Iz mesta bi radi še pred rokom
Čeprav se mora škofjeloška klavnica preseliti iz mesta na Trato do leta 2018, bi jo radi preselili tja že do leta 2011.
Škofja Loka – »V klavnici bodo že letos začeli s pripravo projektov za preselitev. Naložba jih bo stala približno pet milijonov evrov oz. dobre 1,2 milijarde tolarjev, v to pa ni všteta vrednost zemljišča, ki naj bi ga pridobili na Trati z zamenjavo za zemljišče v mestu. Preselitev oz. izgradnja je v razvojnem programu podeželja za območje občin Škofja Loka, Gorenja vas – Poljane, Železniki in Žiri, zato računamo tudi na podporo iz evropskih skladov,« je v imenu večinske lastnice klavnice, Kmetijsko gozdarske zadruge Škofja Loka, dejala direktorica Anica Frelih in dodala, da so v zadrugi lani odkupili 4.072 glav živine oz. tisoč ton mesa.
Cene živine že na lanski ravni
Odkup je bil po količini za četrtino večji kot leto, po vrednosti pa za trideset odstotkov. Na tolikšen porast je po eni strani vplival izpad krme zaradi suše, po drugi strani pa tudi spremembe pri neposrednih plačilih, zaradi katerih je bilo govedo bolje dati v zakol do konca minulega leta kot letos. V klavnici je bilo zaradi tega ob koncu leta obsedno stanje, novembra je bil zakol za 37 odstotkov večji kot v enakem predlanskem mesecu, decembra kar za 85 odstotkov. Ob večji ponudbi živine so cene mladega pitanega goveda (MPG) decembra padle od 680 tolarjev (2,84 evra) na 580 tolarjev (2,42 evra) za kilogram mesa, vendar so se potem zvišale in so zdaj spet na ravni lanskega oktobra. Novo leto je prineslo še eno spremembo. Medtem ko je bila doslej osnova za obračun teža toplega mesa, je od 1. januarja dalje osnova »hladna masa«. V teži je zaradi tega za dva odstotka razlike, takšen način pa je primerljiv z avstrijskim in italijanskim.
Mlekarno bodo ohranili
Lansko leto je zaznamovala tudi vroča »mlečna zgodba«. Devet večjih rejcev je začelo prodajati mleko preko Govedorejskega poslovnega združenja v Italijo, upravni odbor zadruge pa se je odločil, da ga bo zadruga prodajala preko skupnega podjetja večine gorenjskih zadrug za trženje mleka Mlekop. Od 227 rejcev ga je lani odkupila nekaj manj kot 11,3 milijona litrov ali 12 odstotkov manj kot leto prej. Večino ga je preko Mlekopa prodala Ljubljanskim mlekarnam, dva milijona litrov
pa ga je predelala v lastnem predelovalnem obratu, ob katerem tudi ureja čistilno napravo. »Naša odkupna cena mleka je trenutno konkurenčna drugim,« je dejala direktorica Anica Frelih in dodala, da bodo obrat obdržali tudi v prihodnje. Po razvojnem programu podeželja naj bi ga preusmerili v predelavo ekološko pridelanega mleka.
Trgovino v Javorjah so zaprli
V najboljših časih so v zadrugi odkupili tudi štiri tisoč ton krompirja, lani so ga (ob občutno zmanjšani pridelavi) vsega 222 ton. Pri odkupu lesa se je poznal vpliv dolge zime, odkup je znašal 20 tisoč kubičnih metrov in je bil za desetino manjši kot leto prej. V petih kmetijskih in sedmih živilskih trgovinah so ustvarili za 10,43 milijona evrov (2,5 milijarde tolarjev) prometa ali skoraj petino več kot predlani, še zlasti je porasel promet v kmetijskih trgovinah. Živilsko trgovino v Javorjah so zaradi skromnega prometa zaprli, kupili so zemljišče za povečanje skladišča za trgovino na Trati. Letos naj bi povečali kmetijsko trgovino v Poljanah in hkrati v prizidek preselili tudi živilsko trgovino, del denarja za to bodo poskušali pridobiti iz evropskih skladov.