcija, da bi izdali ploščo pri založbi Menart, ampak smo se v končni fazi odločili, da bo ta prevzel le distribucijo.«

Bi lahko strnila pomen plošče v kratki razlagi?

G:»Plošča je delana na raznolikosti, istočasno pa ima skupni imenovalec, neki določen zven, in to je Polonin glas. Je ženska plošča, ki je romantično-erotično obarvana.«

P:»Rdeča nit je izpoved raznoraznih notranjih doživljanj in s tega vidika je lirska plošča.«

 

Kaj lahko vpliva na prihodnost samega benda, če je to sploh vprašanje?

G: »To vsekakor je in ni vprašanje. Skupna umetniška vez bo trajala gotovo še vsaj leto dni, kolikor bo trajala promocija plošče GP. Vse ostalo je vprašanje poti, ki nama jo bo prihodnost prinesla. Ostajava pa oba v glasbenih vodah.«

 

Kam se po vajinem mnenju lahko obrne glasba v prihodnosti oziroma kakšna mora biti nova glasbena smer, ki bo navdušila slovenske poslušalce?

P: »Mogoče bo vedno manj velikih bendov. Glasbena scena je razslojena, od komercialnih do alternativnih smeri. Trenutno se nekje na površju scene pojavlja veliko žanrsko različnih bendov s širokim spektrom publike, recimo Katalena, Melodrom. Mi se najdemo nekje vmes.«

G: »Ostala bo kvaliteta. Recimo skupina Silence pri nas ni široko poznana, vendar v tujini ustvarja kvalitetne stvari.«

 

Kako se besedila pesmi razvijajo od nastanka na listu papirja do podobe, ki jo lahko slišimo na ploščah?

G: »Pri pisanju se opiram na njen pogled skozi oči. Pravi kreativni proces se začne, ko prinesem besedilo ter idejo za melodijo. Polona nato postavi svoje iztočnice, na katerih kasneje zgradiva pesem do končne podobe. Skleneva kompromis med njenimi predlogi in mojo verzijo besedila.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 3. julij 2020 / 14:54

Od polnoči nov režim na mejah

Minister za notranje zadev v odstopu Aleš Hojs poziva Slovence, naj čim manj potujejo na Hrvaško. Odločbe o karanteni bodo potnikom vročali že na meji, za nespoštovanje karantene je zagrožena tudi kaz...

Objavljeno na isti dan


Železniki / četrtek, 5. oktober 2017 / 16:56

Lokacija doma razdelila občinske svetnike

Občinski svetniki v Železnikih se strinjajo, da je dom za starejše občane v njihovi občini potreben, a je po mnenju nekaterih predvidena lokacija neustrezna. Kljub temu so potrdili namero za ustanovit...

Razvedrilo / četrtek, 5. oktober 2017 / 16:56

Hujšali bodo tudi Gorenjci

V šovu The Biggest Loser Slovenija, ki se začenja v ponedeljek, bodo na pot preobrazbe stopili tudi štirje Gorenjci. Za nekatere tekmovalce je vstop v hišo zadnja rešilna bilka, pravi trenerka Nataša...

Kranj / četrtek, 5. oktober 2017 / 16:54

Odpravljajo kolesarske črne točke

Minuli četrtek so na Orehku uradno odprli kolesarnico ter prehod za pešce in kolesarje pri prečkanju Ljubljanske cestne na Sorško polje, kar pomeni eno črno točko v prometu manj.

Škofja Loka / četrtek, 5. oktober 2017 / 16:54

Ločani so bili pionirji turizma

V Škofji Loki so že pred sto dvajsetimi leti pokazali smisel za turizem, njegov razvoj se je začel z ustanovitvijo olepševalnega društva v letu 1897.

Gospodarstvo / četrtek, 5. oktober 2017 / 16:53

Kmetje vse bolj racionalni

»Ekonomika je prisilila kmete k temu, da ne kupujejo več strojev, ki jih bolj malo uporabljajo, ampak se raje odločajo za najem storitev,« ugotavlja Dušan Klemenčič, predsednik Strojnega krožka Pšata...