Tudi za spremstvo na sodišče
Telesne stražarje najpogosteje najemajo osebe, ki se čutijo ogrožene, nekateri, predvsem estradniki, pa tudi zaradi imidža. V zadnjem času jih pogosto najamejo tudi za spremstvo na sodišče.
Kranj – V Sloveniji se v zadnjem času povečuje povpraševanje po storitvah osebnega varovanja oziroma t. i. telesnih stražarjih, zato so pred kratkim po nekajletnem premoru znova izvedli strokovno usposabljanje nove generacije telesnih stražarjev, ki ga je organiziral Zavod Karnika iz Križev, eden od šestih registriranih izvajalcev z javnim pooblastilom ministrstva za notranje zadeve. Šlo je za prvo usposabljanje po novem programu 130-urnega usposabljanja varnostnikov telesnih stražarjev, ki je uvrščeno v sistem Nacionalnih poklicnih kvalifikacij, preizkus pred komisijo, ki jo je imenoval Državni izpitni center, pa je uspešno opravilo šest kandidatov, med njimi tudi ženska.
»Delo telesnega stražarja je po svoji vsebini nadgradnja poklica varnostnik in je zaradi zahtevnosti primerno samo za osebnostno zrele ljudi, ki imajo z varovanjem že vsaj triletne izkušnje,« je pojasnila Mirjam Toporiš Božnik iz Zavoda Karnika, ki so tudi soavtorji gradiva za nov program usposabljanja. V Karniki se pri tovrstnem usposabljanju povezujejo tudi s specialisti posameznih področij iz Slovenije in tujine, predvsem pa so jim v pomoč predvsem izkušnje strokovnjakov iz Internetional bodyguard servicea. »Program usposabljanja varnostnikov telesnih stražarjev je namreč zelo specifičen in poudarja predvsem praktične veščine, znanja o uporabi orožja, odkrivanja eksplozivnih sredstev, prve pomoči, komunikacije, varne vožnje in podobno,« je razložila Toporiš Božnikova.
Po podatkih v bazi Nacionalno informacijskega središča (NRP) so do sedaj v Sloveniji izdali že 79 certifikatov varnostnik telesni stražar, od tega večina na Zbornici za razvoj slovenskega zasebnega varovanja, ki je bila do leta 2010 tudi edini izvajalec usposabljanja. Po storitvah telesnih stražarjev povprašujejo seveda predvsem tisti, ki si to lahko finančno privoščijo, torej glasbeniki, podjetniki, direktorji večjih družb, pa tudi drugi, ki se počutijo ogrožene ali pa najamejo telesnega varnostnika zgolj zaradi imidža, razlaga Toporiš Božnikova in doda, da v zadnjem času pogosto najemajo telesne stražarje tudi za prevoze in spremstvo do sodišča. »Estradniki najamejo telesne stražarje pogosto zato, da jih varujejo pred prevelikim možnim navalom množice, zaradi varovanja zasebnosti, manj pa zaradi osebne ogroženosti,« dodaja.
Tudi na področju osebnega varovanja pa se pojavlja nelojalna konkurenca. »Te je veliko, še posebej pri estradnikih. Taki 'bodyguardi na črno' sami sebe imenujejo 'prijatelji', 'vozniki' in podobno. Dejansko je v tem primeru težko dokazati, da gre za varovanje osebe, zlasti ker telesni stražarji svoje delo opravljajo v civilnih oblekah in niso uniformirani,« ugotavlja Mirjam Toporiš Božnik iz Zavoda Karnika.