Anina Derkovič

Ste srečni v svoji koži

Zakonski in družinski inštitut Krog organizira delavnico telesne samopodobe. "Namenjena je vsem tistim, ki se sprašujete, kaj vse kroji vašo samopodobo in vaš odnos do telesa," je povedala terapevtka Anina Derkovič.

»Telo je polje, kjer se bije največ bitk. Najlažje se je jeziti na svoj zunanji videz, imeti neskončno dolge dialoge s samim seboj o tem, kakšen/na bi moral/a biti, da bi končno postal/a zadovoljna. Pa čeprav se morda za tem skrivajo popolnoma drugi problemi npr. nezadovoljstvo v zakonu ali nezmožnost vzpostaviti pristne odnose.«

»Zadovoljstvo s samim seboj je povezano z zadovoljstvom, ki ga doživljamo v odnosih, s tem, kako znamo poskrbeti zase in vzpostaviti tako fizične kot čustvene meje. Povezano je s tem, koliko smo se sposobni izraziti, biti iskreni in koliko znamo sprejemati od drugih in okolice. Neravnovesje na enem izmed teh področij se hitro odraža kot nezadovoljstvo s telesno podobo,« je povedala zakonska in družinska terapevtka Anina Derkovič, ki bo v prostorih Zakonskega in družinskega inštituta Krog na Tomšičevi ulici v Kranju vodila delavnico z naslovom Telesna samopodoba. Delavnica se bo začela 13. marca.

Zakaj se je v današnjem času tako pomembno pogovarjati o telesni samopodobi?

»Telesna samopodoba je umska podoba, ki si jo ustvarimo o videzu svojega telesa, kar pa ni nujno, da ustreza realnosti oziroma temu, kako nas doživljajo drugi. Je konglomerat nam lastnih miselnih predstav in spremljajočih čustvenih stanj, ki kreirajo naše mišljenje, čustvovanje, delovanje in dojemanje samega sebe. Telesna samopodoba lahko nezavedno vpliva na vsa področja našega življenja; na samozavest, na odnose, v katerih se nahajamo, in celo na cilje, ki si jih zastavljamo v življenju.

 

 

Danes je govoriti o telesu zelo moderno in hkrati varno. Ljudje včasih niso bili tako obremenjeni sami s seboj in s svojo podobo, pa tudi lepotni standardi so bili manj neizprosni. V današnjem svetu je zunanji videz način, s katerim stopamo v stik z drugimi ljudmi. Poglejmo samo reklame, kako poveličujejo lepe postave in urejen videz, v nas pa s tem vzbujajo prav nasprotne občutke nepopolnosti; na primer: če bom brez gub na obrazu, s popolno postavo, odlično oblečen/a, potem bom ljubljen/a, sprejet/a, popularen/na in srečen/na.

Telesno samopodobo si začnemo ustvarjati že v otroštvu, najprej kot odziv na to, kako nas doživljajo naši najbližji. Kasneje imajo nanjo velik vpliv vrstniki in okolje. Če v otroštvu ne dobimo dobre osnove, na kateri lahko zgradimo zaupanje sami vase – sporočilo, da smo ljubljeni prav taki, kot smo – postanemo za ta sporočila iz okolice zelo dovzetni in zlahka smo plen mentalitete, ki vlada v današnjemu svetu.«

Moški ima kriv nos, ženska ima preveč obložen trebuh. Ko se odločijo za lepotni popravek, je svet lepši. Ali pa ne?

»Kar lepo je verjeti v to, da bi bilo vse drugače, če bi shujšala, če moj nos ne bi bil tak ... Bi potem zares živeli srečno do konca svojih dni? Potiho že vemo, da to ni dokončna rešitev vseh težav. Slutimo, da nas te spremembe ne bodo osrečile, da se v ozadju skriva še nekaj.

Seveda dopuščam možnost, da nekateri zaradi manjšega lepotnega posega zares postanejo zadovoljni. Večinoma pa kratkotrajnemu zadovoljstvu sledi neko drugo nezadovoljstvo in po popravljenem nosu najdejo spet kaj drugega.«

Na srečanjih se boste pogovarjali o tem, kaj vse vpliva na izoblikovanje telesne samopodobe, zakaj je pomembno, da smo v stiku s telesom, kakšno vlogo imajo pri tem čustva in odnosi, ki jih vzpostavljamo.

»Delavnica bo potekala po družinsko relacijskem terapevtskem modelu, hkrati bo vsak udeleženec dodal lastno noto in s svojo izkušnjo pripomogel k poteku delavnice. Vsak bo seveda povedal toliko, kot bo sam želel, saj bo na delavnici predvsem poudarek na spoštovanju lastnih meja. Starostnih omejitev nismo postavili.

Namen srečanj bo pri udeležencih razviti določeno mero občutljivosti, s katero bodo znali bolje prisluhniti sebi in svojemu telesu, zaznati porajajoča se čustvena stanja in učinkoviteje vzpostavljati meje v odnosu z drugimi. Pridobitev večje gotovosti vase in v to, kar doživljamo, pripomore k boljšemu razumevanju in sprejemanju sebe ter posledično k izboljšani samopodobi in samozavesti.

»Problema« telesne samopodobe se bomo torej lotili iz popolnoma druge strani – ne bomo spreminjali, pač pa skušali razumeti, pogledati iz drugačne perspektive, se razmejiti, začutiti in sprejeti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 3. julij 2018 / 09:27

Nov naslov za vaterpoliste Triglava

Kranj – Vaterpolisti AVK Triglav do 19. leta starosti so v soboto v postavi Martin Mrgole, Urban Verbič, Matic Rahne, Dejan Gostič, Andraž Pušavec, Aljaž Troppan, Andrej Bogataj, Jan Justin in Kris...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 19. december 2013 / 14:31

Tudi za spremstvo na sodišče

Telesne stražarje najpogosteje najemajo osebe, ki se čutijo ogrožene, nekateri, predvsem estradniki, pa tudi zaradi imidža. V zadnjem času jih pogosto najamejo tudi za spremstvo na sodišče.

Rekreacija / četrtek, 19. december 2013 / 14:25

Knajpajmo se

Utrdimo telo z vodo. Ta izraz poznamo iz starih časov, a smo vedno mislili, da izhaja iz naslova, ko je bila topla voda »luksuz«. Danes težko najdemo mladega človeka, ki bi se na primer tuširal z mrzl...

Slovenija / četrtek, 19. december 2013 / 14:18

Jubilej Ustanove Anin sklad

Ustanova Anin sklad letos praznuje 15-letnico delovanja. Vrhunec praznovanja je bil v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu z mašo, razstavo in dobrodelnim koncertom.

Kranjska Gora / četrtek, 19. december 2013 / 13:52

Največ za nov Ljudski dom

Kranjskogorski občinski svet je v sredo potrdil proračun za prihodnje leto. Največja investicija novi Ljudski dom, sto tisoč evrov tudi za pločnike v Gozd-Martuljku.

Kultura / četrtek, 19. december 2013 / 13:51

Ognjemet plesa

Prešernovo gledališče v Kranju je gostilo tradicionalni Plesni ognjemet v produkciji Kulturnega društva Qulenium. Koreografije plesne prireditve, ki jo je povezoval Jan Rozman, je pripravila Saša L...