Ponarejevalci imajo najraje evrske bankovce nižjih vrednosti, katerih je tudi v obtoku daleč največ. (Foto: Gorazd Kavčič)

Ponarejevalci imajo radi evro

Evro je že peti dan uradno plačilno sredstvo, zato je vse več možnosti, da naletite na ponarejen evrski bankovec ali kovanec. Ponarejevalci imajo najraje bankovce za 20 in 100 evrov ter kovance za dva evra.

Kranj – Že lani, ko evro v Sloveniji še ni bil uradno plačilno sredstvo, so policisti opazili občutno povečanje števila unovčenih ponarejenih evrskih bankovcev in kovancev. V prvih devetih mesecih lanskega leta so tako iz obtoka izločili 2.321 ponarejenih bankovcev in ponarejenih kovancev, med njimi pa je bilo največ ponaredkov bankovcev za 20, 50 in 100 evrov ter ponaredkov kovancev za dva evra.

Največ ponarejenih evrskih bankovcev so odkrili na območjih, ki mejijo z Italijo (igralnice, bencinski servisi, hoteli ipd.), ponaredki kovancev pa so se pojavljali izključno na cestninskih postajah avtocest. Najbolj zanimiv je lanski primer, ko so neznanci slovenskega državljana ogoljufali s ponaredki za 500 evrov, in sicer pod pretvezo, da bodo od njega kupili nepremičnino, a pod pogojem, da pred nakupom opravijo menjavo bankovcev. Potrebovali naj bi 220.000 evrov v majhnih apoenih, v zameno pa obljubili 240.000 evrov v apoenih po 500 evrov. Kasneje se je izkazalo, da so naivnežu izročili ponaredke, ki so bili samo obdani z nekaj pristnimi bankovci za 500 evrov.

Ker je evro postal plačilno sredstvo na slehernem prodajnem mestu, bodo razpečevalci še lažje unovčevali ponarejeni denar, zato je priporočljivo, da se seznanite z zaščitnimi elementi in da preverjate lastnosti bankovcev, še posebej višjih vrednosti. Trgovci sicer že ponujajo različne testerje za evro bankovce, a je vseeno dobro vedeti, da je ponaredke mogoče zlahka ločiti od pristnih bankovcev s preprostim preskusom otipa, videza in nagiba, ki je med drugim opisan tudi na spletni strani Banke Slovenije.

Evrski bankovci so torej opremljeni z vrsto zaščitnih elementov, ki omogočajo, da lahko hitro in zanesljivo preverite njihovo pristnost. Bankovci imajo zaradi posebnega reliefnega tiska značilen otip. Ko pogledate bankovec proti svetlobi, vodni znak, varnostna nit in sestavljena številka postanejo vidni. Vse tri elemente je mogoče videti s sprednje in zadnje strani pristnega bankovca. Če nagnete bankovec, lahko na sprednji strani vidite spreminjajočo se podobo na hologramu. Na zadnji strani pa boste opazili zlato rumen trak (na bankovcih za pet, deset in dvajset evrov) oziroma številko spremenljive barve (na bankovcih za 50, 100, 200 in 500 evrov.

Policija svetuje, da vedno preverite več zaščitnih elementov, najenostavnejše pa je, da bankovec primerjajte s takim, za katerega ste prepričani, da je pristen. V primerih, ko boste posumili, da ste prejeli ponarejen bankovec ali kovanec, je najbolje obvestiti policijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Streha telovadnice Poljane zamaka

Poljane - Tako kot v vseh šestih gorenjskih občinah, ki so vključene v projekt Obnovljivi viri v Alpskem prostoru, se tudi v Poljanah pripravljajo na izvedbo. »Lani je bil izvede...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Novosti pri letošnjih subvencijah

Kranj - Kmetijska svetovalna služba bo pripravila več predavanj, na katerih bo seznanila kmete z novostmi pri vlaganju zahtevkov za državna plačila v kmetijstvu, pri tem pa bo da...

Preddvor / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Veleposlaniki danes v Preddvoru

Preddvor - Danes se veleposlaniki iz dvajsetih držav mudijo na obisku v Preddvoru. Gre za prvi obisk veleposlanikov v okviru projekta veleposlaniki na deželi, namen pa je, da se...

Kronika / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Planinca odnesel snežni plaz

V sredo popoldne je med sestopom z Babe snežni plaz odnesel dva alpinista, ki sta bila pri tem hudo ranjena.

Kronika / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Smrt voznice v Bohinju

V torek je v prometni nesreči umrla 40-letna voznica iz Bohinja. 39-letni Jeseničan, ki je v nedeljo padel z žičnice, je v kliničnem centru podlegel hudim ranam.

Gospodarstvo / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Skrajni čas za vložitev napovedi

V ponedeljek, 2. marca, poteče rok, do katerega morajo davčni zavezanci vložiti napoved za odmero dohodnine od bančnih obresti ter od dobička iz kapitala in od odsvojitve izvedenih finančnih instrumen...