Opozorilo voznikom in pešcem

Pozor pešci! Pozor vozniki!

Pešci in kolesarji kot udeleženci v cestnem prometu spadajo med najbolj ogrožene udeležence prometa. Pogosto so žrtve nesreč neustreznega ravnanja voznikov motornih vozil, kot so vožnja z neprilagojeno hitrostjo, vožnja pod vplivom alkohola, vožnja preblizu desnemu robu vozišča … Zanemariti pa ne smemo niti nesreč, ki se zgodijo zaradi napak ali neustreznega ravnanja pešcev in kolesarjev.

Suha, sončna zima je tudi eden izmed krivcev, za, lahko rečemo, tragičen začetek leta, gledano iz prometno varnostnega vidika. Paradoks, vendar le na prvi pogled! Razlog za tako črn začetek prispevka sta dve življenji, ki sta ju terjali cesti mimo Planine in skozi Spodnje Bitnje. Tako kot v preštevilnih prometnih nesrečah letos, sta bili žrtvi pešec in kolesar. Ko pregledujemo statistiko, ugotovimo, da prav letošnje leto izstopa po številu prometnih nesreč, v katero so udeleženi šibkejši udeleženci. Situacijo, ki jo pogojujejo vremenske razmere, bi lahko primerjali z zgodnjespomladanskimi, ki pa skrivajo mnogo pasti, na katere bi vas radi opozorili.

Prijazno vreme vabi na sprehode v naravo, po mestu in v bližnji zaselek ... Tudi tek in kolesarjenje sta priljubljeni obliki sprostitve, ki sta bili v preteklih letih, v prvih mesecih, precej tuj pojav v tako številni obliki. Prav tako je zaradi ugodnih razmer po naših cestah več vozil, kot bi jih bilo, če bi bila vozišča zasnežena.

Seveda obstaja še vedno nekaj naravnih zakonitosti, ki izkrivljajo navidezno idealne cestnovarnostne razmere. Na izpostavljenih delih cest in tudi na talnih označbah vozišče lahko postane zelo spolzko. Prav gotovo poznate Jelenov klanec in klanec od mostu preko Save do Planine, ki sta v večernem času, ko vlaga in mraz naredita svoje, resnično nevarna. In takšne vozne razmere je ob izpolnjenih pogojih mogoče pričakovati praktično na vseh odsekih. Naslednja ovira, ki jo moramo upoštevati vsi udeleženci cestnega prometa, je zgodnje mračenje. Po cestah opazimo mnogo pešcev in kolesarjev, ki niso primerno osvetljeni, s tem pa se zavedno ali nezavedno postavljajo v vlogo potencialne žrtve. Ena izmed specifičnih okoliščin je tudi megla, ki še dodatno poskrbi za slabši pregled voznika nad voziščem in dejansko slabšo opaznost pešcev in kolesarjev. In vendar, ko že narava poskrbi za slabšo vidljivost, pogosto, predvsem v jutranjem času, opazimo voznike, ki ne očistijo poledenelih vetrobranskih stekel in pravzaprav vozila ne vozijo, pač pa le »tipajo« vozišče. Komentar nevarnosti malomarnega početja najbrž ni potreben.

Pešci za svojo varnost lahko postorijo veliko. Pomembno je, da so v prometu vidni. Oblačila naj bodo svetla, uporabljajo naj priročne luči oziroma druge predmete, ki vidnost pešca izboljšajo (kresničke, odsevne trakove …). Upoštevajo naj prometne predpise, predvsem je treba opozoriti na prečkanje cest preko označenih prehodov za pešce ter na samo hojo, ki naj poteka po pločnikih oziroma ob levem robu, če je pešec sam. Pešci morajo spremljati promet in tudi predvidevati ravnanja drugih udeležencev v prometu, saj bodo tako, ob napaki drugega, lahko obvarovali svoje zdravje.

Tudi voznikom bomo namenili nekaj opozoril, ki jih morajo upoštevati ob vsakodnevni vožnji. Upoštevati je potrebno, da so na cestah tudi šibkejši udeleženci, odstopi naj se jim prednost. Hitrost vožnje naj bo prilagojena razmeram in omejitve naj se dosledno spoštujejo. Vožnja skozi območja, kjer se zadržujejo pešci (šole, vrtci, strnjena naselja …), naj bo posebej previdna, zunaj naselij pa po sredini voznega pasu, da zmanjša možnost trka s pešci, ki hodijo ob vozišču …

Zaključili bomo z nadaljevanjem misli ob uvodu. Vreme je le eden izmed krivcev za alarm, ki ga moramo sprožiti, da obvarujemo dragocena življenja. Zavedati se moramo, da za varnost cestnega prometa lahko največ pripomoremo sami udeleženci. Policisti Policijske postaje Kranj se trudimo izboljšati varnost s številnimi preventivnimi in represivnimi akcijami in vendar to ni dovolj, zato se obračamo na vas. Upoštevajte napisano, da obrnemo naslednje liste letošnjega koledarja brez črnih pik.

 

Damijan Bertoncelj,

pomočnik komandirja Policijske postaje Kranj

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 25. november 2019 / 15:10

Vsaka zavarovana po svoje

Po požaru, ki je nedavno povsem uničil priljubljen Frischaufov dom na Okrešlju, smo preverili, kako je poskrbljeno za zavarovanje planinskih koč.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...