Anesteziologinja Vesna Barovič (Foto: Gorazd Kavčič)

Časi rojevanja v bolečinah so mimo

Za lajšanje porodnih bolečin s pomočjo epiduralne analgezije se tudi pri nas odloča vse več porodnic.

V kranjski porodnišnici, kjer so imeli lani skoraj 1300 porodov, si to metodo lajšanja bolečin izbere vsaka peta porodnica, na voljo pa jim je 24 ur na dan. Eden od že upokojenih ginekologov iz kranjske porodnišnice je epiduralno porodno analgezijo slikovito označil kot ne zgolj najsodobnejši, ampak celo najspodobnejši način rojevanja. Z njim sta se strinjali tudi naši sogovornici, direktorica Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj Andreja Škafar Cerkvenik in zdravnica anesteziologinja Vesna Barovič.

Kaj sploh je epiduralna porodna analgezija in kako deluje?

Barovič: »Epiduralna porodna analgezija je samo ena od metod lajšanja porodne bolečine, a ta čas najučinkovitejša. Deluje tako, da začasno prekine prevajanje bolečinskih dražljajev iz področja maternice, porodnega kanala in presredka. V epiduralni prostor, v katerem se nahajajo živci, ki prevajajo bolečino med porodom, po zelo tanki cevki dovajamo protibolečinsko mešanico zdravil, ki obliva te živce in jih med porodom omrtviči.«

 

Kakšna so tveganja pri epiduralni analgeziji? Ali so zapleti pogostejši kot pri porodu po naravni poti?

Barovič: »Ta metoda je zelo varna, če jo izvajajo izkušeni anesteziologi in je nosečnica zdrava oziroma nima nosečniških bolezni, ki to metodo izključujejo. Pomembno je še tesno sodelovanje s porodničarji in babicami ter porodnico. Tveganja pri epiduralni analgeziji v primerjavi z drugimi metodami lajšanja bolečin tako niso nič večja, saj porodnico in njenega otroka ves čas nadzorujemo, in sicer srčne utripe matere in otroka, materin krvni tlak in vsebnost kisika v materini krvi ter pogostnost in jakost popadkov. Zato ob vsaki možni spremembi lahko takoj ukrepamo.«

 

Mnoge ženske je strah, da zaradi epiduralne analgezije ne bodo čutile popadkov in zato ne bodo mogle sodelovati pri porodu.

Barovič: »Ravno s tem, ko porod stalno nadzorujemo, stoodstotno preprečimo kakršnekoli zaplete. Tudi v materinski šoli pa opažam, da ženske to metodo zamenjujejo z anestezijo, kjer res pride do prehodnega popolnega omrtvičenja od pasu navzdol. Epiduralna analgezija pa deluje izključno na bolečino.«

 

Torej lahko čutijo popadke …

Barovič: »Seveda, morajo jih. Na koncu morajo namreč uskladiti svoj aktivni pritisk s popadkom, drugače ne gre.«

 

Epiduralno analgezijo povezujejo tudi z večjim številom vakuumskih porodov in carskih rezov.

Barovič: »Carskih rezov ni več, to je dokazano. Vakuumskih porodov pa je bilo mogoče predvsem v preteklih letih mogoče res malce več. V zadnjem času pa se je ta tehnika tako izpopolnila, pa tudi zdravila so toliko boljša, da je vakuumskih porodov zgolj minimalno več oziroma je številka statistično neznačilna. Vendar se zapleti mogoči tudi pri naravnem porodu.«

 

Ali se je za epiduralno analgezijo treba v naprej dogovoriti ali lahko ženska zanjo zaprosi tudi med samim porodom, če se ji zdijo bolečine nevzdržne?

Barovič: »Slednje ni mogoče, ker imamo svoj protokol, ki se ga držimo, saj nam zagotavlja varnost. Točno vemo, kdaj uvedemo epiduralno analgezijo – prvorodka mora biti recimo odprta tri centimetre, prej ne bi bilo varno.«

Škafar Cerkvenik: »Zato imamo pri nas na voljo tudi druge metode lajšanja bolečin. Omenila bi recimo porodno analgezijo z remifentanilom, ki je hitro delujoči analgetik. Porod je od nekdaj povezan z bolečino, ki naj bi bila pozabljena takoj, ko otroka stisnemo k sebi. A menim, da so časi, ko bi morala ženska rojevati v bolečinah, mimo. Res je to eden najlepših trenutkov v življenju, a veliko žensk se kljub temu boji nosečnosti ravno zaradi tega strahu pred bolečino. Naša naloga je, da ob vseh dosežkih medicine omogočimo ženskam rojevanje s čim manj bolečin. In tu se dr. Barovičeva in njena kolegica dr. Jelka Piskernik Belina, ki se nam je pridružila decembra, zelo trudita.«

Ali je porodnicam epiduralna analgezija na voljo ves čas?

Škafar Cerkvenik: »Na voljo jim je 24 ur na dan, a morata ženska in njen partner prej priti na pogovor z anesteziologinjo, pri katerem se izključijo možna obolenja, ki bi predstavljala oviro pri izvedbi epiduralne analgezije. Obenem naročimo dodatne preiskave. Zato se je treba za razgovor dogovoriti vsaj tri tedne pred predvidenim datumom poroda.«

 

V katerih primerih jo porodnicam odsvetujete?

Barovič: »V primeru nekaterih bolezni v nosečnosti je epiduralna analgezija preveč nevarna in povezana z zelo težkimi zapleti, ne izvajamo je tudi pri motnjah strjevanja krvi. Vendar so tudi porodnice z nosečniškimi obolenji lahko deležne porodne analgezije in drugih metod, ki jih prav tako izvajamo.«

 

Kako po vaših izkušnjah ženske doživljajo porod z epiduralno analgezijo?

Barovič: »Zelo so zadovoljne in bi tudi naslednjič rodile z epiduralno analgezijo.«

 

Zakaj je to storitev treba plačati, glede na to, da je recimo v jeseniški porodnišnici na voljo brezplačno?

Škafar Cerkvenik: »Menimo, da je to dodatna usluga. S strani plačnika doslej nismo uspeli doseči, da bi nam to storitev finančno ovrednotili in pokrili dodatne stroške, ki nastanejo ob tem. Zato smo se odločili za določen prispevek, žal.«

Barovič: »Ob tem je treba tudi povedati, da je v jeseniški porodnišnici bistveno manj porodov, zato lažje pokrijejo ta strošek.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 24. november 2009 / 07:00

Gorenjesavska cesta spet odprta

Kranj - Danes se zaključuje obnova Gorenjesavske ceste v Kranju, na kateri je bilo v dolžini 200 metrov na podvozu pod železniško progo zamenjano tamponsko nasutje, 60 metrov rob...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 29. september 2008 / 07:00

Žrtvovali so srednji kader

"Mislim, da niso našli pravega ravnovesja, ko so strogo razdelili srednje in diplomirane medicinske sestre. To je preveč črno-belo, v resnici je bolj pisano. Srednje medicinske sestre v različnih boln...

GG Plus / ponedeljek, 29. september 2008 / 07:00

Računalnik in jaz: Serijska pisma

Se vam je že kdaj zgodilo, da ste hoteli pismo z enako vsebino poslati na več različnih naslovov?

GG Plus / ponedeljek, 29. september 2008 / 07:00

Iz starih časov: Cankar o Trubarju v Trstu

Zadnjič smo videli, kaj je Ivan Cankar povedal ob Trubarjevi 400-letnici na Dunaju, 6. marca 1908. Pozneje je imel še en govor, daljši in tehtnejši, v Trstu, 21. maja, predavanje za socialistično orga...

GG Plus / ponedeljek, 29. september 2008 / 07:00

Moj stari oče Luka

Stopinje skozi preteklost

Prosti čas / ponedeljek, 29. september 2008 / 07:00

Na Turbo angelčke v vojašnico

V dinamični predstavitvi so se številnim obiskovalcem kranjske vojašnice predstavili vojska, policija in gasilci. Še najbolj so uživali otroci, večina pa je nestrpno pričakovala nastop Turbo Angelsov.