Dejavnosti za naše obiskovalce
Ob koncu lanskega leta smo v Gorenjskem muzeju odprli težko pričakovano razstavo Zlata doba Karnija, na kateri razstavljamo arheološke najdbe, ki so bile v zadnjih letih najdene na kranjskem Lajhu. Pestre ustvarjalne delavnice za odrasle in otroke. Poteka tudi študijski krožek Vezenine.
V Gorenjskem muzeju smo uspešno zaključili staro leto in polni novih načrtov, idej in projektov vstopili v novo leto. Pestra pedagoška dejavnost je eden glavnih razlogov, da se nam je število obiskovalcev močno povečalo, zato naj vam tokrat spregovorim "en mejčk'n" o naših pedagoških in andragoških programih.
Arheološka izkopavanja na območju starega mestnega jedra so v zadnjih letih pripeljala do številnih novih odkritij. Na grobišču na Lajhu so v letih 2004 in 2005 odkrili šestnajst novih grobov, od katerih so imeli nekateri bogate pridatke in nakit. Okras, oblika in žlahtnost materiala, iz katerega je bil nakit izdelan, so imeli globok simbolični pomen. Na podaljšku pasu obešene jagode in razni predmeti so zagotavljali srečo in varstvo pred zlimi duhovi.
Čudoviti predmeti so na razstavi prikazani na mestih, kjer so jih našli oz. na mestih, kjer so jih tedanji ljudje nosili. S tem je pokazano, da vsak najden predmet v sebi nosi zgodbo, zgodbo, ki je del nas samih, del naše preteklosti. Ob tej priložnosti so nam strokovnjaki v Narodnem muzeju izdelali tudi kopije predmetov, ki jih obiskovalci lahko primejo v roke. Ali pa si nekatere kopije izdelajo sami. Kako?, se verjetno sprašujete. Tukaj nastopi naša pedagoška služba, ki je ob razstavi pripravila pester pedagoški program, ki je namenjen tako otrokom kot tudi odraslim.
Prva delavnica je Izdelovanje zaponk, kjer obiskovalci dobijo odlitek originalnega nakita in ga pobarvajo po predlogi originalne zaponke. Seznanijo se tudi z najrazličnejšimi oblikami zaponk, na koncu pa domov odnesejo spominek na razstavo.
Druga delavnica je Izdelovanje usnjenega pasu, kjer obiskovalci na usnjen pas navežejo različne pisane jagode in druge predmete. Predmeti so našim prednikom zagotavljali srečo in varstvo pred zlimi duhovi.
Za šolske skupine so pripravljena prilagojena vodstva po razstavi, glede na starostno stopnjo obiskovalcev. Učenci oz. dijaki rešujejo tudi delovne liste ter se seznanjajo z različnimi vrstami materiala, iz katerih so predmeti, ki so na razstavi.
Študijski krožek Vezenine
Trenutno v muzeju poteka tudi študijski krožek, ki jih že več let uspešno vodi muzejska svetovalka za etnologijo mag. Tatjana Dolžan Eržen. Lončevina in sitarstvo sta le dva v nizu krožkov, ki jih je vodila. Letos pa je tema Vezenine – "štikalne". Krožka se udeležuje štirinajst članic, ki se ukvarjajo z vezenjem ali drugimi ročnimi spretnostmi. V Gorenjskem muzeju imamo zbranega veliko tekstilnega gradiva, med katerim je tudi kar nekaj vezenin iz različnih obdobij. Imamo npr. velikonočni prt z letnico 1841, prtiček za "bohkov kot" z letnico 1897, vezene naglavne rute iz 19. stoletja, ter številne vezenine iz 20. stoletja – prtički, prti, bluze, toaletne torbice. Predmeti so shranjeni v depojih, daleč stran od radovednih oči obiskovalcev, zato je bila zbrana skupina, ki bo pregledala izbrano, izdelala risbe in po starih motivih vezla nove izdelke. Druženje poteka po pravilih študijskih krožkov, kot jih je vpeljal Andragoški center Slovenije, kar pomeni, da vsak član doda svojo zamisel k skupnemu programu. Skupaj bodo izbrali tudi končni cilj, ki bo omogočal, da bodo novo pridobljeno znanje, izročili dalje v uporabo. Tokrat bo to znanje iz gorenjskih vezenin.
Kot vidite, se pri nas vedno kaj dogaja, zato brez strahu in le pogumno prestopite naš prag.