Jubilej Ustanove Anin sklad
Ustanova Anin sklad letos praznuje 15-letnico delovanja. Vrhunec praznovanja je bil v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu z mašo, razstavo in dobrodelnim koncertom.
Ljubljana – Ustanova Anin sklad, dobrodelna, nevladna, neprofitna in nepolitična ustanova, je bila ustanovljena konec leta 1998 na pobudo sester usmiljenk, ki so kot ustanovni kapital vložile premoženje, ki so ga dobile vrnjenega ob denacionalizaciji, ves čas pa je predsednica uprave Marija Šterbenc, zadnje leto sicer direktorica Doma sv. Katarine v Mengšu. Namen Ustanove Anin sklad (AS) je predvsem pomoč večjim družinam. Zdaj je v njej približno 360 slovenskih družin z več kot dva tisoč otroki, od tega redno mesečno pomoč dobiva približno 150 družin. Poleg materialne pomoči AS pomaga tudi poiskati pravni, finančni ali kak drug nasvet, pomembno pa je tudi druženje, saj vsako leto organizira vsaj dvoje srečanj: spomladi okrog materinskega dneva pri sestrah usmiljenkah v Šentjakobu ob Savi, poleti okrog godu sv. Ane pa na prostoru za piknike v Dolenjskih Toplicah. Ta druženja družinam veliko pomenijo.
Letošnje leto je jubilejno, saj ustanova praznuje petnajstletnico delovanja. Vrhunec je bil v sredo, 11. decembra, v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu. Začelo se je z zahvalno mašo v zavodski cerkvi. Somaševanje je vodil beograjski nadškof Stanislav Hočevar, za uvod pa je spregovoril predsednik strokovno-nadzornega sveta, provincial slovenskih frančiškanov p. Stane Zore. Med duhovniki, ki so somaševali, sta bila tudi dva iz družin, vključenih v AS: Matevž Mehle, doma iz Mengša, sicer pa kaplan v Ribnici, in minorit p. Dominik Tikvič s Ptuja. Po maši so se udeleženci odpravili pred dvorano, kjer sta v Kregarjevem atriju fotografa in starša v družini Aninega sklada, doma iz Kamnika, Mojca in Lojze Popelar postavila razstavo o delovanju AS. Ob odprtju razstave so nastopili otroci iz družine Šuštar iz Radomelj in iz družine Žebovec iz Smlednika, udeleženci pa so si ogledovali fotografije z dosedanjih srečevanj in prireditev. Ne verjamem, da je bila tam družina, ki se je udeleževala srečevanj, pa se ne bi našla vsaj na kakšni sliki.
Ob 20. uri pa se je začel dobrodelni koncert, ki ga je neposredno prenašal Radio Ognjišče, ki je pri organizaciji celotnega dogajanja prevzel glavno delo, ne le pri prenosu koncerta. Glavni pri organizaciji je bil poleg Marije Šterbenc novinar Radia Ognjišče in član strokovno nadzornega sveta AS Alen Salihovič. Na koncertu so nastopili Slovenski oktet, Nuša Derenda, Alpski kvintet, skupina Gloria, Tone Rus z družino, Alpski kvintet, Matjaž Knez, Marko Fink, Andreja Zakonjšek Krt, Družina Ivančič ter Vokalno instrumentalna skupina sv. Mihaela Mengeš pod vodstvom Franca Kompareta. Prireditev sta povezovala voditelja Radia Ognjišče Mateja Feltrin Novljan, doma iz Škofje Loke, in Jure Sešek. Poslušalce sta nagovorila predsednica uprave AS Marija Šterbenc in predsednik slovenske škofovske konference Andrej Glavan. Šterbenčeva je predvsem izrazila hvaležnost tako darovalcem, ki prispevajo za družine, kot tudi družinam, da so pripravljene sprejeti pomoč – pa tudi vsem, ki kot prostovoljci sodelujejo pri delu AS, ob tem pa poudarila, da brez božje pomoči Aninega sklada ne bi bilo, škof Glavan pa je – tudi on izhaja iz velike družine – poudaril zlasti to, da je prava socializacija človeka možna le v večji družini. Ta dan so zbirali tudi donatorska sredstva za AS, zbrali pa so več kot 19 tisoč evrov.