Naravna pomagala za živčne motnje (2)
Tudi tokrat bomo pogledali v svet živčnih motenj, ki prežijo na človeka. Predstavili bomo nekaj zeliščnih pripravkov zoper depresijo, nervozo, nespečnost, glavobol ...
Moderen človek, stalno razpet med tisoč in eno obveznost, težko ubeži vsakdanjim pritiskom in tako se njegov živčni sistem ne more pošteno odpočiti. Slej ko prej se ga tako poloti stres, ki lahko vodi v stanje tesnobe, depresijo, živčnost, nespečnost, razdražljivost … Pri lajšanju omenjenih tegob lahko seže tudi po zdravilnih rastlinah, saj imajo to moč, da sprostijo možgane in pomirijo telo.
Melisa omili glavobol
Glavobol se lahko pojavi iz različnih vzrokov, pogosto pa je posledica živčnih motenj. Hude bolečine po vsej glavi ali v omejenem predelu glave lahko omilimo tudi s pripravki iz zelišč. Učinkoviti so poparki iz melise, poprove mete, sivke, rožmarina, citronke, vijolice, jegliča in trobentic, vijolic, vrtnice, žajblja, bazilike, kamilice, lipe, timijana, šentjanževke, materine dušice … Glavobol uspešno zdravi čajna mešanica iz citronke (Aloysia triphylla), kamilic (Matricaria recutita), materine dušice (Thymus pulegiodes) in bazilike (Ocimum basilicum). Priznano naravno pomagalo zoper glavobol in migreno je tudi melisa (Melissa officinalis). Žlico melisinih listov pripravimo s skodelico vrele vode kot poparek, ki ga pustimo pokritega stati deset minut. Pijemo trikrat dnevno.
Kljubujmo depresiji s prevretkom iz …
Splošna pobitost, ki ni neposredno povezana z določenim fizičnim vzrokom, čezmerna razdražljivost in nagnjenje k živčni izčrpanosti so znaki, ki kažejo na depresijo, bolezen, ki v svojih krempljih drži sodobnega človeka. Zoperstavimo se ji tudi s prevretkom iz melise, baldrijana (Valeriana officinalis), kamilic in rožmarina (Rosmarinus officinalis). Žlico mešanice teh zeli prelijemo z dvema decilitroma in pol vode, zavremo in minuto do dve kuhamo, nato pustimo stati še deset minut in odcedimo. Zjutraj in zvečer spijmo skromno skodelico tega čaja.
Hmelj zaziblje v prijeten sen
Živčna napetost nemalokrat povzroča nepravilnosti v normalnem ciklu spanja ali motnje spanja. V prijeten sen se zazibamo s poparkom iz poprove mete (Mentha piperita), melise, ognjiča in baldrijana oz. zdravilne špajke. Zvrhano žlico mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 15 minut, odcedimo in dodamo še žličko medu. Pomaga tudi poparek s kamilicami in sivko (Lavandula angustifolia). Žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut, odcedimo in spijemo skodelico pol ure pred odhodom v posteljo. Tudi samostojen hmeljev poparek ni od muh. Žličko hmelja (Humulus lupulus) prelijemo s skodelico kropa, po 10 minutah odcedimo in spijemo dve skodelici na dan kadarkoli zunaj obrokov. Pomaga tudi proti pretirani živčnosti.
Lipa zoper živčnost in nervozo
Živčnost ali nervoza je stanje velike napetosti in razdražljivosti z občasnimi izpadi besa. Izraža se kot strah in nemir, zlasti pred pomembnejšimi dogodki. Če je stanje trajno, se posvetujmo z zdravnikom. Simon Ašič zoper to motnjo svetuje poparek iz lipe (Tilia platyphylos europaea). S pol litra kropa poparimo dve žlici cvetja. Pijemo tri skodelice na dan. Podobno zaležejo še poparki iz gloga (Crataegus oxyacantha), hmelja, bazilike ali majarona (Origanum majorana). Pri živčni izčrpanosti in preutrujenosti si lahko poleg omenjenih, privoščimo še poparek iz rožmarina. Z litrom kropa poparimo štiri žlice zelišča, pustimo stati deset minut, odcedimo, pijemo tri skodelice dnevno. Slavni francoski zdravilec pa svetuje glogov poparek, ki mu dodamo eno suho figo in eno suho slivo ter pustimo stati 10 minut.