Jože Knavs

Gospodinjstva bodo izbirala

Z julijem bo uveljavljen prosti trg električne energije tudi za gospodinjstva. Na Elektro Gorenjska ne pričakujejo velikih sprememb.

Kranj – Stopili smo v leto, ko bo tudi za gospodinjstva pri dobavi električne energije uveljavljen prosti trg, saj se bodo morala odločiti, pri katerem distributerju bodo, kot to že velja za večje odjemalce, jemala električno energijo. Prosti trg naj bi prinesel konkurenco, ki je v nekaterih sosednjih državah pomenila celo znižanje cene. O tem, kako so gospodarili v preteklem letu, predvsem pa kaj si obetajo v tem letu, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Elektro Gorenjska Jožetom Knavsom, ki je tudi predsednik združenja slovenskih elektrodistributerjev.

Kakšne so vaše ocene poslovanja podjetja Elektro Gorenjska v letu 2006?

»Kar zadeva naša poslovanje v lanskem letu, lahko rečem, da pričakujemo solidne, če ne celo zelo dobre poslovne rezultate, še nekoliko boljše, kot so bili doseženi v letu 2005. Edina izjema je seveda poslovanje do gospodinjskih odjemalcem, kjer bomo ustvarili pričakovano – planirano izgubo, okoli 600 milijonov tolarjev. Pričakovano zato, ker je prodajna cena električne energije za gospodinjstva nižja od nabavne cene pri proizvajalcih.«

 

V letu 2006 ste zaključili tudi nekaj pomembnih investicij.

»Res je. Leto 2006 je bilo investicijsko zelo uspešno. Poleg zaključka prehoda na 20-kilovoltni napetostni nivo – to je bila naloga, ki je trajala več kot desetletje, smo zaključili dve veliki naložbi: v februarju je bil končan nov center vodenja in jeseni nova transformatorska postaja Bohinj. Za naše podjetje je nov sodoben center vodenja izrednega pomena, saj lahko s sodobnimi napravami upravljamo celotno omrežje z enega mesta. V tem letu se je že pokazalo, da je bila to dobra naložba, saj se je skrajšal odzivni čas na izredne dogodke v omrežju. Najnovejša tehnologija se je povsem potrdila in izpolnila vsa naša pričakovanja.«

 

Omenili ste planirano izgubo pri prodaji električne energije gospodinjstvom. Kolikšna bi morala biti po vašem mnenju cena elektrike za gospodinjstva, da pri tem ne bi bilo izgub?

»Najprej naj pojasnim morda nenavadni izraz planirana izguba: če si nekaj prisiljen kupovati dražje, kot to smeš prodajati, je izguba neizogibna. Natančnejše izračune smo nazadnje opravili lani poleti, pred zadnjo od vlade dovoljeno podražitvijo električne energije za 4,8 odstotka, ko je kazalo, da bi se električna energija morala podražiti za 21 odstotkov, skupaj z omrežnino pa bi morali biti računi za gospodinjstva višji za osem odstotkov. Pri takšni podražitvi bi mi poslovali na tem segmentu s pozitivno ničlo. Kolikšna bi morala biti cena letos, v letu 2007, še ne moremo reči, saj pogajanja z dobavitelji električne energije – Holdingom slovenske elektrarne, še niso zaključena. Iščemo kompromisne rešitve med možnim povečanjem cen električne energije in med prehitrim oziroma premočnim obremenjevanjem gospodinjstev. Pričakujem, da bo z vlado dosežen tak kompromis, da podražitve ne bodo drastične in da bo prehod na tržne cene opravljen čim manj boleče in na daljši rok.«

 

Omenjate vlado, ki je doslej določala cene električne energije za gospodinjstva. Ali ni letos v tem smislu predvidena sprostitev?

»Da. Od 1. julija dalje cene električne energije ne bodo več pod državnim nadzorom, vendar sem prepričan, da do popolne sprostitve ne bo prišlo. Prehod na tržne cene bo postopen, pri čemer bo breme neekonomskih cen porazdeljeno med prodajalce in kupce še v daljšem obdobju – še nekaj let.«

 

Vendar bodo gospodinjstva s letošnjim polletjem lahko izbirala dobavitelja električne energije, kar pomeni tudi začetek konkurence na tem področju. V sosednji Avstriji so se ob sprostitvi trga cene elektrike znižale.

»Dokler bodo cene električne energije vsaj delno kontrolirane, ne pričakujemo kakšne tržne konkurence, saj si težko zamislimo dobavitelja, ki bi zavestno povečeval svojo izgubo. V Avstriji je bilo izhodišče drugačno, saj so pred sprostitvijo že imeli ekonomsko opravičljive cene.«

 

Pričakujete, da se bodo gospodinjstva odločala za druge dobavitelje?

»Izkušnje iz tujine kažejo na to, da se ob uvedbi prostega trga približno desetina gospodinjstev odloči za spremembo dobavitelja, vendar se še del teh kmalu vrne k prvotnemu. Če bodo razlike v ceni minimalne, bo teh sprememb verjetno še manj.«

 

Po novi zakonodaji naj bi tudi ločili vzdrževanje električnega omrežja od same prodaje. Kako bo s tem?

»V novembru lani je vlada sprejela sklep, da bo ustanovila novo podjetje SODO – sistemski operater distribucijskega omrežja, in mu podelila koncesijo za opravljanje nalog sistemskega operaterja. To pomeni, da bomo imeli v Sloveniji eno podjetje z nalogami gospodarske javne službe vodenja in vzdrževanja električnega omrežja. Vsaj v prvi fazi seveda pričakujemo, da bomo obstoječa distribucijska podjetja opravljala vse potrebne naloge za to novo podjetje, tudi izvajanje investicij. Načrtovanje vlaganj pa naj bi prevzel SODO.«

 

Gospodinjstva torej pridobivajo enak status, kot so ga imela doslej podjetja oziroma večji odjemalci – status upravičenih odjemalcev, s katerimi ste sklepali pogodbe o dobavi energije. Kakšno je stanje opri tem?

»Za večino dosedanjih upravičenih odjemalcev velja, da smo z njimi sklenili večletne pogodbe, ki se v časih, ko cena električne energije raste, kažejo kot njihov prihranek. To velja tudi sedaj, zato so dolgoročnejše pogodbe vsekakor priporočljive.«

 

V Sloveniji se oblikuje drugi steber proizvajalcev električne energije. Bo konkurenca vplivala na ceno energije?

»Vsaka konkurenca je zagotovo dobra, verjetno pa se bodo pozitivni vplivi pokazali na daljši rok.«

 

Ste tudi predsednik združenja elektrodistributerjev Slovenije. Kakšno vlogo ima združenje pri vseh teh spremembah?

»Združenje je organizirano za usklajevanje naših prizadevanj na segmentu nalog gospodarskih javnih služb. Usklajujemo se na primer pri nastajanju novega podjetja SODO, skupaj nastopamo pri oblikovanju odnosa do odjemalcev, dobaviteljev ter ministrstva in vlade.«

 

Ali ni pri tem nevarnost, da se obnašate kot kartel, ko se to pogosto očita nekaterim združenjem (bančnemu, mobilnih operaterjev ipd.)?

»Dokler ne bo mogoče v celoti uveljaviti ekonomskih razmerij pri cenah električne energije, mislim, da take nevarnosti ni.«

 

S kakšnimi načrti stopa v leto 2007 Elektro Gorenjska?

»Značilno za nas je, da smo imeli v preteklem letu izredno ambiciozen investicijski program, vreden 3,2 milijarde tolarjev, ki ga letos še povečujemo na 3,5 milijarde tolarjev. Začeli ga bomo z izvedbo že dolgo načrtovane investicije v 10-kilovoltni daljnovod Bohinj–Železniki in s pripravami na izgradnjo nove RTP Moste ter nove 20-kilovoltne povezave med Jesenicami in Kranjsko Goro z načrtom povezave tudi z Italijo.

 

Velika in zahtevna naloga je seveda prehod na evro, prehod gospodinjstev med upravičene odjemalce pa bo zahteval sklepanje zelo številnih pogodb. Prepričan sem, da smo in bomo dokazali, da smo najboljši, in da nam bodo naši odjemalci zato ostali zvesti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 2. julij 2017 / 19:33

Avto pristal v jezeru

Bled – V sredo nekaj minut pred poldrugo uro so bili blejski gasilci obveščeni o vozilu Blejskem jezeru pri Mlinem. Na kraju dogodka so ugotovili, da je vozilo v vodi in od obale oddaljeno okoli 15...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 14. julij 2011 / 07:00

Skrivnostno življenje v Blejskem jezeru

Društvo za podvodne dejavnosti Bled je na Blejskem otoku pripravilo razstavo fotografij, ki prikazujejo življenje v Blejskem jezeru.

Tržič / četrtek, 14. julij 2011 / 07:00

Obvoznice do Raven ne bo

"Ravne so vedno imele določene težave, saj gre za naselje, zgrajeno pred tridesetimi leti in več, takrat pa so bile potrebe drugačne," je dejal tržiški župan Borut Sajovic.

Zanimivosti / četrtek, 14. julij 2011 / 07:00

Umiritev prometa skozi Gorje

Prebivalce Gorij smo vprašali, kako bi umirili promet skozi vas in ali se jim zdi prav, da se stara občinska stavba preuredi v knjižnico. Občinska uprava je dobila nove prostore, zato nas je zani...

Železniki / četrtek, 14. julij 2011 / 07:00

Poklon padlim partizanom in garibaldincem

Sv. Lenart - Na Rovt in k Sv. Lenartu so tudi letos prišli nekdanji garibaldinci, njihovi svojci in sorodniki padlih partizanov iz sosednje Italije. Skupaj s člani Združenja borc...

Kranj / četrtek, 14. julij 2011 / 07:00

Predčasna upokojitev Ivana Bizjaka

Kranj - Ivan Bizjak zapušča položaj generalnega direktorja za pravosodje in notranje zadeve v Svetu Evropske unije, saj je bila v Bruslju sprejeta odločitev, da se predčasno upok...